Były żołnierz amerykańskich zielonych beretów Michael Taylor i jego syn Peter, których zatrzymania domagały się władze Japonii, mają jeszcze w środę złożyć zeznania w formie wideokonferencji przed sądem federalnym w Worcester w stanie Massachusetts.

Reklama

Prokuratorzy federalni zarzucają obu mężczyznom, że ułatwili Ghosnowi ucieczkę z Japonii. W styczniu władze Japonii wydały w związku z tą sprawą nakazy zatrzymania Taylorów oraz jeszcze jednego podejrzanego George'a-Antoine'a Zayeka.

Oskarżony o przestępstwa finansowe Ghosn uciekł z Japonii 29 grudnia 2019 roku i przybył do Libanu, gdzie mieszkał w dzieciństwie. Twierdził, że uciekł przed "niesprawiedliwością i prześladowaniami politycznymi".

65-letni Ghosn, który posiada obywatelstwa francuskie, brazylijskie i libańskie, w Japonii podlegał surowym ograniczeniom w zakresie przemieszczania się, nałożonym na niego przez sąd. Miał też zakaz kontaktowania się z rodziną.

Reklama

Ghosn skorzystał z dwóch samolotów tureckiej firmy lotniczej MNG, aby uciec z Japonii przez Stambuł do Libanu. Turecka policja aresztowała siedem osób w związku z tą sprawą.

"Wall Street Journal" podał tuż po ucieczce Ghosna, że wydostał się on z Japonii na pokładzie prywatnego odrzutowca, ukryty w dużej czarnej skrzyni, zwykle używanej do transportu sprzętu audio.