Ile godzin po alkoholu można wsiąść za kierownicę?
"Ile promili po jednym piwie" czy "ile czasu po alkoholu można prowadzić" - takie frazy są przed sylwestrem wyszukiwane szczególnie często. Zła wiadomość? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, a prawdę powie nam tylko alkomat lub badanie krwi. W tych kwestiach warto jest więc zachować daleko posuniętą ostrożność. Co to oznacza w praktyce?
Dopuszczalny limit alkoholu dla kierowców
W większości krajów limit alkoholu obowiązujący kierowców nie wynosi wcale 0,00 promila. Polska nie jest tu wyjątkiem, choć obowiązujące przepisy są nieco bardziej restrykcyjne od tych z większości krajów Unii Europejskiej. Polskie prawo mówi, że limit wynosi 0,2 promila i dodatkowo różnicuje dwa stany - po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) i nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). W tym pierwszym wypadku mamy do czynienia z wykroczeniem. Jazda w stanie nietrzeźwości jest już z kolei przestępstwem.
Kary za pierwsze przewinienie reguluje Kodeks wykroczeń. W Art. 87. mówi on m.in.:
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
(…)
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
O karach za jazdę w stanie nietrzeźwości czytamy z kolei w Kodeksie karnym:
Art. 178a. [Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego]
§ 1. 134 Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jedno piwo - ile to promili?
Kierowcy często zastanawiają się, czy w świetle obowiązujących przepisów mogą wypić jedno piwo i niedługo później wsiąść za kierownicę. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - nie mogą, bo metabolizm alkoholu i jego wpływ na organizm to rzecz bardzo indywidualna. Szybkość wchłaniania alkoholu i jego skutki są zależne od wieku, płci, wagi, przyjmowanych leków i diety.
Przyjmuje się, że dorosły mężczyzna ważący 80 kg, po spożyciu jednego piwa o typowej zawartości 5% alkoholu, ma w organizmie około 0,2-0,3 promila, a kobieta ważąca 60 kg po jednym piwie "wydmucha" 0,4-0,5 promila. Bezpieczne założenie jest takie, że na przetrawienie 30 g czystego alkoholu, ciało potrzebuje średnio 3 godzin. Jedno piwo to około 25 g etanolu, jeden kieliszek wódki to 20 g etanolu, a w lampce (150 ml) wina jest około 18 g etanolu.
Ile czasu po alkoholu można wsiąść za kierownicę?
Jeśli mamy wątpliwości, czy możemy już prowadzić, zazwyczaj odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Kiepskie samopoczucie również powinno zapalić lampkę ostrzegawczą - co z tego, że stężenie alkoholu w organizmie spadło, skoro zawroty głowy i bóle uniemożliwiają skupienie?
W kwestii odczekania po spożyciu alkoholu wciąż pokutuje również mit, który wprowadza kierowców w błąd. Każdy słyszał zapewne, że obfity posiłek przed piciem łagodzi skutki wypitego piwa, wódki lub wina. Częściowo jest to prawda - alkohol wchłania się bowiem wolniej i mniej drażni żołądek. Ma to jednak również dodatkowy efekt w postaci wolniejszego metabolizmu alkoholu. W praktyce oznacza to, że jeśli dużo pijemy i dużo jemy, na trzeźwość, która pozwoli zasiąść za kółkiem będziemy musieli poczekać nieco dłużej.
Pijani kierowcy to często "wczorajsi" kierowcy
O tym, że łatwo jest pomylić się w ocenie własnego stanu trzeźwości, przekonują policyjne dane. Bardzo wielu pijanych kierowców to ci, którzy zostali zatrzymani nie w nocy czy wieczorem, świeżo po spożyciu alkoholu, a ci, którzy w drogę ruszyli rano, często nie przypuszczając nawet, że ich stan jeszcze nie pozwala legalnie i bezpiecznie kierować. Odpowiedź na pytanie "kiedy można wsiąść za kierownicę po alkoholu" jest więc taka - później, niż się wydaje. Sen nie resetuje licznika i jeśli nie mamy pod ręką dobrego alkomatu, powinniśmy cierpliwie poczekać jeszcze parę godzin. Alternatywą jest badanie trzeźwości na komendzie policji - większość placówek oferuje nieodpłatnie taką możliwość. Warto również pamiętać, by na takie badanie… nie przyjeżdżać samochodem!