Jak mówił podczas piątkowej uroczystości w Dąbrowie Górniczej prezes grupy Brembo Alberto Bombassei, inwestycja niemal podwoiła wielkość działającego od 2003 r. zakładu. Jego powierzchnia produkcyjna wynosi obecnie 90 tys. m kw. Pracuje tam 1,2 tys. pracowników, wśród nich ok. 50 inżynierów odpowiedzialnych za procesy produkcyjne.

Reklama

Bombassei przypomniał, że przed pięcioma laty w Dąbrowie Górniczej koncern zbudował kosztem 45 mln euro pierwszą odlewnię żeliwa do produkcji tarcz hamulcowych. Jak zaznaczył, kolejne pięć lat nie było łatwe dla rynków globalnych, jednak grupa zdecydowała się na inwestycje - takie jak otwarta w piątek - i nadal zamierza inwestować.

Inne

"Chcemy podjąć to wyzwanie polityczne i gospodarcze, chcemy rozwijać się i tworzyć miejsca pracy (...). Jako że cieszy nas wszystko, co hamuje, chcemy wyhamowywać to globalne wyhamowanie" - zadeklarował Bombassei. "Zakłady w Dąbrowie Górniczej i Częstochowie to filary strategii rozwoju przyjętej przez całą naszą grupę na najbliższe lata" - podkreślił.

Prowadzona w ostatnich miesiącach inwestycja objęła m.in. zabudowanie nowej odlewni żeliwa i nowych linii montażowych - łącznie działają obecnie dwie odlewnie i 39 linii montażowych. Materiały do produkcji pochodzą w większości od polskich dostawców.Przedstawiciele Brembo akcentowali ekologiczny wymiar inwestycji. Zastosowana technologia umożliwia m.in. wykorzystanie ciepła wytwarzanego podczas chłodzenia pieców do ogrzewania fabryki, a także odzysk bentonitu w procesie przetwarzania piasków z odlewni.

Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan dziękował w piątek przedstawicielom Brembo za zaangażowanie, kulturę współpracy i innowacyjność inwestycji w dąbrowski zakład. Przypomniał m.in., że koncern skorzystał z dotacji z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dotacja na projekt "Dywersyfikacja produkcji poprzez wprowadzenie tarcz hamulcowych o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa" wyniosła ponad 65 mln zł.

Włoski koncern Brembo należy do wiodących światowych producentów tarcz hamulcowych do samochodów i motocykli. W Polsce działa od kilkunastu lat; w 1995 r. uruchomił w Częstochowie fabrykę zacisków hamulcowych (zatrudnia ok. 400 osób), a 2003 r. w Dąbrowie Górniczej powstał zakład obróbki tarcz hamulcowych. W 2006 r. w Dąbrowie Górniczej uruchomiono odlewnię stopów żeliwa i zaczęto produkcję tarcz od podstaw. Obecnie Polska jest drugim pod względem zaangażowania koncernu krajem - po Włoszech.

Inne
Reklama

Na całym świecie Brembo ma 35 zakładów w 15 krajach na trzech kontynentach. Zatrudnia ponad 6 tys. pracowników. Jego klientami są m.in. największe koncerny motoryzacyjne, np. grupa PSA (Peugeot, Citroen), Daimler Chrysler, Mercedes, Ford, grupa Volkswagen i Porsche. Tarcze Brembo montowane są też w bolidach wyścigowych Formuły 1. W 2010 r. obrót grupy przekroczył miliard euro, a w pierwszej połowie 2011 r. sięgnęły 632,7 mln euro.

Dąbrowska fabryka działa na terenie sosnowiecko-dąbrowskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak powiedział w piątek prezes KSSE Piotr Wojaczek, dzięki ostatniej inwestycji w dąbrowskim zakładzie Brembo znalazło się w pierwszej dziesiątce klientów strefy, obok m.in. takich potentatów jak General Motors.