Frankfurt 2013: oto opel monza concept. ZDJĘCIA
1 Nowe wcielenie monzy wygląda jak samochód z filmów science fiction. Opływowa karoseria kryje miejsce dla czterech osób. Od początku do końca auto mierzy 4,69 m długości.
Opel
2 Duże drzwi podnoszą się jak wyciągnięte do lotu skrzydła kondora. Co ciekawe konstruktorzy pozbyli się słupka drzwiowego.
Opel
3 Twórcy przyznają, że odlotowa stylistyka tego prototypu znajdzie zastosowanie w samochodach Opla, które pojawię się w niedalekiej przyszłości. Co oznacza, że rozwiązania te niedługo trafią także do aut produkowanych w fabryce w Gliwicach...
Opel
4 Seksowny wygląd zazwyczaj kojarzy się z niepraktycznymi autami… Ludzie z Opla stworzyli nie tylko seksbombę na kołach ale też przewidzieli, że tym autem ktoś zechce przewieźć więcej niż słoik kawioru…
Opel
5 W opinii twórców mimo sportowego wyglądu i spłaszczonej sylwetki przy wysokości zaledwie 1,31 metra nie brakuje miejsca w bagażniku (500 litrów), ani wolnej przestrzeni nad głowami pasażerów. Efekt ten osiągnięto dzięki kokpitowi obniżonemu o 15 cm w porównaniu z konwencjonalnymi modelami. Jeśli chodzi o przestrzeń dla pasażerów to w opinii konstruktorów monza concept może śmiało konkurować z samochodami średniej wielkości.
Opel
6 Poprzednia monza była pierwszym samochodem na rynku wyposażonym w cyfrowy zestaw wskaźników - szybkościomierz pokazywał na cyfrowym wyświetlaczu osiąganą prędkość, a kolorowe paski informowały o obrotach, ciśnieniu oleju, ładowaniu akumulatora czy ilości benzyny w baku. Wiadomo, że w monzy concept również zastosowano podobne rozwiązanie, ale postawiono na znacznie nowocześniejszą technologię…
Opel
7 Nowa monza concept kryje w środku technologię projekcyjną LED. Nie ma już konwencjonalnych, pojedynczych monitorów, z których każdy wyświetla inną informację. Zamiast tego kierowca ma przed sobą szeroką od drzwi do drzwi deskę rozdzielczą stanowiącą powierzchnię projekcji. Elementy informacyjne i ozdobne są wyświetlone na tej powierzchni, a kierowca może je indywidualnie dostosować według potrzeb, gustu czy nastroju. 18 projektorów LED tworzy pełny, elastyczny i wielofunkcyjny wyświetlacz. W opinii inżynierów Opla tego jeszcze nie było w żadnym samochodzie.
Opel
8 Do tej pory technologię tę powszechnie wykorzystywano z okazji znaczących wydarzeń i uroczystości i wywołała ona sensację chociażby podczas Jubileuszu Królowej Elżbiety, a tymczasem projektanci Opla jako pierwsi postanowili wykorzystać tę technologię w samochodzie osobowym. Grafika 3D robi ogromne wrażenie i obsługuje wszystkie najważniejsze funkcje.
Opel
9 Jak tłumaczą twórcy, chodziło o "uproszczenie wielości", dlatego informacje o pojeździe, nawigacji, ustawieniach smartfona i łączności pojawiają się tylko wtedy, gdy są potrzebne lub zostają wywołane przez kierowcę.
Opel
10 Model monza concept oparty jest na konstrukcji modułowej - oznacza to, że budowa auta umożliwia elastyczność przy wyborze systemu napędowego.
Opel
11 W przypadku tego prototypu, który zostanie zaprezentowany na wystawie we Frankfurcie, inżynierowie stworzyli napęd elektryczny z rozszerzaczem zasięgu CNG (skompresowany gaz ziemny)...
Opel
12 Trzycylindrowy doładowany silnik 1.0 SIDI turbo, który będzie debiutował podczas salonu we Frankfurcie, przejmuje rolę rozszerzacza zasięgu. Jednakże zamiast benzyny wykorzystuje on gaz ziemny. Jednostka nie będzie jednak napędzać kół a wytwarzać prąd do ładowania baterii…
Opel
13 "Mamy wyraźną wizję samochodów Opla w przyszłości i jasną strategię realizacji tej wizji. monza voncept odsłania całe sedno tej strategii" - mówi Karl-Thomas Neumann, prezes Opla. "Ten model pokazuje, czego mogą oczekiwać od nas klienci w ciągu kilku następnych lat - nie tylko w kwestii stylistyki, lecz także wydajności i łączności między kierowcą a społecznością internetową. W ten sposób monza concept wybiega w przyszłość, ukazuje nową codzienność kierowcy i jest ważnym źródłem inspiracji w dążeniu do tego celu nie tylko przez Opla"
Opel
14
Opel
15
Opel
16
Opel
17
Opel
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję