Ile godzin po alkoholu można wsiąść za kierownicę?

"Ile promili po jednym piwie" czy "ile czasu po alkoholu można prowadzić" - takie frazy są przed sylwestrem wyszukiwane szczególnie często. Zła wiadomość? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, a prawdę powie nam tylko alkomat lub badanie krwi. W tych kwestiach warto jest więc zachować daleko posuniętą ostrożność. Co to oznacza w praktyce?

Dopuszczalny limit alkoholu dla kierowców

Reklama

W większości krajów limit alkoholu obowiązujący kierowców nie wynosi wcale 0,00 promila. Polska nie jest tu wyjątkiem, choć obowiązujące przepisy są nieco bardziej restrykcyjne od tych z większości krajów Unii Europejskiej. Polskie prawo mówi, że limit wynosi 0,2 promila i dodatkowo różnicuje dwa stany - po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) i nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). W tym pierwszym wypadku mamy do czynienia z wykroczeniem. Jazda w stanie nietrzeźwości jest już z kolei przestępstwem.

Kary za pierwsze przewinienie reguluje Kodeks wykroczeń. W Art. 87. mówi on m.in.:

Reklama

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

(…)

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

O karach za jazdę w stanie nietrzeźwości czytamy z kolei w Kodeksie karnym:

Art. 178a. [Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego]
§ 1. 134 Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Alkomat, pijani kierowcy / policja.pl / materiały prasowe

Jedno piwo - ile to promili?

Kierowcy często zastanawiają się, czy w świetle obowiązujących przepisów mogą wypić jedno piwo i niedługo później wsiąść za kierownicę. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - nie mogą, bo metabolizm alkoholu i jego wpływ na organizm to rzecz bardzo indywidualna. Szybkość wchłaniania alkoholu i jego skutki są zależne od wieku, płci, wagi, przyjmowanych leków i diety.

Przyjmuje się, że dorosły mężczyzna ważący 80 kg, po spożyciu jednego piwa o typowej zawartości 5% alkoholu, ma w organizmie około 0,2-0,3 promila, a kobieta ważąca 60 kg po jednym piwie "wydmucha" 0,4-0,5 promila. Bezpieczne założenie jest takie, że na przetrawienie 30 g czystego alkoholu, ciało potrzebuje średnio 3 godzin. Jedno piwo to około 25 g etanolu, jeden kieliszek wódki to 20 g etanolu, a w lampce (150 ml) wina jest około 18 g etanolu.

Alkomat policyjny / Policja / fot. Materiały Prasowe

Ile czasu po alkoholu można wsiąść za kierownicę?

Jeśli mamy wątpliwości, czy możemy już prowadzić, zazwyczaj odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Kiepskie samopoczucie również powinno zapalić lampkę ostrzegawczą - co z tego, że stężenie alkoholu w organizmie spadło, skoro zawroty głowy i bóle uniemożliwiają skupienie?

W kwestii odczekania po spożyciu alkoholu wciąż pokutuje również mit, który wprowadza kierowców w błąd. Każdy słyszał zapewne, że obfity posiłek przed piciem łagodzi skutki wypitego piwa, wódki lub wina. Częściowo jest to prawda - alkohol wchłania się bowiem wolniej i mniej drażni żołądek. Ma to jednak również dodatkowy efekt w postaci wolniejszego metabolizmu alkoholu. W praktyce oznacza to, że jeśli dużo pijemy i dużo jemy, na trzeźwość, która pozwoli zasiąść za kółkiem będziemy musieli poczekać nieco dłużej.

Pijani kierowcy to często "wczorajsi" kierowcy

O tym, że łatwo jest pomylić się w ocenie własnego stanu trzeźwości, przekonują policyjne dane. Bardzo wielu pijanych kierowców to ci, którzy zostali zatrzymani nie w nocy czy wieczorem, świeżo po spożyciu alkoholu, a ci, którzy w drogę ruszyli rano, często nie przypuszczając nawet, że ich stan jeszcze nie pozwala legalnie i bezpiecznie kierować. Odpowiedź na pytanie "kiedy można wsiąść za kierownicę po alkoholu" jest więc taka - później, niż się wydaje. Sen nie resetuje licznika i jeśli nie mamy pod ręką dobrego alkomatu, powinniśmy cierpliwie poczekać jeszcze parę godzin. Alternatywą jest badanie trzeźwości na komendzie policji - większość placówek oferuje nieodpłatnie taką możliwość. Warto również pamiętać, by na takie badanie… nie przyjeżdżać samochodem!

Alkomat / Wikimedia Commons