Zdaniem czeskich mediów Daimler już zdecydował, że nowe, ogólnoeuropejskie centrum logistyczne części zamiennych m.in. do samochodów marki Mercedes zostanie zbudowane w miejscowości Uzice (niedaleko od Pragi, przy autostradzie D8). W wyścigu o inwestycję szacowaną (po przeliczeniu) na ok. 500 mln zł Czesi pokonali Polskę.

Reklama

Nowy zespół magazynów będzie miał ok. 230 tys. metrów kwadratowych. Dzięki tej inwestycji niemieckiego koncernu ma powstać ok. 900 nowych etatów. Przewidziano pracę na trzy zmiany, także w weekendy - ludzi będą tam wspomagać roboty.

Budowa ma ruszyć w 2018 roku, a jej zakończenie zaplanowano na 2020 rok.

A to nie jest jedyna inwestycja niemieckich koncernów motoryzacyjnych w Czechach. BMW rozważa budowę ogromnego centrum testowego samochodów autonomicznych.

Przypominamy, że pod koniec czerwca koncern Daimler rozpoczął w Jaworze prace przy budowie pierwszej fabryki silników czterocylindrowych do samochodów osobowych Mercedesa w Polsce. Dzięki tej inwestycji powstanie nawet 3500 nowych miejsc pracy.

Teraz Daimler, a wcześniej Jaguar

Nie jest to pierwszy raz kiedy zagraniczny koncern wybiera ostatecznie na miejsce inwestycji inną lokalizację niż w Polsce.

Tak było w 2015 r. z wybudowaniem fabryki w Jaworze (dziś powstaje tam zakład Mercedesa) przez indyjską grupę TATA produkująca brytyjskie marki samochodów Jaguar i Land Rover. Polska przegrała jednak rywalizację o inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił wtedy, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane.