Jazda, ale nie zapomnij o kilku sprawach…
- opony zimowe to konieczność. Specjalna mieszanka gumy i szczególny profil z lamelami zapewniają dobre właściwości trakcyjne i skrócenie drogi hamowania nie tylko na śniegu.
- wcześniej sprawdź wycieraczki i płyn w spryskiwaczu. Nie zapomnij o akumulatorze i światłach,
>>>Uwaga, dzieci jadą na ferie!
- unikaj gwałtownych manewrów hamowania, zmiany biegów i kierunku jazdy na ośnieżonej nawierzchni. Lepiej jechać nieco wolniej, przewidująco i zawsze zachowując wystarczający odstęp bezpieczeństwa. Przy ruszaniu delikatnie włączaj sprzęgło, aby uniknąć ślizgania się kół napędowych. W przypadku automatycznej skrzyni biegów włącz program zimowy, umożliwiający lżejsze ruszanie.
- krótko po ruszeniu spróbuj zahamować - to pomoże zyskać wyczucie stanu jezdni (wcześniej należy spojrzeć w lusterko wsteczne!).
>>>Zobacz, jak uratować się z poślizgu
- nie szarżuj na mostach i odcinkach drogi znajdujących się w cieniu (przesieki itd.). Jedź ostrożnie - zimą również przy temperaturach nieco powyżej zera mogą być one zdradziecko śliskie nawet wtedy, gdy nawierzchnia drogi w okolicy jest już wolna od śniegu i lodu.
- na górskich terenach narciarskich może spaść nocą tak dużo nowego śniegu, że nawet najlepsza opona zimowa nie pomoże. Łańcuchy śnieżne są ratunkiem w takiej sytuacji.
- nie montuj łańcuchów dopiero na wzniesieniu. Koniecznie zdejmij je, kiedy ponownie pojawi się asfalt - na asfaltowej nawierzchni "śnieżne kajdany" zużywają się szybko i znacznie obniżają poziom bezpieczeństwa. Nie zapomnij co najmniej raz przećwiczyć montaż łańcuchów "na sucho" - dzięki temu nie będzie problemów w ekstremalnej sytuacji.
>>>O łańcuchach, które wyciągają z kłopotów
- gdyby na ośnieżonej nawierzchni samochód zacznie się ślizgać to w żadnym wypadku nie hamuj gwałtownie. W przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów wciśnij sprzęgło (dzięki temu koła zyskują większą siłę prowadzenia bocznego), skontruj kierownicą, ewentualnie delikatnie wyhamuj.
- zanim ruszysz zawsze całkowicie zmieć śnieg z samochodu, również z dachu - przeciwnym wypadku przy hamowaniu może on „zjechać” do przodu i przesłonić widoczność. Nie zapomnij o usunięciu lodu z szyb. Włączenie klimatyzacji także w zimie przeciwdziała zaparowaniu okien auta.
>>>Nie płać mandatów!
Jesteśmy na miejscu. Kierowca zamienia się w turystę…
- przed wyruszeniem na szlak górski kup mapę rejonu, do którego się wybierasz! (i kompas)
- na zimową wycieczkę ubierz mocne buty na wibramie, rękawiczki i czapkę.
- po plecaka, bez względu na pogodę zapakuj ciepły sweter, przeciwdeszczowy skafander i termos z gorącą herbatą/kawą.
- bez względu na porę dnia zawsze miej przy sobie latarkę.
- pamiętaj, że dzień zimą jest krótki, a zmrok w górach zapada nagle.
- nie chodź po górach samotnie, a podczas mgły bądź ostrożny.
- w przypadku załamania pogody, nie ryzykuj - zawróć.
- bezwzględnie przestrzegaj ostrzeżeń lawinowych!
- naładowana komórka z zakodowanym numerem do GOPR/TOPR - +48 601 100 300, to twój kontakt ze światem! W razie nieszczęścia od niej może zależeć życie.
Uwaga wypadek!
- nigdy nie pozostawiaj poszkodowanego samego bez opieki, nawet jeżeli twoja obecność jest wszystkim co możesz dla niego zrobić.
- nie nastawiaj złamanej kończyny ani nie próbuj samemu transportować poszkodowanego! Ratownicy zrobią to lepiej. Zabezpiecz poszkodowanego przed wychłodzeniem i urazami wtórnymi. Wezwij pomoc GOPR.
Wezwanie pomocy...
- dzwoń na numer ratunkowy +48 601 100 300. Telefon odbierze dyżurny ratownik GOPR/TOPR z jednostki zlokalizowanej najbliżej miejsca zdarzenia.
- pamiętaj! Ratownicy przyjmą każdy meldunek o zaginięciu lub wypadku i na każde wezwanie wyruszą w góry. Nie nadużywaj jednak ich ofiarności fałszywym wezwaniem, w tym czasie mogą być naprawdę komuś potrzebni.
Gdy brak "komórki"...
- nadawaj wówczas w jakikolwiek sposób sygnał optyczny (błysk latarką) lub akustyczny(krzyk, gwizd) powtarzany 6 razy na minutę (co 10 sekund), po czym następuje jedna minuta przerwy. Odpowiedź o zrozumieniu sygnału to taki sam sygnał lecz 3 razy na minutę, po czym 1 minuta przerwy.
>>>Do Czech na oponach zimowych!
Wskazówki dla narciarzy...
- przed wyjazdem na narty przygotuj się kondycyjnie.
- ucząc się jeździć na nartach skorzystaj z pomocy instruktora.
- korzystaj wyłącznie ze sprawnego sprzętu narciarskiego (naostrzone krawędzie nart, wiązanie ustawione do naszej wagi i zaawansowania)
- nie przesadzaj, wybieraj trudność trasy dostosowaną do własnych możliwości.
- nie zatrzymuj się na przewężeniach.
- nie jesteś sam! Zjeżdżaj tak, aby nie stanowić zagrożenia dla innych.
- ustąp słabszemu narciarzowi.
- przestrzegaj znaków ostrzegawczych informacyjnych. Stosuj się do uwag ratowników GOPR.
- gdy jesteś świadkiem wypadku wezwij pomoc GOPR!
- bez względu na wiek - noś kask narciarski.
Wskazówki razem z ekspertami Chevroleta przygotował Adama van der Coghena, naczelnik grupy jurajskiej GOPR.