Inne
Reklama

Gdzie i jakie auto kupić? Odpowiedzią mogą być wyniki "III niezależnego badania satysfakcji dilerów samochodowych". Badanie to zostało przeprowadzone przez Polską Izbę Motoryzacji oraz firmę Ernst & Young według standardów realizowanych w krajach Unii Europejskiej oraz USA i dotyczy okresu od 1 października 2009 do 31 stycznia 2010. Badaniem objęto 21 marek samochodowych obecnych na polskim rynku.

Dilerzy w badaniu oceniali importerów w trzech głównych kategoriach. Pierwsza dotyczyła jakości, dostępności oraz niezawodności produktu. Druga oceniała m.in. konkurencyjność strategii rynkowej oraz podejście do prowadzenia biznesu. W trzecim przypadku oceniano importera jako firmę wpisaną w polskie realia.

>>>Niemcy pożądają samochodów znad Wisły

Inne
Inne
Inne

Spośród 21 sklasyfikowanych w badaniu marek, najwyższą zbiorczą ocenę satysfakcji otrzymał Ford. Z wynikiem 4,14 awansował z zajmowanej w 2009 r. 3 pozycji i jako jedyny uzyskał więcej niż 4. "Osiągnięty wynik bardzo nas cieszy, ale i motywuje do dalszej pracy, ponieważ w naszej ocenie jakość współpracy importera z dilerami przekłada się bezpośrednio na jakość obsługi klientów w autoryzowanych salonach sprzedaży" - powiedział dziennikowi.pl Bogusław Głód, dyrektor sprzedaży i marketingu Ford Polska.

>>>Auto się psuje? Masz 10 lat napraw za darmo

Autorzy badania wskazują na znaczne zmiany w zajmowanych pozycjach w stosunku do ubiegłego roku przez marki Fiat (awans o 14 miejsc na 4 lokatę) i Chevrolet (awans aż o 18 pozycji na 7 miejsce).

"Ta wysoka pozycja Chevroleta, a przede wszystkim skok aż o 18 pozycji w rankingu to nasz bardzo duży sukces." - powiedział Andrzej Żelazny, dyrektor generalny Chevrolet Poland. "Wyniki te potwierdzają słuszność decyzji dotyczącej wzmocnienia struktury Chevroleta w Polsce i jednocześnie są wyrazem wzrostu przekonania dilerów do naszych nowych produktów oraz kierunku rozwoju marki Chevrolet. Naszym celem jest kontynuacja działań zwiększających satysfakcję sieci dilerskiej, która w efekcie przekłada się na lepszą obsługę klientów."

>>>Cruze - nowy Chevrolet pędzi do Polski!

Zresztą marka Chevrolet to czarny koń zestawienia - przechytrzyła większych graczy i została wysoko oceniona w większości poszczególnych kategorii, m.in.: zajęła 7. miejsce w ocenie etyki działalności biznesowej (wzrost o 18 miejsc), 6. miejsce w ocenie pomocy ze strony importera (wzrost o 19 pozycji). Najwyżej została oceniona niezawodność produktów oraz polityka gwarancyjna marki Chevrolet - 5. miejsce w rankingu (wzrost aż o 21 pozycji).

>>>Spark - najtańszy chevrolet zamiast toyoty

A jak spisała się Toyota, Volkswagen i inni?

Zobacz kto sprzedaje najlepsze i najgorsze auta - czytaj dalej>>>

InneZobacz, kto sprzedaje niezawodne auta - czytaj dalej>>>Inne

Niezawodność…

Niezawodność produktów i polityka gwarancyjna zostały najwyżej ocenione przez dilerów marek Ford i Toyota, które awansowały aż o 9 pozycji. Ogromny wzrost ocen w tej kategorii zanotował Chevrolet zajmując 5 pozycję - to zasługa m.in. nowego modelu cruze i spark.

InneZobacz, gdzie kupić auto, żeby nie żałować - czytaj dalej>>>Inne
Reklama

Na kiedy auto?

Ocena systemu dystrybucji, która obejmowała dostępność samochodów i czas realizacji zamówień wypadła najlepiej dla Mercedesa, dając mu awans na pozycję lidera. Ogromny wzrost w tej kategorii notują marki: Chevrolet, Hyundai, Ford i Subaru.

InneZobacz, gdzie kupić auto, żeby nie żałować - czytaj dalej>>>Inne

Jakość samochodów?

Tabela prezentuje ocenę stopnia zainteresowania importera opiniami dilerów odnośnie wizerunku produktu oraz jego jakości. W tej kategorii najwyższe oceny otrzymały marki Ford i Mercedes, natomiast najwyższy wzrost w zajmowanej pozycji uzyskał Chevrolet.

InneZobacz, gdzie kupić auto, żeby nie żałować - czytaj dalej>>>Inne

Za co kupić samochód?

Na finał opinie na temat produktów finansujących zakup samochodu przez klienta. Przy tej ocenie dilerzy brali pod uwagę: konkurencyjność oferty w finansowaniu nowych i używanych samochodów, szybkość otrzymania kredytu, całościową ocenę programów kredytowych i ich spójność. Najwyższe oceny zebrał Ford, Skoda i Fiat.