Dowodzi tego specjalny raport, który specjaliści opublikowali na łamach "Financial Times". Wynika z niego, że korzystanie z nawigacji samochodowej w trakcie jazdy spowodowało poważne otępienie u 11 proc. badanych kierowców. Mało tego, 2 proc. z nich przyznało, iż urządzenie rozproszyło ich uwagę na tyle, że jazda skończyła się kolizją.

Reklama

Zagrożenia wynikają z nieporadnego użytkowania. Dlatego pamiętaj o wyznaczeniu trasy przed uruchomieniem samochodu i ruszeniem przed siebie. Każdą zmianę wprowadzaj po zatrzymaniu auta w bezpiecznym miejscu - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault (SJR)

Jeśli zaczniesz manipulować przy nawigacji w czasie jazdy wtedy możesz stracić panowanie nad autem. Łatwo się domyślić, że z jedną ręka na kierownicy ciężko zareagować na nagłą zamianę akcji przed samochodem. Do tego dochodzi jeszcze wzrok odwrócony od jezdni i… kraksa gotowa.

Gdy samochód nie ma nawigacji montowanej seryjnie, wtedy przenośny sprzęt mocuj tak aby nie ograniczał widoczności i był jednocześnie w zasięgu wzroku. Korzystasz z nawigacji po raz pierwszy? Na dobry początek przetestuj ją w znanych, bezpiecznych okolicach. To pozwoli oswoić się z nowym elementem w aucie - mówią eksperci SJR.

Pamiętaj! Nigdy nie ufaj nawigacji do końca. Bezkrytyczne wykonywanie poleceń może być tragiczne w skutkach.

"Nie dajmy się zahipnotyzować komendom wydawanym przez głos płynący z nawigacji samochodowej i nie ufajmy mu bezgranicznie. Zdarza się, że nawigacja wskazuje trasę, której w rzeczywistości nie ma lub jest czasowo zamknięta dla ruchu. Kierowca nie może wyłączyć myślenia. Nadal musi uważnie obserwować drogę i znaki drogowe oraz weryfikować otrzymywane dane z rzeczywistością i reagować elastycznie na nieprzewidziane sytuacje” - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.