Mają więcej praw, ale są jeszcze bardziej zagrożeni. Wciąż wiele nieporozumień budzą przepisy dotyczące skrzyżowań ze ścieżką dla rowerów. Przyjęte w zeszłym roku przepisy faworyzują rowerzystów, ale mimo to dochodzi tam do wielu wypadków.

Reklama

Przepisy mówią, że samochód skręcający w prawo musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który jedzie po drodze rowerowej. Kierowcy tłumaczą, że często jednak trudno w porę dojrzeć poruszającego się szybko rowerzystę.

Ten przepis budzi bardzo dużo kontrowersji - przyznaje Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. Dodaje, że wprawdzie rowerzyści w takich sytuacjach mają pierwszeństwo, ale nie zwalnia ich to z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności.

Kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc podkreśla, że skrzyżowanie ze ścieżką rowerową to nie wyjątek. Współczesny ruch miejski jest bardzo wymagający dla jego wszystkich uczestników.

Potrzebna jest nam większa koncentracja na drodze - podkreślił sportowiec.

Reklama

Pojawiły się opinie, że należy wrócić do starych przepisów, które nakazywały rowerzyście zatrzymanie się przed skrzyżowaniem ścieżki z jezdnią. Część rowerzystów odpowiada, że konieczna jest modernizacja dróg rowerowych w wielu miastach, tak aby były bezpieczniejsze.