Elektrownia atomowa na terenie Polski to projekt, który ciągnie się już od wielu lat, ale właśnie nabiera rozpędu. GDDKiA poinformowała o uruchomieniu prac związanych z przygotowaniem dokumentacji dla nowej drogi krajowej, która połączy drogę ekspresową S6 na węźle Łęczyce z miejscem, gdzie zaplanowano lokalizację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo.

Reklama

Plan zakłada budowę jednojezdniowej trasy o parametrach klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Taka klasa obowiązuje na nowych drogach krajowych, które nie będą drogami szybkiego ruchu.

Elektrownia atomowa będzie połączona z drogą S6

– Wykonawcą dokumentacji jest firma Transprojekt Gdański, która za jej realizację otrzyma kwotę około 10,8 mln zł – poinformowała GDDKiA. Opracowanie dokumentacji podzielono na dwa zadania realizowane przez tego samego wykonawcę.

Reklama
Reklama

Pierwsze zadanie dotyczy przygotowania dokumentacji dla odcinka drogi krajowej od lokalizacji przewidzianej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (Lubiatowo-Kopalino) aż do drogi wojewódzkiej nr 213. Wykonawca ma 12 miesięcy na zrealizowanie tego zadania.

Drugie etap dotyczy stworzenia dokumentacji dla odcinka drogi wojewódzkiej nr 213 do węzła Łęczyce, znajdującego się w nitce drogi ekspresowej S6 Leśnice – Bożepole Wielkie. GDDKiA zaplanowała 14 miesięcy na realizację tego zadania.

Gdzie powstanie polska elektrownia atomowa?

Zlecenie przygotowania dokumentacji dla nowej drogi nie przesądza jeszcze o rozpoczęciu budowy elektrowni jądrowej. Oprócz tego lokalizacja "Lubiatowo-Kopalino" jest na razie tylko preferowanym miejscem, gdzie może powstać elektrownia. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe ma jeszcze czas, żeby zadecydować o ostatecznej lokalizacji inwestycji.

Reaktor "Maria" to jedyny aktywny reaktor jądrowy w Polsce

GDDKiA sugeruje, że projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest traktowany bardzo poważnie. Jednak przy skali wydatków związanych z realizacją tak wielkiej inwestycji, budowa drogi jest dosłownie kroplą w budżecie. Do tej pory na terenie Polski nie działała żadna elektrownia atomowa, a jedynym aktywnym reaktorem jądrowym w naszym kraju jest słynny reaktor badawczy "Maria" w Świerku niedaleko Otwocka.

Żarnowiec miał być pierwszy

Ostatnie plany budowy elektrowni jądrowej miały miejsce na początku lat 80. Ówczesna lokalizacja przewidywała budowę Elektrowni Jądrowej "Żarnowiec" na terenie województwa pomorskiego, w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad jeziorem Żarnowieckim. Projekt zaniechano na początku lat 90.

Polska elektrownia atomowa i węglowa / Shutterstock