Motywem przewodnim wystawy w Genewie jest ekologia i oszczędzanie. Mimo zaciskania pasa przez branżę motoryzacyjną nie można narzekać na brak nowości - nie tylko "zielonych", ale też bardziej odjechanych z tabunem koni pod maską.

Reklama

Alfa Romeo
Zjawiskowa Alfa Romeo Mi.To pojawiła się w najmocniejszej wersji GTA i odkryła swoje wdzięki. Za scudetto drzemie 240-konny turbobenzynowy silnik 1,75 l. Nowy motor poza doładowaniem kryje w sobie zmienne fazy rozrządu i bezpośredni wtrysk paliwa. Jego słabsze 200 konne wydanie trafi też pod maskę alfy 159.

Audi
TT RS - wyczynowiec z pięcioma cylindrami. Najmocniejszy model TT w historii. Bezpośredni wtrysk benzyny plus turbodoładowanie to ponad 300 KM. Pod spodem precyzyjne zawieszenie, hamulce ostre niczym brzytwa i napęd quattro. Kiedy spuszczą je ze smyczy, wtedy od zera do 100 km/h wyrwie w mniej niż 5 sekund! Wyprzedzanie będzie frajdą bowiem pod nogą ma czekać 450 Nm momentu obrotowego. Prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 250 km/h.

A4 Allroad Quattro, czyli uterenowiona A-czwórka. Siły do wyczynów poza asfaltem dostarczy jeden z trzech silników. Podstawowy motor to turbobenzynowy 2.0 TFSI/211 KM. Turbodiesle są dwa - 2.0 TDI/170 KM. Szczyt to sześciocylindrowy, 3-litrowy turbodiesel. 240 KM i 500 Nm (od 1500 do 3000 obr./min) w połączeniu z 7-biegową skrzynią S-tronic sprawiają, że wszędobylskie A4 setkę zalicza w 6,4 sekundy i rozpędza się do 236 km/h. Przez 100 km podróżowania ze zbiornika powinno ubywać średnio 7 litrów z małym ogonkiem. Sprzedaż audi A4 allroad ma ruszyć na początku lata.

Aston Martin
V12 Vantage - w 12 miesięcy Brytyjczycy uwinęli się przygotowaniem wersji produkcyjnej (koncept pokazano w grudniu 2007 roku). Serce - 6-litrowy silnik V12, osiągający moc 510 KM i moment 570 Nm. Puls kierowcy przyspieszy sprint do „setki” w 4,3 s. Maksymalna prędkość 305 km/h. V12 Vantage wyprodukują zakłady w Gaydon w Wielkiej Brytanii. Rocznie powstanie do 500 sztuk modelu.

Bentley
Ekoterroryści sieją postrach nawet wśród ikon motoryzacji. Przed presją ostrych norm emisji spalin skapitulował nawet Bentley. Oto Continental Supersports - w żyłach najnowszego dzieła brytyjskiej marki popłynie biopaliwo!

Pod maską continentala supersports pracuje motor W12 poganiany biturbo, który może spalać zarówno zwykłą benzynę, jak i bioetanol. Ciekawostką jest to, że bez względu na rodzaj zasilania samochód ma moc 630 KM i daje kierowcy 800 Nm. Sprint do setki trwa 3,9 sekundy, potem Continental Supersports pędzi do niemal 330 km/h.

Reklama

BMW
Concept 5 Gran Turismo - to najnowsza propozycja z Bawarii w klasie premium. Linia coupe, czworo drzwi i dwuczęściowa klapa bagażnika ułatwiająca pakowanie rzeczy. W podróż pod szklanym dachem nowe BMW zabierze cztery osoby. Tylne siedzenia można przesuwać i rozkładać. Powiększając w ten sposób miejsce dla pasażerów lub na bagaż (poj. od 430 do 1650 l). Zespół napędowy i elementy wyposażenia GT przejmie z serii 5.

Chevrolet
Ostro narysowany, pięciodrzwiowy, w kształcie małego vana i miejscem dla czterech osób - taki jest spark. Wiezie ze sobą wszechstronność, świeży styl i tęczę kolorów. Napęd? Małolitrażowy i oszczędny - jedyny odpowiedni w czasach kryzysu… Do wyboru będą dwa czterocylindrowe silniki benzynowe - 1.0 i 1.2 l.

Citroen
DS Inside to zwiastun nowej gamy Citroena. Auta z tej będą regularnie wprowadzane na rynek, począwszy od 2010 roku. DS Inside opiera się technologicznie na kolejnej generacji małego C3. Napęd - silniki o mocy od 95 do 155 KM. Seria DS wzbogaci dotychczasową ofertę francuskiej marki - Citroen aspiruje do klasy Premium.

Fiat
500C - kabriolet, który wyprodukuje fabryka Fiata w Tychach. Elektrycznie otwierany materiałowy dach będzie dostępny w trzech kolorach: kość słoniowa, czerwony i czarny. Technicznie auto jest identyczne ze zwykłym modelem 3-drzwiowym. Słoneczną pięćsetkę rozpędzi jeden z trzech silników, które znamy z zamkniętej odmiany stylowego fiata. Dwie benzynówki to 1,2/70 KM i 1,4/100 KM - obie jednostki mogą współpracować z manualnymi lub zautomatyzowanymi przekładniami. Turbodiesel - 1,3/75 KM odda siłę przez pięć biegów ręcznych. Sprzedaż rozpocznie się wiosną tego roku.

Ford
Focus RS to 300 konny zawodnik. Pod maską doładowane pięciocylindrowe, 2,5-litrowe serce. Efekt? Stopi asfalt - 305 KM, 440 niutonometrów na przedniej osi. Pierwszą setkę zaliczy w 5,9 sekundy, a zabawa kończy się przy 263 km/h. Szybko - nawet bardzo, prawda? Mało tego, spece obiecują doskonały stosunek mocy do masy.

Jednak jeszcze większym wydarzeniem jest prezentacja iosis MAX - prototypu, który zapowiada drogę, jaką chce iść Ford przy tworzeniu swoich vanów. Dwuczęściowa konstrukcja drzwi tyłu nadwozia umożliwia ich otwieranie nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Pod dramatycznie stylizowaną karoserią silnik z nowej serii ecoboost - 1,6-litrowa jednostka o mocy 180 KM zapewnia obniżone zużycie paliwa i zmniejszoną emisję spalin. Motor współpracuje z nowym układem napędowym Auto-Start-Stop oraz z przekładnią automatyczną Ford PowerShift.

Hyundai
Studyjny model HED-6 zapowiada nowa generację SUV-ów Hyundaia. Auto wisi na potężnych, 21-calowych alufelgach, a jego karoserię pokryto specjalnym lakierem „Ice Blue”. Tylna szyba dająca efekt trójwymiarowości wykonana jest ze specjalnego rodzaju plastiku Lexan. Pod maskę konceptu trafił turbodoładowany silnik 1.6 GDi o mocy 175 KM.

Kia
No3 to najważniejszy hit koreańskiej marki na 2009 rok i główny punkt programu tego producenta w czasie wystawy w Genewie. Prototyp zapowiada całkowicie nowy van, który powstał na płycie podłogowej Cee’da. Od początku do końca ma ciut ponad 4 metry (4045 mm) - to o 55 milimetrów mniej niż Nissan Note. Premierę wersji produkcyjnej zaplanowano na wystawę we Frankfurcie (październik 2009 r.). Potem ruszy sprzedaż - w Polsce od listopada 2009 r. Samochód będzie produkowany w Żylinie na Słowacji.

Jednak to nie wszystko, czym Kia chwali się w Szwajcarii. Obok No3 stoją dwie wersje kompaktowego Cee'da.

Pierwsza o nazwie ISG (Idle Stop&Go) będzie kryła pod spodem układ automatycznego gaszenia silnika podczas postoju np. w oczekiwaniu "na zielone". Zdaniem twórców to rozwiązanie może pomóc zaoszczędzić ok. 15 proc. paliwa. System będzie dostępny z silnikami benzynowymi 1.4 i 1.6 w każdej karoserii - 3d, 5d i kombi.

Druga nowinka to prototyp hybrydy. Auto pojedzie dzięki sile dwóch serc - mocy dostarczą silnik benzynowy 1.6 l i motor elektryczny o mocy 15 kW i momencie 105 Nm. Dzięki temu auto powinno do setki przyspieszać w niecałe 12 sekund i spalać 4,8 l/100 km, czyli o 25 proc. bezołowiowej mniej niż zwykły Cee’d z jednostką 1.6. Prędkość maksymalna - 185 km/h. Również ta hybryda dostanie układ automatycznego odpalania silnika.

Maybach
Po 80 latach niemiecka marka odradza legendę - oto Maybach Zeppelin, czyli ekstremalnie luksusowe wcielenie modeli 57S i przedłużonego 62S. Karoserie obu aut są dwubarwne. Kabina to komnata królewska a wyposażenie śmiało można nazwać… boskim. Pierwszy z brzegu przykład to kieliszki do szampana ze szczerego srebra z wygrawerowaną nazwą auta. Kolejny wybryk - kula, która może uwalniać zapach lekki i odświeżający lub cięższy, drzewny. Bardziej wymagający mogą wymienić je na inne aromaty np. skomponowane przez siebie - kaprys kosztuje niecałe 4 tys. euro.

Kilka ton luksusu przez duże L napędza 12 cylindrów i dwie turbosprężarki. Moc - 640 KM, moment obrotowy - 1000 niutonometrów. Osiągi? Silnik pomogli złożyć spece z AMG. Dla zwykłego śmiertelnika oznacza to piekielnie szybko. Cena jest równie nie z tej ziemi. Model krótki, czyli 57, kosztuje 406 tysięcy euro (ponad 1,8 mln zł), wersja dłuższa 62 - 473 tysiące euro (przeszło 2,1 mln zł). Maybach planuje zbudować jedynie 100 sztuk zeppelinów. Ktoś jest chętny?

Mini
Mini Convertible John Cooper Works, czyli nowicjusz wśród kabrio na dopingu. Konstruktorzy z JCW podkręcili w nim kilka śrubek. Powstał mały pocisk bez dachu. Łatwo stracić głowę. Najważniejsza zmiana jest pod maską. Po zwiększeniu ciśnienia doładowania turbobenzynowiec 1.6/175 KM wersji cooper S produkuje aż 211 KM. Maksymalny moment obrotowy - 260 Nm. Mało tego dzięki funkcji overboost, moment może chwilowo skoczyć do 280 Nm. Efekt? Urządzenie gna do "setki" w niecałe 7 sekund. Prędkość maksymalna - 235 km/h.

Mazda
Dwie zupełnie różne propozycje dla amatorów Mazdy 3. Nowa generacja mazdy MPS rozpędzi turbobenzynowy silnik MZR 2.3 DISI. Mazda3 i-stop to ekologiczna "trójka" napędzana motorem 2.0 DISI (Direct Injection Spark Ignitron - wtrysk bezpośredni zapłon iskrowy), który dzięki układowi automatycznego wyłączania silnika i-stop ma spalać w mieście około 12 proc. paliwa mniej niż obecnie oferowana w Europie mazda3. Również emisja dwutlenku węgla będzie niższa... Poza tym odnowione mazdy CX-7 i MX-5.

Mercedes
Klasa E, czyli najpopularniejszy model Mercedesa debiutuje w dwóch odsłonach - jako sedan i coupé. Ostatnia odmiana zastąpi w model CLK a w sprzedaży ma pojawić się jeszcze przed wakacjami. Początkowo do wyboru wersje: E 350/292 KM i E 350 CDI/231 KM), a później także: E 250 CDI/204 KM, E 250 CGI/204 KM i E 500/388 KM. AMG w 2010 roku.

Mitsubishi
Koncept i MiEV Sport Air ma zdejmowany szklany dach oraz silniki elektryczne zasilane litowo-jonowymi bateriami umieszczonymi w podłodze. To jeden z pierwszych samochodów z napędem elektrycznym o tak bardzo sportowym charakterze. Wysoki moment obrotowy (jedna z zalet silników elektrycznych) da kierowcy elastyczność na zawołanie.

Pełna wartość niutonometrów będzie dostępna już od początku skali obrotomierza. Upraszając, wcale nie zależy od prędkości obrotowej (odwrotnie niż w zwykłych silnikach). Wersja produkcyjna wejdzie latem do sprzedaży w Japonii.

Prototype i MiEV - tak Mitsubishi bada reakcję na swój elektryczny pojazd. Oprócz kierownicy po lewej stronie, wehikuł charakteryzuje się szerszym rozstawem kół i dłuższymi zwisami z przodu i z tyłu odpowiadającymi potencjalnej specyfikacji europejskiej wersji i MiEV.

Przypominamy, że dwanaście samochodów przechodzi już sprawdziany na drogach Hiszpanii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Próby potrwają do końca 2009 roku. Wcześniej, bo jeszcze latem 2009 r., auto trafi na rynek japoński - po zakończeniu testów i akcji promocyjnych prowadzonych w Japonii, Nowej Zelandii, USA i Europie.

Jeśli i-MiEV zaliczy najróżniejsze badania pomyślnie wtedy Mitsubishi zdecyduje się także na jego sprzedaż na Starym Kontynencie, ale nie szybciej niż z 2010 roku. Polska? Dlaczego nie.

Nissan
W 2010 roku Nissan rozpocznie w fabryce w Sunderland w Anglii produkcję zupełnie nowego kompaktowego modelu - Quazana. Prototyp tego auta ma piątkę drzwi, gdzie tylne wrota otwierająsię w przeciwnym kierunku niż przednie. Wnętrze kosmicznie wystylizowane i w czerwieni. W hierarchii Nissana Qazana stanie niżej niż Qashqai.











Obok Qazana są też inne nowości japońskiej marki. Światowy debiut zalicza pasażerska wersja vana NV200. Na pokładzie trzy rzędy foteli dla siedmiu osób oraz przesuwane drzwi ułatwiające dostęp do tylnej części kabiny. Samochód w wersji furgon i kombi poznamy później. Pierwszy raz w Europie pojawił się nowy Nissan 370Z - następca modelu 350Z. Pod spodem silnik V6/331 KM i napęd na koła tylne. W Polsce od lipca.

W listopadzie do Europy trafi zupełnie nowy Cube. Pudełkowe auto rozpędzi turbodiesel 1.5/106 KM lub benzynowy motor 1.6/111 KM.

Pixo to malutki samochodzik napędzany trzycylindrowym, 1-litrowym silnikiem, który ma średnio spalać 4,4 litra benzyny na 100 kilometrów. Do kupienia w czerwcu.

Opel
Ampera to Opel z napędem elektrycznym o rozszerzonym zasięgu! "Dzięki modelowi ampera Opel będzie pierwszym europejskim producentem samochodów gwarantującym kierowcom kilkaset kilometrów nieprzerwanej jazdy na napędzie elektrycznym" - powiedział Alain Visser, dyrektor marketingu GM Europe. Kiedy? Sprzedaż tego auta powinna ruszyć w 2011 roku.

Zasięg opla ampera na akumulatorach naładowanych z garażowego gniazdka to 60 km podróżowania bez spalin.

Po wyczerpaniu akumulatorów do akcji samoczynnie wkroczy silnik o pojemności 1.5 l - generator ze stałymi obrotami dostarczy prąd do elektrycznej jednostki napędowej i jednocześnie uzupełni baterie (motor nie przenosi żadnych sił napędowych na koła). Dzięki takiemu "rozszerzeniu" ampera pokona ponad 500 km.




Porsche
Oto nowa wersja doskonałości, czyli poprawiana wersja GT3. Pod maską GT3 pracuje silnik o poj. 3,8 l i mocy 435 KM. W sprzedaży jesienią.

Peugeot
3008 - stylizowany na groźnego SUV-a, ale bez napędu 4x4. Ma za to system Dynamic Roll Control, zapobiegający poślizgom tylnej osi. Wnętrze ma być przestronne i funkcjonalne. Sprzedaż ruszy już latem tego roku. Do wyboru 5 wersji silnikowych.

Rinspeed
iChange - to pierwsze na świecie auto, którego nadwozie dopasowuje się do liczby pasażerów. Napęd elektryczny. Inny wynalazek to E2, czyli przerobiony Fiat 500, a raczej Abarth 500. Co w nim niezwykłego? Otóż wystarczy wcisnąć magiczny guzik, by jego moc ze 160 KM skoczyła - uwaga - w dół do 60 KM.






Renault
Clio - odświeżona stylistyka nadwozia z przodem wzorowanym na najnowszym modelu Mégane oraz nowa, usportowiona wersja GT w ofercie to główne zmiany wprowadzone w ramach face liftingu modelu Clio. W sprzedaży samochód powinien pojawić się przed wakacjami. Jest też sportowe megane RS...

Saab
Nie cierpisz SUV-ów ot auto dla ciebie. Saab 9-3X to ostatni krzyk motomody ze Szwecji. Dopiero co ujawniona nowość szykuje się do przygody. Dzielnie zwalczy dziki teren, choć woli asfaltowe bulwary. Mogą być dziurawe jak sito. Do wyboru wersja z silnikiem benzynowym 2.0/210 KM lub dieslem 1.9/180 KM.

Seat
Exeo ST - nowe kombi Seata podobnie jak limuzyna powstało na platformie audi A4 poprzedniej generacji (B7). Mało tego samochód do bólu przypomina wcześniejsze A4 avant. Od przedniego zderzaka do tylnego jest niemal 4,7 m. Bagażnik zmieści 442 l. Napęd? Z półek Volkswagena. Paleta silników ma być identyczna jak w sednie. Trzy benzynowce (od 102 KM do 200 KM) i trzy doładowane diesle (od 120 KM do 170 KM). Pięć z sześciu jednostek to motory turbodoładowane, co oznacza lepsze osiągi przy mniejszym zużyciu paliwa.

Skoda
Wreszcie jest Yeti! Pod maską dwa silniki benzynowe oraz trzy jednostki wysokoprężne. Jednostka podstawowa (z napędem na przednie koła) to nowość w ofercie skody - czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra, który zapewnia 105 KM dzięki zastosowaniu turbosprężarki. Drugi silnik benzynowy to 1.8 TSI/160KM (z napędem na cztery koła). Jednostki wysokoprężne dostępne z nowym modelem to 2.0 TDI/110KM (z napędem na przednie koła lub 4x4), 2.0 TDI/140KM (4x4) oraz 2.0 TDI/170KM (4x4). Kufer po demontażu tylnych foteli zapewnia do 1760 litrów przestrzeni bagażowej.



Volkswagen
Poznajcie nowe polo - czyli piątą generację małego VW. To kompletnie nowy pojazd - ma 3.95 m długości (niecałe 4 cm więcej niż poprzednik). Mimo większych rozmiarów polo AD 2009 jest o 7.5 proc. lżejsze od starego. Bagażnik - od 280 do 952 litrów. Silników będzie siedem - 1.2/60 i 70 KM, 1.4/85 KM, zupełnie nowy, doładowany silnik 1.2 TSI/105 KM. Turbodiesli też nie zabraknie - najciekawsza konstrukcja to jednostka 1.6 TDI/90 KM, która w połączeniu z pakietem BlueMotion spala zaledwie 3.8 l/100 km. W opcji będzie dostępna siedmiobiegowa, dwusprzęgłowa skrzynia typu DSG. Produkcja polo 5d ruszy pod koniec marca. Sprzedaż? Ostatnie dni czerwca to debiut rynkowy w Niemczech, a w lipcu auto ma pojawić się już w większości krajów europejskich.