Gdyby wszyscy podróżujący samochodami w Europie zapinali pasy, można byłoby uratować 20 proc. ofiar śmiertelnych wypadków. Nie ma wątpliwości, że zapinanie pasów na przednich fotelach jest obowiązkowe, jednak nie wszyscy pamiętają, że dotyczy to również pasażerów podróżujących z tyłu.

>>>Tak powstaje najgłupsza stłuczka świata

Reklama

Na pytanie postawione - czy zapinasz pasy, jadąc na tylnym siedzeniu, odpowiedzi "zawsze" udzieliło jedynie nieco ponad 40 proc. osób, a 2 proc. w ogóle nie wiedziało, że ma taki obowiązek.

"Pasy należy zapinać zawsze, bez względu na zajmowane w samochodzie miejsce i długość trasy jaka jest do pokonania. W trakcie wypadku mogą one uratować życie zarówno kierowcy, jak i pasażerom" - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Auta nowej generacji coraz częściej wyposażone są w specjalne napinacze pasów zabezpieczające przed "nurkowaniem", czyli zsuwaniem się ciała z fotela. Podczas zderzenia bardzo ważną rolę spełniają też ograniczniki napięcia, które pozwalają na pewne poluzowanie pasa, tak aby zmniejszyć jego nacisk na klatkę piersiową. Jednak nawet najbardziej zaawansowane systemy nie spełnią swojej funkcji, jeśli pas nie jest prawidłowo zapięty.

>>>Polacy głupio drą opony i marnują paliwo

"Pas gwarantuje bezpieczeństwo tylko wtedy, kiedy płasko i dokładnie przylega do ciała oraz nie jest skręcony. Część biodrowa musi opinać ciało na wysokości miednicy, a piersiowa nie może zsuwać się z ramienia, dlatego ważne jest, aby odpowiednio wyregulować wysokość pasa. Im większe napięcie pasa, tym lepiej utrzymuje on kierowcę czy pasażera w fotelu. Jeżeli napięcie jest zbyt małe lub pas w ogóle nie jest zapięty, w przypadku zagrożenia znacznie zmniejsza się też skuteczność działania poduszki powietrznej" - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach wprowadzono w Polsce w 1983 roku i dotyczył wówczas tylko dróg poza obszarem zabudowanym. Osiem lat późniejobowiązek ten rozszerzono na siedzenia tylne oraz wszystkie drogi.

>>>Kierowco! Nie pij w nocy, bo zginiesz rano

Za jazdę bez pasów grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Warto przypomnieć, że jeśli pasażer nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, mandat płaci zarówno on, jak i kierowca. Pasażer zostaje ukarany za to, że nie użył pasów bezpieczeństwa, natomiast kierowca otrzymuje mandat za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami.