Kierowcy noga z gazu. Polska policja wzbogaciła się o 200 sztuk amerykańskich urządzeń o nazwie LTI 20/20 TruCam z możliwością zapamiętania 3 tys. plików. To pierwsza partia laserowych mierników z rejestracją obrazu z 400 zakupionych w ramach przetargu (jedno urządzenie kosztowało ok. 35 tys. zł).

Reklama

- Od 4 grudnia do 15 grudnia funkcjonariusze ruchu drogowego z całej Polski przechodzą szkolenie teoretyczne i praktyczne z obsługi nowych mierników - powiedział dziennik.pl mł. asp. Antoni Rzeczkowski z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Jak udało się nam ustalić kurs z obsługi laserowego miernika LTI 20/20 TruCam zorganizowano na wylocie z Warszawy. Kierowcy policjantów z wycelowanym w nich sprzętem zaopatrzonym w trzy soczewki mogą wypatrywać w zatoczce w ciągu Trasy Siekierkowskiej.

policja.pl

O dyskusji nie ma mowy

Po zakończonym kursie sprzęt trafi do poszczególnych jednostek i lada dzień można spodziewać się patroli użytkujących te urządzenia.

- Na pewno tuż przed Świętami Bożego Narodzenia i w okresie świątecznym oraz noworocznym nowy sprzęt będzie mierzyć prędkość na drogach w całym kraju. O dyskusji z funkcjonariuszami drogówki raczej nie będzie mowy - zapowiedział Rzeczkowski.

Wskazał, że amerykański lidar poza pomiarem prędkości robi też zdjęcia namierzonego pojazdu i może również nagrać wideo.

- Dlatego dowód winy i przekroczenia prędkości będzie niezbity. Dodatkowo dzięki korzystaniu z GPS urządzenie zapisuje swoją lokalizację przy każdym użyciu na drodze - wyjaśnił przedstawiciel KGP.

policja.pl

Iskra-1 zgaśnie

Ale modernizacja wyposażenia policji na bożonarodzeniowym "prezencie" się nie kończy. Kolejne dwie setki mierników mundurowi otrzymają do końca marca 2018 roku. KGP chce by 400 sztuk nowych "laserów" LTI 20/20 TruCAM docelowo zastąpiło w polskiej drogówce wszystkie rosyjskie radary Iskra-1. A jest się czego pozbywać, bo według danych na koniec 2016 r. policja ma ich na stanie aż 458 sztuk.

policja.pl

Zupełną nowością jest deklaracja KGP o zakupie dodatkowych 70 mierników laserowych w latach 2017-2020. W efekcie drogówka może dostać do rąk aż 470 nowych urządzeń.

Z danych uzyskanych przez nas w KGP wiadomo, że w użytkowaniu służby ruchu drogowego znajduje się 1193 sztuki radarowych mierników prędkości, 617 sztuk laserowych mierników prędkości, 5 sztuk radarowych mierników prędkości z rejestracją obrazu oraz 21 sztuk laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu. Łącznie 1836 urządzeń (wg stanu na 31 grudnia 2016 r.).
policja.pl