Wyjeżdżasz na długi czerwcowy weekend? Fajnie, ale przygotuj się do tego z głową i myśl w czasie jazdy… "Zaplanuj podróż. Jedź ostrożnie. Nie szarżuj na ostatnich kilometrach" - mówi dziennikowi.pl Jacek Dębicki, naczelnik GOPR i ekspert od techniki jazdy współpracujący z marką Chevrolet. "Jeśli oczy ci się zamykają, a twoja głowa waży tonę zejdź z piątki na trójkę i zjedź na pobocze. Wyjdź z samochodu, przeciągnij się, pooddychaj. W długie trasy lepiej nie ruszaj w pojedynkę, żeby zawsze mieć komu oddać kółko. To nie Formuła 1, ważniejsza od czasu jest forma, w jakiej dojedziesz." - radzi Dębicki.

>>>A ty umiesz pakować samochód?

Policja ostrzega, że już 2 czerwca na drogach wyjazdowych z miast pojawi się znacznie więcej patroli, które będą sprawdzać prędkość z jaką jadą kierowcy a także ich trzeźwość. Pamiętajmy o fotoradarach i wideorejestratorach zamontowanych na pokładzie nieoznakowanych radiowozów. Na zdjęciu zrobionym za ich pomocą widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, czy ma zapięte pasy, a pojazd, którym kieruje - włączone światła. Punkty za poszczególne wykroczenia są sumowane. Łatwo domyślić się, że po tak wielkiej i pechowej kumulacji można pożegnać się z prawem jazdy.

>>>Tu znajdziesz mapę fotoradarów aktualizowaną przez internautów<<<

"Od 2 do 5 czerwca na drogach będzie więcej policjantów, w sumie ok. 10 tys. Będą zwracać uwagę przede wszystkim na prędkość z jaką jadą kierowcy i na ich trzeźwość. Będą też sprawdzać m.in. czy dzieci są przewożone w fotelikach, a pasażerowie i kierowca mają zapięte pasy" - powiedział Karol Jakubowski z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

>>>Zobacz gdzie musisz uważać na nieoznakowane radiowozy z wideoradarami<<<

Jak dodał funkcjonariusze będą też - w razie konieczności - rozładowywać korki na drogach. Policjanci spodziewają, że część osób wyjedzie już 2 czerwca. "Według prognoz będzie padać. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków na drogach. Jezdnia może być śliska" - apelował Jakubowski.

>>>Uważaj za kółkiem, by zaszaleć na piasku!

Podkreślił, że najczęstszymi przyczynami wypadków jest brawura i nieprawidłowe wyprzedzanie. Z doświadczenia policjantów wynika też, że do wielu wypadków dochodzi, gdy kierowcy są już blisko celu.

>>>Zobacz, co samochód musi mieć w środku

Policja zapowiada także, że nie będzie pobłażliwości dla tych, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Jazda po pijanemu (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) jest przestępstwem za które grozi nawet 2 lata więzienia. Przypominamy, że mimo ostrzeżeń w ostatni wydłużony weekend majowy, policjanci zatrzymali aż 2 tys. nietrzeźwych kierowców.

ZOBACZ ILE ZAPŁACISZ ZA ZBYT SZYBKĄ JAZDĘ - czytaj dalej>>>


Przekraczanie dozwolonych prędkości może być dla kierowcy bardzo kosztowne. Przypomnijmy grzywny, które grożą za to wykroczenie oraz liczbę punktów karnych.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości :

- do 10 km/h - do 50 zł, (1 punkt karny)

- o 11 - 20 kim/h - od 50 do 100 zł, (2 punkty)

- o 21 - 30 km/h - od 100 do 200 zł, (4 punkty)

- o 31 - 40 km/h - od 200 do 300 zł, (6 punktów)

- o 41 - 50 km/h - od 300 do 400 zł, (8 punktów)

- o 51 km/h i więcej - od 400 do 500 zł. (10 punktów).Co zrobić żeby nie wpaść w sidła policji? - czytaj dalej>>>


Oto kilka rad prosto od policji:

1. Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.

2. Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy

aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce.

3. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!

4. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Największego natężenia ruchu należy spodziewać się w środę (2 lipca) i niedzielę (6 czerwca) pomiędzy godziną 16.00 a 20.00.

5. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach (jest młodym kierowcą, osobą starszą, schorowaną lub osobą, która nie lubi wielkomiejskiego ruchu), może poprosić o pomoc bardziej doświadczonego kierowcę-pasażera.

6. Należy unikać jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy mocno oślepia słońce.

7. Po dwóch - trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15 minutową przerwę w bezpiecznym miejscu: na parkingu, przy motelu, na stacji paliw

8. Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

9. Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!

10. Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii. Motocyklisto - użyj wyobraźni!