Sygnalizator S-3 czyli ze strzałką. Jakie obowiązki ma kierowca?
Skrzyżowania z bezkolizyjnym skrętem pojawiają się coraz częściej, szczególnie tam, gdzie stosowana jest nowoczesna, adaptacyjna sygnalizacja świetlna. Dla kierowców oznacza wygodę ale i zmianę przyzwyczajeń. Wielu z nich nadal nie wie, na co dokładnie pozwala strzałka w lewo.
Na polskich drogach występuje kilka typów sygnalizatora S-3 czyli strzałki wskazującej skręt bezkolizyjny. Taki typ sygnalizatora umieszczony jest zazwyczaj na dużych skrzyżowaniach i np. gdy strzałka skierowana jest w lewo oznacza, że nie musimy ustępować pierwszeństwa samochodom jadącym z naprzeciwka, gdy wykonujemy manewr lewoskrętu. Taki sygnalizator ma poprawiać bezpieczeństwo i upłynniać ruch. Oprócz praw, nadaje kierowcom również pewne obowiązki. Niesubordynacja może skutkować słonym mandatem!
Widzisz taki sygnalizator? Nie możesz zawracać
Kiedy zawracanie na skrzyżowaniu jest dozwolone? To proste - zawsze wtedy, gdy nie jest zabronione. Problem w tym, że zakaz zawracania nie zawsze musi występować w formie dobrze znanego znaku B-23 z przekreśloną strzałką. Może być on zawarty również w sygnalizatorze S-3 czyli kierunkowej strzałce wskazującej skręt bezkolizyjny.
Zasada jest prosta - sygnalizator wskazujący na skręt bezkolizyjny daje nam prawo poruszania się tylko i wyłącznie we wskazanym przez niego kierunku. Zawracanie jest więc dozwolone jedynie wtedy, gdy zamiast strzałki w lewo, sygnalizator wskazuje strzałkę w lewo i do tyłu.
Zawracanie na strzałce w lewo. Jaki mandat i ile punktów?
Ten przepis kierowcy łamią nagminnie, a wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Źródłem pomyłki jest prawdopodobnie fakt, że znak poziomy (malowany na jezdni) ze strzałką w lewo, oznacza (przy braku zakazu zawracania), że możemy śmiało i bez obaw o mandat wykonać manewr zawracania.
Od 1 stycznia 2022 roku niestosowanie się do kierunku jazdy wskazanego na sygnalizatorze S-3 może skutkować mandatem w wysokości 500 zł. W razie recydywy będzie to więc aż 1000 zł. Oprócz grzywny, taryfikator przewiduje 8 punktów karnych.
Wykroczenia to nie promocje - lubią się łączyć
Kwota wskazana wyżej może wzrosnąć, jeśli popełnimy kilka wykroczeń na raz, a w przypadku strzałki kierunkowej będzie o to nietrudno. Jeśli sygnalizator S-3 nie dopuszcza zawracania, dzieje się tak z konkretnego powodu (np. na przejściu dla pieszych na jezdni w przeciwnym kierunku świeci się zielone światło). Gdy zignorujemy kierunek wskazywany przez strzałkę i zawrócimy, wymuszając pierwszeństwo na pieszych lub innych uczestnikach ruchu, policja może ukarać nas dodatkowym mandatem.
Kiedy jeszcze nie można zawracać?
Prawo o ruchu drogowym dość szczegółowo reguluje kwestię zakazu zawracania. W wielu sytuacjach nie możemy wykonywać tego manewru nawet mimo braku ustawionego znaku pionowego B-23. Kiedy zawracanie jest nielegalne? Prawo zabrania tego:
- w tunelu,
- na moście,
- na wiadukcie,
- na drodze jednokierunkowej,
- na autostradzie;
- na drodze ekspresowej, z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego,
- w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.