"Bezpieczny weekend – Boże Ciało" – tak policja nazwała ogólnopolską akcję, która potrwa od środy (30 maja) do niedzieli (3 czerwca do godz. 22:00).

Reklama

– Każdego dnia na drogach w całym kraju pojawi się od 4 do 5 tys. funkcjonariuszy. Patrole będą nie tylko pomagać w upłynnianiu ruchu, ale też szczególnie będą przyglądać się sposobowi przewożenia najmłodszych. Szczególnie, że przedłużony weekend wiąże się z Dniem Dziecka – powiedział dziennik.pl nadkomisarz Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Zaznaczył, że celem akcji jest prewencja i bezpieczeństwo podróżujących.

– Jednak osoby, które nie będą stosować się do ograniczeń prędkości i przepisów muszą liczyć się z konsekwencjami. Największy nacisk na pomiar prędkości funkcjonariusze położą w niedzielę 3 czerwca, czyli w dniu powrotów z wyjazdów. Wtedy też na drogach pojawi się większa ilość nowoczesnego sprzętu. A kiedy już dojdzie do zatrzymania policjant oczywiście sprawdzi trzeźwość kierowcy – zapowiedział przedstawiciel KGP.

Kobryś podkreślił, że zbyt duża prędkość to w Polsce najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków drogowych. Na dowód przedstawił najnowsze statystyki...

– W ciągu 4 miesięcy 2018 roku na drogach zginęło 720 osób, w tym przez jazdę z nadmierną prędkością śmierć poniosło 194 ludzi. Dla porównania z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu zginęło 66 osób, a przez nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu 63 osoby. Liczby jasno pokazują poważną skalę problemu, stąd tak duży nacisk na kontrolę prędkości podczas akcji "Bezpieczny weekend – Boże Ciało" – wyjaśnił policjant.

Reklama

Przedstawiciel KGP przypomina też o zapinaniu pasów bezpieczeństwa – nie tylko przez kierowcę i pasażera z przodu, ale też podróżujących na tylnej kanapie.

– Nie jest trudno sobie wyobrazić, co się stanie w razie niebezpiecznej sytuacji. Człowiek siedzący z tyłu, który nie zapiął pasów może swoim ciałem zranić lub nawet zabić osobę jadącą przed nim. Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko utraty życia – skwitował Kobryś.

Noga z gazu i oczy dookoła głowy

W trakcie 5-dniowego "weekendu" drogówka do kontroli prędkości użyje całego arsenału – poza oznakowanymi radiowozami oraz laserowymi miernikami prędkości, kierowców będzie pilnował policyjny śmigłowiec z kamerą.

Wśród setek nieoznakowanych radiowozów za drogach pojawi się 40 najnowszych BMW serii 3 z napędem na cztery koła. Policjanci w bawarskich autach do pomiaru prędkości używają wideorejestratorów Videorapid 2a polskiej firmy Zurad.

Nie pędź, bo wpadniesz na radar

Dziennik.pl poprosił operatora systemu Yanosik o wskazanie dróg, na których policja najbardziej lubi kontrolować. Przy okazji udało się wyznaczyć trasy obarczone niebezpieczeństwem wypadku. Przed wyjazdem warto zatem przyjrzeć się w jakich miejscach trzeba zachować szczególną ostrożność.

policja.pl

Najczęściej kontrolowaną przez policję trasą w Polsce jest droga krajowa nr 1. Tam w ciągu 3,5 miesiąca użytkownicy systemu zgłosili ponad 21 kontroli prędkości na 1 km drogi.

Nieco mniej, ale nadal w czołówce rankingu uplasowała się droga nr 86, gdzie odnotowano 20 kontroli na 1 km. Podium zamyka droga krajowa nr 97 łącząca Rzeszów z autostradą A4. Choć trasa ta liczy zaledwie 6 km to użytkownicy systemu bardzo często zgłaszali na niej kontrole prędkości: aż 14 w przeliczeniu na 1 km.

Wśród najczęściej kontrolowanych dróg krajowych w Polsce znalazły się także trasy: 95, 80, 7, 81, 47, 98, 49.

Yanosik

Drogi najczęściej kontrolowane a wypadki

Czy częste miejsca kontroli idą w parze z wypadkami? Specjaliści Yanosika porównali dane ze statystykami opublikowanymi w grudniowym raporcie o najbardziej niebezpiecznych drogach w Polsce (CZYTAJ WIĘCEJ>>). I jak się okazało istnieją w tym przypadku duże powiązania.

Aż 8 na 10 tras znalazło się zarówno w zestawieniu najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce, jak i w gronie dróg najczęściej kontrolowanych przez policję.

W poniższej tabeli drogi te zostały wyróżnione kolorem szarym. Oznacza to, że działania policji mogą być spójne z poprawą bezpieczeństwa na polskich drogach.

Yanosik

W jakich miejscach jest najwięcej kontroli?

Skoro wiadomo jakie drogi krajowe są najczęściej kontrolowane, to warto przyjrzeć się ich konkretnym odcinkom, na których szczególnie koncentruje się policja.
Drogi zostały podzielone na fragmenty odpowiadające obszarom gminnym. Poniższa mapa prezentuje 10 odcinków przebiegających przez teren danej gminy, na których najczęściej sprawdzana jest prędkość.

Yanosik