Fotoradar MultaRadar CD już rejestruje wykroczenia na ulicy Hetmańskiej w Poznaniu. To już czwarty uruchomiony przyrząd z zakupionej przez GITD puli 26 nowych urządzeń. A cały projekt rozbudowy i modernizacji systemu kontrolowania prędkości kierowców zakłada zakup 358 nowych rejestratorów, w tym również odcinkowy pomiar prędkości.

Reklama

– Instalowane są nowoczesne urządzenia, które rejestrują wysokiej jakość materiał dowodowy i są mało awaryjne. Ich zaletą jest również możliwość kontroli jednocześnie kilku pasów ruchu. Koszt montażu jednego urządzenia wynosi ok. 250 tys. zł – wyjaśniła Monika Niżniak, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Fotoradar na Hetmańskiej w Poznaniu: ograniczenie do 50 km/h

O ulicy Hetmańskiej w Poznaniu zrobiło się głośno za sprawą kilku śmiertelnych wypadków. W jednym kierowca jechał z nadmierną prędkością odcinkiem Hetmańskiej za ul Górecką w stronę Starołęki. Padał deszcz. Na łuku drogi wpadł w poślizg i uderzył w słup trakcyjny (obok przebiegają tory tramwajowe). Doszło do pożaru, dwie osoby zginęły na miejscu.

– W bliskiej okolicy nadzorowanego miejsca znajdują się szkoła podstawowa i skrzyżowanie z przejściem dla pieszych. Tych kierujących, którzy nie zastosują się na Hetmańskiej do obowiązującego ograniczenia prędkości (50 km/h), czekać będzie mandat karny. Fotoradar będzie działał zarówno w dzień jak i w nocy. Zastosowana technologia pozwoli również w ciemności zidentyfikować sprawcę wykroczenia – przestrzegła Niżniak.

Reklama
Fotoradar na ulicy Hetmańskiej w Poznaniu / GITD

Fotoradary: lokalizacja 26 nowych urządzeń

Lokalizacje 26 urządzeń w 14 województwach wskazał Instytut Transportu Samochodowego - najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. Fotoradar na Hetmańskiej to czwarte urządzenie, które już rejestruje już kierowców ze zbyt ciężką nogą. Dotychczas włączone zostały również fotoradary w Głuszycy Górnej, Sianowie i Widełce. W pozostałych lokalizacjach trwają prace związane z zapewnieniem zasilania. Termin uruchomienia tych urządzeń jest uzależniony od działań zakładów energetycznych. Po ich zakończeniu urządzenia będą sukcesywnie włączane do systemu CANARD.

Mandaty nie tylko za prędkość: 358 nowych urządzeń do kontroli kierowców

Projekt zakłada zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach:

  • 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości,
  • 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów),
  • 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle,
  • 5 urządzeń rejestrujących niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych.

– Zakupionych zostanie 11 przenośnych urządzeń rejestrujących, które będą wykorzystywane w miejscach niebezpiecznych, gdzie np. z przyczyn technicznych nie jest możliwy montaż stacjonarnych urządzeń rejestrujących. 247 urządzeń zostanie zainstalowanych w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach. Sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i najbardziej wyeksploatowane urządzenia funkcjonujące w ramach systemu CANARD. Część urządzeń pracuje na polskich drogach już od dekady – wyjaśniła Niżnik.

Odcinkowy pomiar prędkości groźniejszy niż fotoradar

Jeśli chodzi o odcinkowy pomiar prędkości to system kamer automatycznie określi czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi. Na zdjęciu kierowca pojazdu, który przekroczył limit zobaczy szereg danych, w tym m.in.: miejsce, datę i czas pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalną dozwolonej prędkości. Urządzenia zidentyfikują również pas ruchu, którym poruszał się samochód.

Reklama

Kiedy samochód lub motocykl opuści kontrolowany odcinek, system wyliczy jego średnią prędkość na całym dystansie na podstawie czasu przejazdu. Jeżeli trasa została pokonana zbyt szybko, kierowca zapłaci mandat. System funkcjonuje zatem odmiennie niż klasyczny fotoradar – chodzi o mierzenie prędkości na dłuższych odcinkach drogi, a nie punktowo.

Odcinkowy pomiar prędkości na A1, A2 i A4 - 39 nowych miejsc

W systemie fotoradarowym CANARD oprócz urządzeń na trasie S8 i tunelu POW pracuje dziś 30 odcinkowych pomiarów prędkości. Jednak projekt rozbudowy przewiduje objęcie kontrolą z wykorzystaniem OPP kolejnych 39 fragmentów dróg. W tym kamery pojawią się na autostradach A1, A2 i A4. GITD ogłosił przetarg na dostawę i montaż urządzeń w 13 województwach. Na zakupy wyda ponad 13 mln zł.

Odcinkowy pomiar prędkości na S8 / Tomasz Sewastianowicz