Latem, szczególnie podczas dłuższych podróży, odpowiednia temperatura w samochodzie istotnie wpływa na komfort jazdy, sprawność kierowcy i bezpieczeństwo. Jednak jak wykazują badania TNS OBOP przeprowadzone na zlecenie Renault zaledwie co piąty kierowca wie, jak korzystać z klimatyzacji w sposób efektywny i ekonomiczny.

Uwaga na upały!

Temperatura w samochodzie zaparkowanym w 35-stopniowym skwarze w ciągu zaledwie kwadransa wzrasta do 65°C! Dlatego pamiętaj, by w czasie upałów nie zostawiać w aucie dzieci ani zwierząt, nawet jeśli uchylisz okna i wysiądziesz tylko na chwilę - otwarcie okien tylko w niewielkim stopniu wpływa na obniżenie temperatury w kabinie.

>>>Polacy bezmyślnie palą benzynę

Najlepsza temperatura

Zbyt wysoka temperatura powoduje senność, zmęczenie, dyskomfort psychiczny i obniżenie koncentracji kierowcy - znacznie zwiększa się więc prawdopodobieństwo wypadku. Dlatego zwłaszcza podczas upałów, warto korzystać z klimatyzacji. Ważne jest jednak, by używać jej z głową.

"Wsiadając do samochodu powinno się najpierw otworzyć wszystkie okna, żeby temperatura w kabinie spadła, a następnie je zamknąć i włączyć klimatyzację" - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

>>>Kierowco! Nie pij w nocy, bo zginiesz rano

Tymczasem aż połowa kierowców badanych przez TNS OBOP błędnie twierdzi, że w lecie klimatyzację powinno się włączać dopiero po kilku minutach od uruchomienia samochodu, ponieważ wówczas jest najbardziej wydajna, a kolejne 14 proc. twierdzi, że klimatyzację należy uruchamiać natychmiast po wejściu do samochodu, nie otwierając okien.

Szok termiczny

Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22 stopnie, ale pamiętaj, żeby nie obniżać temperatury o więcej niż kilka stopni w stosunku do temperatury otoczenia. Unikniesz dyskomfortu związanego z różnicą temperatur i szoku termicznego, który powoduje spadek odporności organizmu i może być przyczyną choroby.

>>>Nawigacja ogłupia i powoduje wypadki

Nie kieruj strumienia powietrza bezpośrednio na siebie (kierowcę) lub pasażerów - inaczej przeziębienie masz jak w banku. Jeżeli samochód nie jest wyposażony w automatyczną klimatyzację, to strumień schłodzonego powietrza najlepiej skierować na przednią szybę.

Pij dużo wody

Klimatyzacja wysusza powietrze, więc w trakcie podróży pij dużo wody. Dobrze mieć też w samochodzie wodę w spreju, która nawilży i odświeży twarz. Podczas postojów zawsze wietrz kabinę.

>>>Kierowcy nie umieją jeździć!

Uwaga na bakterie w klimie

Warunki panujące w instalacji sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i bakterii, które dostają się do kabiny przez nawiew. Nieprzyjemny zapach z nawiewów po włączeniu wentylatora to sygnał, że układ klimatyzacji wymaga czyszczenia. Dlatego pamiętaj o serwisowaniu klimatyzacji i wymianie wkładu filtra.

>>> Zobacz, do ilu skoczy temperatura w sierpniu...