Pijany 59-latek na hulajnodze. Kwota mandatu zwala z nóg

Sobotni wieczór marnie skończył się dla 59-latka, który wsiadł na hulajnogę elektryczną. Policjanci zauważyli go na drodze dla rowerów przy ul. Sikorskiego w Tarnobrzegu. Styl jazdy wskazywał, że kierujący może być pod wpływem alkoholu - mundurowi nie mieli wyjścia i zatrzymali mężczyznę do kontroli.

Kierujący hulajnogą miał problem z utrzymaniem równowagi na jednośladzie, dlatego funkcjonariusze przeprowadzili badanie stanu trzeźwości. Wynik dowiódł, że przypuszczenia były trafne - 59-latek był zupełnie pijany, a alkomat pokazał, że w organizmie mężczyzny jest 1,76 promila alkoholu.

Reklama

Po pijaku na hulajnodze to kiepski pomysł

Zatrzymany mieszkaniec powiatu lubaczowskiego przyznał się policjantom, że w mieście spędza święta wielkanocne. W wolnej chwili wybrał się hulajnogą nad Jezioro Tarnobrzeskie i tam pił alkohol. Niedrogi sposób na spędzanie czasu zamienił się w dość kosztowną wycieczkę. Mundurowi nałożyli na 59-latka mandat w wysokości 2500 zł. Mimo to, można powiedzieć, że wymiar kary był dość łagodny. Prawo przewiduje bowiem znacznie surowsze konsekwencje dla tych, którzy złamią zakaz kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu.

Kontrola drogowa, alkomat, policja / Policja / materiały prasowe
Reklama

Jaka kara za jazdę pod wpływem alkoholu dla rowerzystów?

Prawo przewiduje kary dla tych, którzy po pijaku wsiądą na hulajnogę elektryczną. Przepisy są takie same jak w przypadku rowerzystów. Nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi (np. samochodami) muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 3, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną, natomiast kierujący hulajnogami, tak jak i rowerzyści, z wysoką grzywną, a nawet zakazem kierowania pojazdami.

O możliwych konsekwencjach mówi Kodeks wykroczeń. Stosowne zapisy zawarte są w Art. 87 KW:

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.


Policjant wypisuje mandat / policja.pl