Według danych Komendy Głównej Policji w 2016 roku podczas świąt Bożego Narodzenia doszło do 167 wypadków, w których zginęło 18 osób, a 210 zostało rannych. Przed wyjazdem do bliskich warto zatem przyjrzeć się w jakich miejscach trzeba zachować szczególną ostrożność. Pod lupę ekspertów trafiły drogi krajowe, ekspresowe i autostrady.

Reklama

- Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania wypadków na drogach stworzyliśmy mapy najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. System Yanosik umożliwia wysyłanie i odbieranie różnego rodzaju ostrzeżeń przez kierowców, w tym również zgłoszeń o kolizjach. Ich autentyczność weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego komunikatu - komentuje Julia Rachwalska, Yanosik - W ten sposób jesteśmy w stanie określić lokalizacje, w jakich najczęściej dochodzi do wypadków - dodaje.

Na początek warto sprawdzić jaki rodzaj dróg w Polsce jest najbardziej niebezpieczny.

Autostrady, drogi ekspresowe czy drogi krajowe?

Specjaliści przyjrzeli się zgłoszeniom użytkowników o kolizjach z podziałem na konkretne typy dróg. Jak się okazało najwięcej kolizji zgłoszono na drogach krajowych, następnie na autostradach, a najmniej na drogach ekspresowych. Jeśli jednak dane zostaną przedstawione w przeliczeniu na 1 km, to wyniki analizy zmieniają się diametralnie. W tym przypadku miano najbardziej niebezpiecznych dróg zyskały autostrady, gdzie kierowcy średnio zgłosili 15 kolizji na 1 km w skali niemal całego roku. Na drugim miejscu uplasowały się drogi ekspresowe z wynikiem 12 kolizji na 1 km. Co może wydać się zaskakujące najbardziej bezpieczne okazały się drogi krajowe: średnio 4 wypadki na 1 km.

- Jak wiadomo w Polsce jest znacznie więcej dróg krajowych niż autostrad. Dlatego też ogólna liczba kolizji bez przeliczenia na 1 km jest dużo większa na drogach krajowych niż na autostradach czy drogach ekspresowych. Przyjęliśmy więc wskaźnik, który pokaże nam miarodajne statystyki - komentuje Julia Rachwalska, Yanosik - Oprócz sprawdzenia jaki rodzaj dróg jest najbardziej wypadkowy, wytypowaliśmy także konkretne odcinki tras, które są szczególnie niebezpieczne. W ten sposób chcemy pokazać kierowcom, gdzie należy zwiększyć ostrożność podczas świątecznych podróży - wyjaśnia.

Reklama

A8 najbardziej niebezpieczną autostradą w Polsce

W pierwszej kolejności przeanalizowano liczbę zgłoszonych wypadków na wszystkich autostradach w Polsce. W tej kategorii dróg prym wiedzie autostrada A8. Tam średnio doszło do 31 wypadków w przeliczeniu na 1 km. Na drugim miejscu uplasowała się autostrada A1 (19 wypadków na 1 km), a następnie autostrada A2 (18 wypadków na 1 km). Najbezpieczniejszą autostradą okazała się A18. Tam użytkownicy aplikacji odnotowali średnio 3 wypadki na 1 km.

Yanosik

Skoro wiadomo jakie autostrady są najbardziej wypadkowe, to warto przyjrzeć się ich konkretnym odcinkom, które są szczególnie niebezpieczne. Autostrady zostały podzielone na segmenty odpowiadające obszarom gminnym. Poniższa mapa prezentuje 10 odcinków autostradowych przebiegających przez teren danej gminy.

Yanosik

Top 10 najbardziej wypadkowych dróg ekspresowych

Wśród wszystkich dróg ekspresowych na terenie Polski wytypowanych zostało 10, które odznaczały się największą liczbą wypadków w przeliczeniu na 1 km drogi. Najczęściej do kolizji dochodziło na S86 łączącej Katowice i Sosnowiec. Tam na 1 km drogi zgłoszonych zostało średnio 113 kolizji w ciągu niemal całego roku. Na drugim miejscu uplasowała się droga ekspresowa S2 w okolicach Warszawy. Ponadto wśród najniebezpieczniejszych dróg ekspresowych znalazły się: S6, S79, S7, S74, S1, S12, S52 oraz S8. Szczegółowe dane przedstawia poniższa tabela.

Yanosik

Analogicznie jak w przypadku autostrad sporządzono również listę odcinków newralgicznych na drogach ekspresowych, na których zgłoszono szczególnie dużą liczbę kolizji. Drogi ekspresowe zostały także podzielone na części odpowiadające obszarom gminnym. Poniższa mapa prezentuje 10 odcinków na drogach ekspresowych przebiegających przez tereny konkretnych gmin.

Yanosik

Top 10 najbardziej wypadkowych dróg krajowych

Oprócz autostrad i dróg ekspresowych szczegółowo przeanalizowane zostały również drogi krajowe na terenie całej Polski. Spośród wszystkich tras wytypowanych zostało 10, które odznaczały się największą liczbą kolizji w skali kraju. Na drodze krajowej nr 86 odnotowano średnio 52 wypadki na 1 km, co zakwalifikowało ją na pierwsze miejsce niechlubnego rankingu. Z wynikiem 41 wypadków w przeliczeniu na 1 km drugie miejsce zajęła droga nr 97, a 21 kolizji na 1 km odnotowano na drodze krajowej nr 1, co dało jej 3 miejsce na liście. Trasami, które znalazły się w pierwszej "dziesiątce" najbardziej wypadkowych dróg krajowych są: 98, 7, 81, 80, 47, 85, 2.

Yanosik

Które odcinki na drogach krajowych należą do najbardziej niebezpiecznych? Przedstawia to poniższa mapa.

Yanosik