Zanim dostaniesz dowód rejestracyjny i tablice swojego nowego auta, urzędnicy proszą o pokazanie aktualnej polisy OC. Nie masz? Trzeba ją kupić! Oczywiście, ten sposób przymuszania kierowców do wykupywania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) jest dobry, ale nie do końca skuteczny, bo przecież można kupić auto bez ubezpieczenia OC i nim jeździć. Grożą jednak za to wysokie kary.

Jeśli z kupnem ubezpieczenia spóźnimy się choćby o godzinę i zostaniemy złapani, zapłacimy 380 zł kary. Jeżeli ubezpieczenia nie mamy dłużej (do 14 dni), zapłacimy 960 zł. Gdy zwlekamy jeszcze dłużej (powyżej 14 dni), zapłacimy ponad 1900 zł kary! Nie ma więc wyjścia - najlepiej wykupić ubezpieczenie bez zwłoki.

Inaczej jest z ubezpieczeniami dobrowolnymi. Autocasco można kupić, ale nie trzeba. Regułą jest, że im starsze auto, tym warunki mniej korzystne. Na cenę ubezpieczenia wpływa (podobnie w przypadku OC) wiek kierowcy (im młodszy, tym więcej płaci - może lepiej zarejestrować auto na babcię?), szkody spowodowane w przeszłości (im więcej szkód, tym wyższa składka), miejsce zamieszkania, marka auta (np. ubezpieczenie kombi może być droższe niż auta sportowego), stan cywilny, a nawet płeć. Najmniej płacą kierowcy z długoletnim, bezwypadkowym stażem za kierownicą.

Gwarancja - ubezpieczenie od usterki
Co to jest? Niektóre (głównie dilerskie) komisy oferują sprawdzone przez siebie auta wraz z ubezpieczeniem od usterki. Nie jest to zwykle typowa gwarancja. Polega ona na tym, że wybrane usterki w ciągu np. 6 miesięcy będą usuwane bezpłatnie. Zakres usterek podlegających bezpłatnym naprawom jest zwykle ograniczony.

Kto może dostać gwarancję? Oferty aut w programach typu "używane auto z gwarancją" dotyczą zwykle samochodów stosunkowo młodych (zwykle do 4 lat) i przeważnie tylko tych, które prezentują nienaganny stan techniczny. Już to jest zachętą, aby takie auto kupić. Zniechęcać może jednak cena - zwykle dość wysoka.

Kiedy kupić? Zwykle mamy możliwość kupić auto razem z ubezpieczeniem od usterki, ale nie ma możliwości kupna auta i potem wykupienia ubezpieczenia, albo jest to kłopotliwe i kosztowne. Wynika to z faktu, że zanim auto zostanie zakwalifikowane do takiego ubezpieczenia, musi przejść skrupulatny przegląd techniczny.

Ubezpieczenie OC
Kiedy kupić? (Auto już zarejestrowane w Polsce): od sprzedawcy otrzymujemy wraz z autem polisę OC. Mamy 30 dni na decyzję: przejmujemy tę polisę i dalej z niej korzystamy, czy rezygnujemy i podpisujemy umowę w innej firmie? Uwaga: jeśli nie zrezygnujemy z polisy w ciągu 30 dni, zostaje ona przepisana na nas i mamy obowiązek płacić składkę. Jeśli ważność polisy kończy się przed upływem 30 dni od kupna auta, przed końcem jej ważności mamy obowiązek podjąć decyzję: pozostajemy przy starym ubezpieczycielu czy wypowiadamy mu umowę i zawieramy ją z innym?

Auto rejestrowane w Polsce po raz pierwszy: ubezpieczenie trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta (w praktyce przed rejestracją - polisę trzeba pokazać w wydziale komunikacji). Jeździć autem bez OC nie wolno - chyba że mamy jeszcze ważną polisę kupioną za granicą.

Którego ubezpieczyciela wybrać? Najtańszego. Warunki OC są takie same w każdym przypadku, dlatego warto brać pod uwagę tylko cenę. Jedyny sposób, aby stwierdzić, który ubezpieczyciel w naszym przypadku będzie najtańszy, to spytać o ofertę agentów różnych firm. Można udać się do firmy sprzedającej polisy różnych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie AC
Kiedy kupić? W dowolnym momencie, ponieważ jest to ubezpieczenie dobrowolne. Chroni nas przed stratami finansowymi, jeśli spowodujemy stłuczkę, wypadek lub nasze auto ulegnie uszkodzeniu w okolicznościach, gdy nie da się stwierdzić winnego, który powinien naprawić szkodę. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC nie przechodzi ono na nowego nabywcę wraz z samochodem, choć firmy ubezpieczeniowe mają prawo stosować różne warunki.

Promocyjne oferty można czasem spotkać w komisach samochodowych, które mają podpisane umowy z ubezpieczycielami. Jednak promocje dotyczą zwykle tylko samochodów kupowanych w danej firmie i można z nich skorzystać jedynie w chwili nabycia samochodu.

Które ubezpieczenie lepsze? W przypadku AC trzeba zwracać uwagę nie tylko na cenę ubezpieczenia, ale także na jego warunki. W zależności od firmy ubezpieczeniowej albo wariantu umowy stosowane są tzw. wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. To oznacza, że jeśli tak mówi umowa, nie dostaniemy odszkodowania (albo zostanie zmniejszone), np. wtedy gdy wypadek spowodujemy, przekraczając dozwoloną prędkość.

Pytania i odpowiedzi
Mam 18 lat i kupiłem 12-letnie BMW 320i. Dowiedziałem się właśnie, że za ubezpieczenie OC muszę zapłacić ponad 2,5 tys. zł! Czy mogę zarejestrować je wspólnie z ojcem, który ma zniżki, aby zapłacić mniej?

Oczywiście - tak będzie na pewno taniej, choć w takich sytuacjach polityka firm ubezpieczeniowych jest różna. To dobry sposób, aby zmniejszyć doraźne opłaty z tytułu ubezpieczenia OC i nabyć zniżki. Jednak jeśli spowoduje Pan szkodę, pozbawi Pan ojca zniżek i obaj będziecie płacić wyższe składki w kolejnych latach.

Chcę wyrejestrować auto, aby nie płacić składek na OC. I tak nim nie jeżdżę. W urzędzie mówią, że trzeba auto oddać do kasacji, aby je wyrejestrować. Czy jest na to jakiś sposób?

Najlepiej sprzedać auto, jeśli nie jest używane. Niestety, wyrejestrowanie samochodu nie jest możliwe, dopóki auto nie zostało skasowane w stacji demontażu wyznaczonej przez wojewodę. OC trzeba płacić, nawet jeśli nie używamy auta. Wyjątkiem są pojazdy zarejestrowane jako zabytkowe (z żółtymi tablicami rejestracyjnymi). Na nie można wykupić krótkoterminowe OC na czas używania, np. w lecie.

Czy jeśli ubezpieczę auto w dwóch firmach, dostanę dwa razy odszkodowanie za to samo?

Nie. Ubezpieczyciele w takiej sytuacji solidarnie odpowiadają za szkodę, ale w sumie tylko do wysokości rzeczywistych strat.

Tu znajdziecie pełne archiwum "Auto Świata". Polecamy.