Hulajnogą elektrycznąmożna jeździć z maksymalną prędkością do 20 km/h. Niedawno policjanci grupy Speed zatrzymali w Grudziądzu kierującego, który poruszał się takim sprzętem znacznie szybciej. Pędził 50 km/h, czyli o 30 km/h za dużo. Amator jednośladu na prąd nie miał kasku, czy ochraniaczy. Takie zachowanie to prosta droga do nieszczęścia.

Reklama

Policja bije na alarm. Przykłady niedawnych zdarzeń pokazują, że tego zjawiska nie można bagatelizować. Kierujący hulajnogami w tym roku uczestniczyli w 72 wypadkach drogowych, w których jedna osoba zginęła oraz 74 osoby ranne. Brali udział również w 166 kolizjach wyliczył kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Hulajnogi elektryczne i plaga wypadków, policja rusza z akcją

Z danych policji wynika, że średnio w co trzecim zdarzeniu kierujący hulajnogami elektrycznymi byli sprawcami 26 wypadków i 73 kolizje.

– Sezon na jednoślady w pełni, stąd ogólnopolska akcja "Jednośladem bezpiecznie do celu" i prośba o bezpieczną jazdę wyjaśnił.

Hulajnogą elektryczną przekroczył prędkość o 30 km/h / Policja

Policjant przypomina jednocześnie, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Dlatego wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki. Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na elektrycznych hulajnogach korzystały z właściwych części drogi podkreślił przedstawiciel KGP.

– Kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami wskazał.

Hulajnoga elektryczna i jaka dozwolona prędkość?

Żeby nie podpaść policji jadąc hulajnogą elektryczną należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. A dopuszczalna prędkość to 20 km/h.

W przypadku gdy nie ma drogi dla rowerów czy pasa ruchu dla rowerów wtedy na hulajnodze elektrycznej można jechać po jezdni z maksymalną prędkością 20 km/h. Warunek – tylko wtedy, gdy na tej jezdni dozwolona prędkość nie większa niż 30 km/h.

Hulajnogą elektryczną można jechać po chodniku?

Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a maksymalna dozwolona prędkość na jezdni jest wyższa niż 30 km/h. W takiej sytuacji jadąc hulajnogą na prąd po chodniku należy utrzymywać prędkość zbliżoną do prędkości pieszego, czyli ok. 6 km/h.

Jadący hulajnogą elektryczną po chodniku ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Reklama

– Hulajnogi elektryczne i urządzenia osobistego transportu cieszą się coraz większą popularnością – powiedziała Julia Langa, Yanosik.pl. – Nie dziwi więc, że wprowadzono odpowiednie regulacje, których zadaniem jest uporządkowanie sposobu korzystania z nich. Poruszający się hulajnogami również muszą zwiększyć swoją czujność i pamiętać, że ich także obowiązują zasady odnośnie dozwolonej prędkości czy korzystania z telefonu podczas jazdy, a ich zignorowanie może słono kosztować – podkreśliła.

Ścieżka dla rowerów / Tomasz Sewastianowicz

Hulajnoga elektryczna, jaki mandat i kiedy 30 tys. zł kary w sądzie

  • Mandat 200 zł – za korzystanie podczas jazdy z telefonu (słuchawka lub mikrofon trzymane w ręku).
  • Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł.
  • Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 zł.
  • Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 100 zł.
  • Osoba na hulajnodze elektrycznej, która będzie jechać chodnikiem szybciej niż pieszy czy nie ustąpi mu pierwszeństwa musi liczyć się z mandatem do 500 zł.

– Sprawa w sądzie może skończyć się grzywną 5 tys. zł, ale w niektórych przypadkach kara może być znacznie surowsza i sięgnąć 30 tys. zł przestrzegł przedstawiciel KGP.

Policjant wypisuje mandat / Policja
Mandat / Shutterstock