Policyjne działania z użyciem drona. Mandat z powietrza

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu przeprowadzili akcję wymierzoną w piratów drogowych, ale w oku kamer znaleźli się również piesi i inni niechronieni uczestnicy ruchu. Po raz pierwszy przy okazji takich działań, funkcjonariusze z Mielca zaprzęgnęli do pracy drona. Bezzałogowy statek powietrzny wyposażony w obiektyw daje nowe możliwości - w ramach akcji, policjanci drogówki mierzyli prędkość i dokumentowali inne wykroczenia.

Szczególną uwagę funkcjonariuszy przykuwały wykroczenia związane z pierwszeństwem pieszych. Wyprzedzanie lub omijanie na oznakowanych przejściach czy nieustępowanie pierwszeństwa - za te wykroczenia posypały się mandaty.

Reklama

Kontrole policyjne na Podkarpaciu. Dron w akcji

Akcja z użyciem drona była pierwszą taką przeprowadzoną przez mundurowych z Mielca. Kontrole prowadzone są jednak nieustannie - statycznie z wykorzystaniem mierników prędkości, jak również dynamicznie dzięki nowoczesnym radiowozom wyposażonym w wideorejestratory. Nowa perspektywa z lotu ptaka pozwoli dokumentować wykroczenia dokładniej i skrupulatnie czuwać nad bezpieczeństwem. Dla kierowców oznacza to widmo mandatów, a te nie należą dziś do najniższych! Jaki "mandat z powietrza" grozi za popularne wykroczenia?

Policyjna kontrola przy użyciu drona. To nowa broń mieleckich policjantów / Policja / Policja
Reklama

Mandaty za przekroczenie prędkości - taryfikator 2024

Mandat za przekroczenie prędkości potrafi zaboleć. Warto pamiętać, żew przypadku powtórnego popełnienia wykroczenia w ciągu 12 miesięcy, dla wybranych przedziałów prędkości obowiązuje zasada recydywy. Oto stawki z taryfikatora w 2024 roku, w tym te liczone podwójnie:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł
 • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – mandat 100 zł
 • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – mandat 200 zł
 • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – mandat 300 zł
 • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – mandat 400 zł
 • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – mandat 800 zł (recydywa - 1600 zł);
 • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – mandat 1000 zł (2000 zł);
 • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – mandat 1500 zł (3000 zł);
 • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – mandat 2000 zł (4000 zł);
 • przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł (5000 zł).
Kontrola drogowa, policja, policjant / Policja / Policja

Jaki mandat za telefon podczas jazdy w 2024 roku?

Policyjny dron pozwala udokumentować również inne popularne wykroczenie - korzystanie ze smartfona za kierownicą. Rozmowa, pisanie wiadomości czy przeglądanie portali społecznościowych sprawia, że kierowca stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu. To właśnie z tego względu mandat za rozmawianie przez telefon za kierownicą wynosi 500 zł. Do konta kierowcy dopisywane jest też 12 punktów karnych.

1500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa. Mandaty z drona wystawiane masowo

Widok z lotu ptaka pozwala dostrzec wykroczenia związane z pierwszeństwem pieszych. Mandaty potrafią zaboleć! 1500 zł to grzywna dla kierowcy za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. Od 17 września 2022 roku jeśli sprawca w ciągu 2 lat ponownie popełni takie naruszenie, to kara grzywny wzrośnie dwukrotnie i wyniesie nie mniej niż 3 tys. zł (recydywa). W przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdu.

Kontrola drogowa, policja, policjant / Policja / Policja

Za co policjant może wystawić mandat kierowcy? Wykroczenia związane z pierwszeństem pieszych:

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście;
 • Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania;
 • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej;
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem;
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
 • Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Mandaty dla pieszych. Jakie kary za popularne wykroczenia?

Policjanci z Mielca obserwowali z góry również pieszych. Kary przewidziane są nie tylko dla kierowców - ministerstwo infrastruktury w obowiązującym taryfikatorze zrewidowało też kary dotyczące występków pieszych. Efektem jest m.in. mandat w wysokości 300 zł za korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych (w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych).

200 zł kary grozi z kolei pieszemu, który wtargnie przed samochód w miejscach innych niż przejścia dla pieszych lub wejdzie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi (w obu sytuacjach przed zmianą groziło 100 zł). 150 zł to mandat przewidziano za wchodzenie na przejście dla pieszych bezpośrednio przed jadący pojazd - wcześniej było to 50 zł.

Kontrola drogowa, policja, policjant / Policja / Policja
Kontrola drogowa, policja, policjant / Policja / Policja