Inne
Reklama

Pasy zapięte, dzieci w fotelikach a zagłówki ustawione prawidłowo - o tym pamiętasz nawet we śnie. Niestety, wciąż zdarzają się osoby, które ignorują zasady bezpieczeństwa w czasie pakowania bagażu.

Inne

Najważniejsza zasada bezpieczeństwa brzmi: ciężkie przedmioty powinny zawsze znajdować się na dole bagażnika i być dokładnie dociśnięte do tylnego siedzenia. Cel? Ograniczenie ryzyka związanego z ich wdarciem się do przodu w czasie ewentualnego wypadku.

>>>Zobacz, co samochód musi mieć w środku

Dlaczego? Oto przykład - pełen pojemnik z wodą waży 17 kilogramów. W czasie wypadku te 17 kilogramów przekształca się w ponad pół tony masy uderzającej w tylne siedzenie. W celu ograniczenia siły uderzenia takiego ładunku, ciężkie przedmioty umieść bezpośrednio przy tylnym siedzeniu potem zastaw innym bagażem lub przywiąż tak, żeby nie zjechały do tyłu. Jeśli tego nie zrobisz, wszystko może wypaść do przodu w czasie raptownego hamowania lub kraksy.

Poza ciężkimi walizkami, bagaże wakacyjne często składają się z lżejszych przedmiotów, takich jak torby sportowe, maty plażowe, dmuchane materace i gumowe pontony. Zapakuj je w taki sposób, żeby wypełniły puste miejsce wokół cięższych przedmiotów - tak mocno i ciasno, jak tylko się da.

Inne

Unikaj pakowania bagaży powyżej linii tylnych siedzeń. Wszystko wystające ponad nimi może wpaść do przodu, narażając pasażerów na obrażenia, w czasie gwałtownego hamowania lub stłuczki. Jeśli jednak musisz ułożyć pakunki ponad fotelami wtedy najlepiej oddziel (zabezpiecz) przedział bagażowy od pasażerskiego specjalną siatką. Gdy z tyłu nie ma pasażerów, zapnij pasy krzyżowo, dla dodania tylnemu siedzeniu dodatkowej stabilności.

Poza tym rzeczy, które nie zmieściły się do auta zawsze możesz schować w bagażniku dachowym. Pamiętaj, że najcięższe szpargały należy rozmieścić możliwie nisko i równomiernie. Zbyt ciężki boks może radykalnie pogorszyć własności jezdne auta.

>>>Większy samochód, czyli z bagażem na dachu

Inne

Rower i deska surfingowa? Nie ma problemu, najlepiej zapakuj je na dach. Ważne - przedmioty przewożone poza samochodem na bagażnikach i uchwytach dachowych lub też wystające spod niedomkniętej klapy powodują także gwałtowny wzrost zużycia paliwa. Przy dużej prędkości auto z rowerami na dachu może go spalić nawet o 100 proc. więcej. Uwaga na światła! Jeśli przewożony bagaż zasłania je choć trochę, zapłacimy 200 zł, taki sam mandat grozi za niewłaściwe zabezpieczenie ładunku.

>>>Na wakacje z rowerami

Uwaga! Trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę ostrzegawczą i zestaw pierwszej pomocy należy pakuj tak, aby zawsze można było łatwo się do nich dostać!

Ze względu na cięższy ładunek, dostosuj ciśnienie w oponach. Poza tym, obciążenie tyłu podnosi przód samochodu. Aby uniknąć oślepiania samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka w nocy, światła powinny być odpowiednio ustawione. Niektóre auta są wyposażone w funkcję automatycznego poziomowania świateł - to samo załatwia sprawę.