Inne
Reklama

W 2010 roku Abarth rozpocznie cykl pucharowy do którego Włosi zapraszają młodych kierowców rozpoczynających przygodę ze sportem motorowym. To właśnie z myślą o nich powstał model Abarth 500 R3T - oto szczegóły akcji…Producent spod znaku skorpiona chce wrócić do pierwszoplanowej roli wśród pucharów promocyjnych, jaką odgrywał przez ostatnie 30 lat od roku 1977 - wtedy zorganizowano pierwszą edycję Mistrzostw Autobianchi A112 Abarth. Potem poszło jak z płatka - Puchary Fiat Uno, Uno Turbo, Cinqecento, Seicento, Punto Kit Car i Super 1600, Stilo i Panda Kit Car.

Teraz pałeczkę przejmuje Abarth 500 R3T, wyposażony w silnik 1.4 z turbosprężarką, o mocy 180 KM, homologowany w Grupie R3T. Maszynka do produkcji adrenaliny ma 6-biegową skrzynię sekwencyjną, samoblokujący mechanizm różnicowy, dwutarczowe sprzęgło, regulowane wyczynowe zawieszenia i amortyzatory, ze sprężyną i pierścieniem do zmiany wysokości od podłoża, specjalne płytki do regulacji kątów nachylenia kół, hamulce tarczowe, przednie wentylowane, tylne z dystrybucją i regulacją siły hamowania, hydrauliczny hamulec ręczny oraz 17-calowe obręcze kół marki OZ.

Abarth 500 R3T wiezie też na pokładzie wszystkie środki bezpieczeństwa z homologacją FIA, począwszy od klatki bezpieczeństwa zespawanej i zintegrowanej z nadwoziem, poprzez niezbędne urządzenia zabezpieczające, po specjalnie przygotowane fotele z 6-punktowymi pasami bezpieczeństwa.

Samochód w tej konfiguracji jest sprzedawany również w sieci Serwisowej Abarth Racing - Auto Alberta by Uboldi Corse - Como, Campana Onorio -Modena, Forza Service - Torino, Romeo Ferraris - Milano, Trico Motorsport - Alessandria, Zatti Top Class - Parma. Cena? Przygotowany do zawodów i po zarejestrowaniu - 48 tys. euro plus podatek.

Jak i kiedy? Rajdowy Puchar Abarth 500 obejmuje 6 eliminacji, wszystkie asfaltowe, z których cztery wchodzą również do cyklu Rajdowych Mistrzostw Włoch (23-24 kwietnia Rajd Mille Miglia, 18-19 czerwca Rajd Salento, 3-4 września Rajd Alpi Orientali, 24-25 września Rajd Sanremo), pozostałe dwa stanowią część Trofeo Asfalto (28-29 maja Rajd Marca Trevigiana i 16-17 lipca Rajd San Martino di Castrozza).

Wygrana? Pula nagród to aż 150 tys. euro, z premiami za wygrane rajdy i premiami końcowymi, zwłaszcza dla klasyfikacji młodych kierowców "Under 23". Pierwszy sklasyfikowany wśród młodzieży, dzięki staraniom włoskiego stowarzyszenia motorowego ACI CSAI wystartuje w Rajdzie Como na pokładzie fabrycznego samochodu Abarth Grande Punto S2000. Zdobywca drugiego miejsca w klasyfikacji "Under 23", również w fabrycznym Abarth Grande Punto S2000 wystartuje w Rajdzie Monza.

Puchar Abarth 500 Rally R3T dołącza do rodziny pucharów 500 - krajowego i międzynarodowego - oraz do edukacyjnej formuły dla bardzo młodych kierowców rozgrywanej na jednomiejscowych modelach Tatus, nazywanej Formułą ACI CSAI Abarth, które rozgrywane będą na torach wyścigowych także w roku 2010.