Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało kolejny projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, a rząd go przyjął. W myśl nowych przepisów proponowanych przez MSW kierowcy dostaną możliwość sprawdzenia przez internet informacji o punktach karnych czy badaniach technicznych pojazdów.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE Auta z okresu Chrztu Polski? Absurdy w rządowym systemie za 600 mln zł>>>

Szczegóły? Jak i kiedy? Ministerstwo chce, by w ramach modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0 pojawiły się nowe e-usługi.

Na liście jest dostęp online dla kierowców do własnych danych i informacji. W opinii resortu umożliwi to bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych kar i ograniczeń, wynikających z wykroczeń i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego. Dzięki temu kierowca będzie mógł sprawdzić liczbę własnych punktów karnych. Przedstawiciele MSW twierdzą, że rozwiązanie to zmniejszy ryzyko utraty prawa jazdy z powodu niewiedzy o liczbie punktów karnych. W przyszłości e-usługi mają pozwolić np. na opłacenia online mandatu.

Kolejna e-usługa to "mój pojazd" - ma ona dać właścicielom dostęp online do danych i informacji o własnym aucie.

Reklama

Usługa "sprawdź szkołę jazdy" pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy lub instruktora przez przyszłych kursantów na podstawie udostępnionych danych statystycznych. Zdaniem resortu zwiększy to konkurencję między szkołami i może przyczynić się do wzrostu jakości świadczonych usług.

MSW chce uruchomić nowe e-usługi w styczniu 2016 roku. Planowane jest również utworzenie usług powiadamiania kierowców oraz właścicieli pojazdów o ważnych terminach związanych z pojazdami lub prawami jazdy. Przypominamy, że w połowie 2014 roku w ramach modernizacji systemu informatycznego CEPiK 2.0 uruchomiono dwie pierwsze e-usługi: "historia pojazdu" i "bezpieczny autobus".