Zwycięzcą European Car of the Year 2011 został Nissan Leaf - najnowsza elektrowóz z Japonii. O włos pokonał Alfę Romeo Giulietta.

Reklama
Inne

Po raz pierwszy w 47-letniej historii tego plebiscytu zwyciężył w nim pojazd elektryczny. Wśród rywali Nissana LEAF były modele takich marek, jak Alfa Romeo, Citroen, Dacia, Ford, Opel/Vauxhall i Volvo. W jury zasiadało 57 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 europejskich krajów.

"Jury przyznało dziś, że Nissan LEAF jest przełomem w segmencie samochodów elektrycznych. To pierwszy pojazd elektryczny, który w wielu aspektach może dorównać tradycyjnym samochodom" - powiedział Hakan Matson, przewodniczący jury plebiscytu na Samochód Roku.

Inne / www.fmimages.com

Nissan LEAF jest zasilany silnikiem elektrycznym umieszczonym z przodu i napędzającym koła przednie. Silnik elektryczny zasilany prądem zmiennym rozwija moc 80 kW i maksymalny moment obrotowy 280 Nm, co umożliwia rozwinięcie prędkości maksymalnej 145 km/h (90 mph). Silnik jest zasilany opracowanym przez Nissana akumulatorem litowo-jonowym o konstrukcji laminowanej, wytwarzającym moc ponad 90 kW. Zasięg samochodu między ładowaniami wynosi 175 km (wg formuły New European Driving Cycle), co odpowiada potrzebom wielu kierowców korzystających z samochodu głównie w mieście.Pojazd jest wyposażony w układ hamulcowy z systemem odzysku energii, klimatyzację, nawigację satelitarną, kamerę asystenta parkowania i zaawansowane pokładowe systemy informatyczne i telematyczne.

System łączności pozwala kierowcy zdalnie połączyć się z samochodem za pomocą telefonu komórkowego lub komputera, aby zaprogramować funkcje związane z ładowaniem, monitorować stan naładowania akumulatora, a także włączyć ogrzewanie lub chłodzenie wnętrza.

W Europie Nissan LEAF będzie oferowany w pięciu kolorach: niebieskim metalizowanym i perłowym, białym perłowym, srebrnym metalizowanym, czarnym niemetalizowanym i czerwonym perłowym. Jedyną opcją jest panel baterii słonecznych w tylnym spojlerze, wspomagających ładowanie 12-woltowego akumulatora zasilającego akcesoria.

Pierwsze egzemplarze trafią do Klientów w Japonii i Stanach Zjednoczonych już w grudniu br. W Europie samochód będzie dostępny na początku 2011 roku w Portugalii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Zero-emisyjny samochód jest obecnie produkowany w Japonii, ale firma planuje uruchomienie produkcji także w Ameryce Północnej i Europie, po otwarciu nowych fabryk na przełomie 2012 i 2013 roku.

Oto klasyfikacja plebiscytu COTY 2011:
1. Nissan Leaf - 257 pkt.
2. Alfa Romeo Giulietta - 248 pkt.
3. Opel Meriva - 244 pkt.
4. Ford C-Max/Grand C-Max - 224 pkt.
5. Citroën C3/DS3 - 175 pkt.
6. Volvo S60/V60 - 145 pkt.
7. Dacia Duster - 132 pkt.