http://www.youtube.com/watch?v=O9ch3DCBac0

Reklama

Będzie okres próbny dla kierowców, którzy uzyskają prawo jazdy na samochody osobowe. Oznacza to, że przez dwa pierwsze lata kierowcy muszą mieć się na baczności, by nie stracić prawa jazdy. Za dwa wykroczenia zostaną skierowani na kurs reedukacyjny i badania psychologiczne. Przy trzecim wykroczeniu stracą uprawnienia do kierowania. Takie zmiany wynikają z podpisanej przez prezydenta ustawy o kierujących pojazdami.

Będzie bezpieczniej...Cała ustawa podyktowana jest koniecznością poprawy bezpieczeństwa na drogach. Szczególnie ustawodawca postanowił ukrócić brawurę młodych kierowców, którzy powodują dużo wypadków. Mają jeździć spokojnie, gdyż o wspomniane trzy wykroczenia w ciągu trzech lat nie będzie trudno.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy w obszarze zabudowanym początkujący kierowcy nie będą mogli jeździć szybciej niż 50 km/godz. Limit ten będzie ich obowiązywał nawet w nocy, gdy inni kierowcy mogą jechać 60 km/godz. Poza obszarem zabudowanym młody kierowca będzie mógł jechać maksymalnie 80 km/godz. Tylko na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych młodzi kierowcy rozpędzą się do setki.

– Sprawcami dużej części wypadków drogowych są młodzi ludzie. Dlatego nowy system zmusi młodego kierowcę do wyrobienia właściwych nawyków już w pierwszym etapie użytkowania pojazdu – przekonuje Adam Jasiński, konsultant w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.Szkolenie z zagrożeń

Między czwartym a ósmym miesiącem od daty otrzymania prawa jazdy, młody kierowca będzie musiał zaliczyć dodatkowy kurs. Pozna na nim teoretyczne aspekty z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz odbędzie praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Część praktyczna będzie trwać tylko godzinę. Dlatego szkolenie z pewnością nie obejmie takich aspektów, jak opanowanie pojazdu, który wpada w poślizg. Zdaniem Mariusza Stuszewskiego z Akademii Jazdy przy Automobilklubie Polskim kierowca przekona się jedynie, że jadąc za szybko, nie jest w stanie zapanować nad autem.

Na duże motory będzie można wsiąść w wieku 24 lat. Taki próg wiekowy będzie konieczny do uzyskania kategorii A. Młodsi fani dwóch kółek będą mogli uzyskać nową kategorią A2. Zrobią ją już w wieku 18 lat. Pozwoli ona na jazdę na mniejszym motocyklu, który ma moc silnika 35 kW, czyli około 46 koni mechanicznych. W dodatku kierowca, który taką kategorią będzie miał przez przynajmniej dwa lata, wcześniej będzie mógł zrobić prawo jazdy kategorii A. Nie będzie więc czekał do 24. roku życia, ale po dwuletniej jeździe z kategorią A2 będzie mógł starać się o prawo jazdy kategorii A.

Przepisy te zaczną obowiązywać w styczniu 2013 r.