- Nowy Lexus RX 2022
- Lexus RX, wnętrze i wyposażenie (wideo)
- Lexus RX w Polsce to trzy hybrydy
- Lexus RX 450h znika, wchodzi 450h+ hybryda plug-in
- Lexus RX 500h z układem skrętnych tylnych kół, opinia o osiągach
Lexus RX to najlepiej sprzedający się model w historii marki należącej do Toyoty. Od debiutu w 1998 roku na drogi wyjechało ponad 3,5 mln egzemplarzy tego auta, z czego przeszło 300 tys. kupili Europejczycy. Teraz czas na zmianę warty...
RX nowej 5. generacji wyskoczył z pudełka podczas specjalnego pokazu w Brukseli. Największy SUV japońskiej marki upodobnił się do nowego NX. Powstał na platformie GA-K. Stąd inżynierowie obiecują lepszą sztywność nadwozia i nisko położony środek ciężkości przy jednoczesnym zmniejszeniu masy aż o 90 kg w porównaniu do poprzednika. A wszystko to w imię lepszego prowadzenia...
Nowy Lexus RX 2022
Nowy RX utrzymuje długość 4,9 m znaną z poprzednika, ale ma wydłużony o 6 mm rozstaw osi, co w życiu codziennym przełoży się na większą wygodę na pokładzie. Linia dachu jest obniżona o 10 mm, a rozstaw kół poszerzony o 15 mm z przodu i 40 mm z tyłu. Takie zabiegi zaowocowały sportowymi proporcjami - RX stoi niżej i szerzej na drodze, zyskał długi przód i kabinę przesuniętą do tyłu.
Japoński SUV patrzy na świat przez nowe potrójne reflektory LED z węższymi kloszami. Światła do jazdy dziennej mają charakterystyczny kształt litery L. Charakterystyczny grill w kształcie klepsydry w RX został trójwymiarową powierzchnią naszpikowaną czujnikami. Szlachetny wizerunek podkreślają też smaczki w stylu high-tech. Dobrą robotę robi choćby szeroka listwa LED łącząca tylne światła. Z kolei czarny słupek C sprawia wrażenie dachu unoszącego się nad autem.
Lexus RX, wnętrze i wyposażenie (wideo)
Wejścia do kabiny nowego Lexusa strzeże nieruchoma klamka z czujnikiem dotykowym jak w NX czy elektrycznym RZ. Wystarczy położyć palec na sensorze a drzwi delikatnie odskoczą. We wnętrzu RZ otula wygodą, błyszczy jakością i gadżetami.
Na uznanie zasługuje stacja multimedialna Lexus Link Pro z 14-calowym ekranemHD – system imponuje szybkością reakcji i jakością prezentowanych grafik (moc obliczeniowa nowego systemu jest aż o 3,6 raza szybsza od dotychczas stosowanych multimediów). Wyświetlacz ma antyrefleksyjną powłokę oraz dodatkowe przyciski ułatwiające obsługę najważniejszych funkcji. Sam interfejs multimediów błyskawicznie łączy się bezprzewodowo z Apple CarPlay (przewodowy Android Auto). Indukcyjna ładowarka w konsoli środkowej doładuje telefon o 50 proc. szybciej niż w poprzedniku.
RX można również zarządzać głosowo. Wystarczy powiedzieć "Hej Lexus", a sztuczna inteligencja spełni życzenia kierowcy lub pasażera na przednim siedzeniu i np. wyznaczy trasę, przestawi klimatyzację czy rozpozna, z którego miejsca nadeszło polecenie "otwórz okno" i odpowiednio zareaguje opuszczając lewą lub prawą szybę przednich drzwi. Do pełni szczęścia jest system nagłośnienia Mark Levinson Premium Sound Surround z 21 głośnikami.
Seryjna nawigacja czerpie informacje z chmury. Rozwiązanie zapewnia także dostęp do szeregu usług aktualizowanych w czasie rzeczywistym (over-the-air OTA). To oznacza, że auto w trakcie jego życia będzie można unowocześniać z kanapy, bez potrzeby jazdy do serwisu. Nowy soft poprawi możliwości systemu multimedialnego, układów elektronicznych czy klimatyzacji i wielu innych. Po latach RX może mieć nawet lepsze parametry niż na początku.
Lexus RX w Polsce to trzy hybrydy
Najważniejszym modelem w gamie będzie RX 450h+ z napędem hybrydowym typu plug-in, czyli ładowanym z gniazdka. Ludzie z Lexusa przewidują, że ten wariant sprzeda się najlepiej w Europie Środkowej i Zachodniej. Pod karoserią zapędzono do pracy układ znany z Toyoty RAV4 Plug-in Hybrid. Zespół stanowi 2,5-litrowy benzyniak (182 KM) pracujący w ekonomicznym cyklu Atkinsona ze wspomagającym go silnikiem elektrycznym (182 KM). Oba przekazują moc na przednie koła. Tylną oś napędza dodatkowy silnik-generator (54 KM), który współpracuje z układem hybrydowym. W ten sposób kierowca dostanie 306 KM mocy systemowej i wsparcie elektrycznego układu 4x4.
Nowa hybryda z wtyczką ma niemal taką samą moc jak aktualny RX 450h, ale wyższy moment obrotowy i lepsze przyspieszenie. Mocniejszy silnik elektryczny sprawia, że auto jest jeszcze bardziej zrywne. Przyspieszenie RX 450h+ od 0 do 100 km/h zajmie ok. 7 sekund.
Lexus RX 450h znika, wchodzi 450h+ hybryda plug-in
Przy tym RX 450+ ma osiągać zużycie paliwa na poziomie – uwaga! – 1,2 litra benzyny na 100 km. I żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy – ten bajeczny wynik jest możliwy pod warunkiem podróżowania z akumulatorem naładowanym w 100 proc. Jeśli jednak ktoś nie dopilnuje uzupełniania prądu w baterii wówczas musi liczyć się ze znacznie szybszym osuszaniem zbiornika paliwa.
W przypadku hybrydy ładowanej z gniazdka kluczowe znaczenie mają parametry jazdy w trybie EV. Lexus z litowo-jonowej baterii 18,1 kWh płasko umieszczonej pod podłogą deklaruje 65 km elektrycznego zasięgu WLTP i możliwość bezemisyjnej jazdy do prędkości 135 km/h. Zaletę zasięgu docenią osoby, które na co dzień mają gdzie ładować baterie (dom, biurowiec), wtedy RX 450+ może być wykorzystywana jako samochód elektryczny.
Lexus RX 450h+ w pigułce:
- Hybryda typu plug-in z 2,5-litrowym silnikiem;
- Moc 306 KM;
- Przyspieszenie: ok. 7 sekund od 0 do 100 km/h;
- Zużycie paliwa: 1,1-1,2 l/100 km.
Lexus RX 500h z układem skrętnych tylnych kół, opinia o osiągach
Absolutną nowością i królem wszystkich modeli SUV Lexusa będzie mocna hybryda RX 500h. To pierwszy w historii Lexusa samochód z napędem hybrydowym wykorzystujący silnik z turbodoładowaniem. Czterocylindrowa jednostka 2.4 turbo współpracuje z 6-biegowym automatem. Przedni silnik elektryczny zamontowano między jednostką benzynową a skrzynią biegów. Z tyłu zastosowano układ e-Axle o mocy 80 kW - w jego skład wchodzą silnik, przekładnia oraz moduł jednostki sterującej (ECU).
Łącznie taki system zapewnia kierowcy 371 KM mocy i za jednym zamachem tworzy elektryczny napęd na cztery koła DIRECT4. W efekcie to komputer decyduje o przeniesieniu momentu obrotowego między przód i tył - rozkład może być dostosowany w zakresie od 0 do 100 lub od 100 do 0 w ciągu milisekund. Żaden system mechaniczny nie jest aż tak sprawny.
RX 500h ma temperament auta sportowego. Popędzony przez kierowcę zachowuje się jak ekolog na dopalaczach. Od 0 do 100 km/h przyspieszy w 5,9 sekundy, a to już blisko osiągów takich aut, jak Toyota GR Supra czy GR Yaris. I właśnie ze względu na wysokie możliwości Lexus na przedniej osi stosuje stałe zaciski hamulcowe z przeciwstawnymi tłoczkami oraz układ skrętnych tylnych kół (Dynamic Rear Stearing).
Lexus RX 500h w pigułce:
- Silnik 2.4 turbo z 6-stopniową skrzynią automatyczną i elektrycznym napędem 4x4 DIRECT4;
- Moc 371 KM;
- Przyspieszenie: ok. 6 sekund od 0 do 100 km/h;
- Zużycie paliwa: 8,2-8,5 l/100 km.
Lexus RX 350h zamiast modelu Lexus 300h
Lexus RX 350h będzie bazowym, czyli najtańszym modelem w gamie. Producent przedstawia go jako dobrą alternatywę dla konkurencyjnych aut z mniejszymi silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. SUV wykorzystuje poprawiony układ hybrydowy 4. generacji. Duet spalinowo-elektryczny z 2,5-litrowym silnikiem benzynowym wytwarza 245 KM mocy i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8 s. Zużycie benzyny na poziomie 6,7 l na 100 km.
Lexus RX 350h w pigułce:
- 2,5-litrowy silnik hybrydowy;
- Moc 245 KM;
- Przyspieszenie: ok. 8 sekund od 0 do 100 km/h;
- Zużycie paliwa: 6,4-6,7 l/100 km.
Lexus RX 350h, RX 450+ i RX 500h (dane techniczne i osiągi)
WERSJA | Lexus RX 350h | Lexus RX 450h+ | Lexus RX 500h |
Typ | HEV | PHEV | HEV |
Silnik | 2,5 l | 2,5 l | 2,4 l turbo |
Typ baterii | Niklowo-metalowo-wodorkowa | Litowo-jonowa | Niklowo-metalowo-wodorkowa |
Moc maksymalna (KM/kW) | 245/180 | 306/225 | 371/273 |
Skrzynia biegów | e-CVT | e-CVT | 6-stopniowa, automatyczna |
Napęd | E-Four | E-Four | DIRECT4 |
Przyspieszenie 0-100 km/h | 8,0 s | ok. 7,0 s | ok. 5,9 s |
CO2 (cykl mieszany WLTP - g/km) | 143-150 | 24-26 | 182-189 |
Zużycie paliwa (l/100km) | 6,4-6,7 | 1,1-1,2 | 8,2-8,5 |
Nowy Lexus RX sam zaparkuje i zapamięta trzy miejsca
Nowy Lexus RX może być wyposażony w znany z flagowej limuzyny LS wpełni automatyczny system Advanced Park. Układ pomaga zaparkować auto, przejmując kontrolę nad kierownicą oraz układem hamulcowym. System dokonuje oceny otoczenia, wykorzystując obraz z czterech kamer oraz działanie 12 czujników ultradźwiękowych. Potrafi zapamiętać do trzech najczęściej wykorzystywanych miejsc parkingowych. Lista dodatków obejmuje też cyfrowe lusterko wsteczne, które daje kierowcy lepsze pole widzenia - wykorzystuje obraz z kamery cofania.
Jak Lexus RX uniknie kolizji i sam zmieni pas ruchu?
Bezpieczeństwo? System Lexus Safety System + jest standardem we wszystkich wersjach wyposażeniowych. W wyższych specyfikacjach można auto wzbogacić o asystenta zmiany pasa ruchu, który umożliwia automatyczną zmianę pasa ruchu na autostradzie oraz układ ostrzegania o ruchu poprzecznym z przodu (alarmuje kierowcę o pojazdach nadjeżdżających z prawej lub lewej strony).
Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia wykrywa motocykle oraz inne obiekty, które znajdą się na drodze RX. System potrafi zidentyfikować niebezpieczeństwo zderzenia w sytuacji, gdy nadjeżdża pojazd z naprzeciwka lub gdy piesi przechodzą przez skrzyżowanie w trakcie skrętu auta. Ulepszony adaptacyjny tempomat (ACC) szybciej rozpoznaje auta wjeżdżające na pas przed RX-a, a dzięki układowi Lane Trace Assist auto porusza się po zakrętach bardziej naturalnym torem. Tempomat identyfikuje i reaguje na większą liczbę znaków, w tym znaki ostrzegawcze i znak STOP.
Kiedy nowy Lexus RX 2022 trafi do Polski, a cena?
Polski cennik nowego Lexusa RX ma być znany we wrześniu. Wtedy też auto będzie można obejrzeć w salonach i składać zamówienia. Jazdy testowe planowane są na grudzień 2022 roku, pierwsze egzemplarze nowego RX-a powinny dotrzeć do klientów w styczniu 2023 roku.
Lexus RX nowej generacji kontra stary RX, zobacz różnice
Wymiary | Nowy Lexus RX | Różnice ze schodzącym RX |
Długość (mm) | 4890 | 0 |
Szerokość (mm) | 1920 | +25 |
Wysokość (mm) | 1710 | -10 |
Rozstaw osi (mm) | 2850 | +60 |
Rozstaw kół przednich (mm) | 1650 | +15 |
Rozstaw kół tylnych (mm) | 1675 | +50 |
Przedni zwis (mm) | 1080 | 0 |
Tylny zwis (mm) | 960 | -60 |