Izera ma nowego prezesa. Kim jest Piotr Regulski?

Nowym prezesem ElectroMobility Poland został Piotr Regulski. O wyborze nowego szefa wszystkich szefów spółki odpowiedzialnej za polski samochód elektryczny Izera zdecydowała rada nadzorcza EMP.

Piotr Regulski współpracował z firmami z branży usługowej, produkcyjnej i nowych technologii. Do 2017 r. związany był z Grupą Impel. Od 2019 r. był członkiem zarządu Ruch S.A. W latach 2020-2021 był prezesem tej firmy, podczas jej sprzedaży PKN Orlen. W latach 2021-2022 zasiadał w zarządzie Energa Logistyka. Regulski nigdy nie był związany z sektorem motoryzacyjnym. Czy to będzie miało wpływ na projekt Izera?

Reklama

Nowy prezes ElectroMobility Poland bez doświadczenia w motoryzacji

Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, uważa że doświadczenie w branży zawsze pomaga, szczególnie w tak specyficznym obszarze jak produkcja samochodów. – Brak doświadczenia nie musi być przeszkodą, jednak o wiele lepiej byłoby, gdybyśmy na czele takiej firmy postawili człowieka z branży. Samochody, ich produkcja i ich późniejsza sprzedaż to skomplikowany proces. Przed nami wiele wyzwań, które mogą stanowić istotną przeszkodę w osiągnięciu sukcesu – zauważa ekspert.

Izera do produkcji w Jaworznie. "Boję się ludzi wszystkowiedzących"

Reklama

Zdaniem Drzewieckiego zmiany zachodzące na rynku, tempo zmian gamy modelowej konkurentów i zmiany w społeczeństwie to wszystko czynniki, które mogą kształtować popyt w przyszłości, a co za tym idzie wpływać na być albo nie być nowo stworzonego zakładu. Oczywiście w przypadku Izery i zakładu w Jaworznie wiele się może zdarzyć. Nie wiemy, jak będą wyglądać relacje pomiędzy Izerą a Geely, czy na liniach produkcyjnych będziemy widzieli tylko i wyłącznie polskie auto, czy też pojawi się na nich także inny produkt, który zwiększy bezpieczeństwo i zapewni odpowiedni przychód – zauważa nasz rozmówca.

– Menadżer spoza branży, z dużą wiedzą w zakresie zarządzania projektami, otwarty na wiedzę, wspierający się specjalistami z branży na pewno da radę. Boję się ludzi wszystkowiedzących, a takich przy projektach politycznych jest niestety wielu, bo projekt Izery, pomimo iż ma być projektem komercyjnym, został wymyślony przez polityków, którzy nadzorowali jego funkcjonowanie – ocenił Drzewiecki.

Izera - polski samochód elektryczny najpierw zadebiutuje jako SUV / dziennik.pl / Maciej Lubczyński

Izera z pozwoleniem na budowę fabryki. Powstanie 2000 miejsc pracy

Prezydent Jaworzna kilka dni temu wydał pozwolenie na budowę fabryki samochodów elektrycznych marki Izera. Zakład zostanie wybudowany w dwóch etapach z maksymalną roczną zdolnością produkcyjną 300 tys. samochodów.

Pozwolenie wydano dla etapu pierwszego, którego powierzchnia zabudowy wyniesie 169 tys. m2. Fabryka będzie zakładem wysoko zautomatyzowanym. Do końca 2026 roku zatrudnienie w fabryce może znaleźć nawet 2000 osób.

Izera - polski samochód elektryczny / dziennik.pl

Izera SUV pojawi się pierwsza. Produkcja od 2026 roku

Spółka ElectroMobility Poland wybrała firmę Mirbud do budowy fabryki samochodów w Jaworznie. Zakład ma być gotowy w ciągu 23 miesięcy od wbicia pierwszej łopaty. Uruchomienie seryjnej produkcji powinno nastąpić do połowy 2026 roku.

Pierwszy pojawi się model SUV zaprojektowany przez włoskie biuro Pininfarina. Platformę SEA, dostarczy chiński koncern Geely.

Izera / Tomasz Sewastianowicz