To może być pierwsze skonfiskowane auto w Polsce

Policjant z Krotoszyna na jednaj z ulic miasta zauważył kierowcę Volvo V40, którego styl jazdy wskazywał, że może on być pod wpływem alkoholu. Czujność mundurowego nie zawiodła.

Badanie alkomatem wykazało, że 45-letni mężczyzna ma ponad trzy promile alkoholu w organizmie. W efekcie straci prawo jazdy i stanie przed sądem – grozi mu kara finansowa oraz dwa lata pozbawienia wolności.

Reklama

Kierowca Volvo miał ponad trzy promile

Do tego może stracić samochód. Przypominamy, że 14 marca weszły w życie nowe przepisy dopuszczające konfiskatę pojazdu pijanego kierowcy. Na razie Volvo trafiło na policyjny parking.

Kierowca Volvo miał ponad trzy promile / Policja

Konfiskata samochodu od 14 marca. Komu policja zabierze auto?

W myśl nowych przepisów drakońska kara jest nakładana w najpoważniejszych przypadkach. Takich sytuacji można wyliczyć przynajmniej pięć:

  • kierowca, który będzie miał 1,5 i więcej promili alkoholu we krwi straci auto obligatoryjnie,
  • obowiązkowa konfiskata zadziała również, kiedy kierowca będzie miał ponad 1 promil alkoholu i spowoduje wypadek,
  • jeśli kierujący spowodował wypadek mając ponad 0,5 promila wówczas sąd może, ale nie musi zdecydować o odebraniu auta,
  • ucieczka z miejsca wypadku również oznacza odebranie pojazdu,
  • tak samo stanie się w przypadku recydywy i nie będzie miała znaczenia zawartość alkoholu we krwi lub w wydychanym przez sprawcę powietrzu. Przepadek będzie orzekany niezależnie od stopnia stanu nietrzeźwości.