Autostrada A4 będzie dziś mocno oblężona przez funkcjonariuszy policji z wydziałów ruchu drogowego na odcinkach trzech województw. Na kierowców, którzy nie będą przestrzegać przepisów będą polować nieoznakowane radiowozy grupy SPEED, funkcjonariusze z ręcznymi miernikami prędkości oraz drony.

Reklama

Policjanci będą się bacznie przyglądać, czy kierowcy stosują się do obowiązku jazdy prawym pasem ruchu. Oprócz tego sprawdzać, czy uczestnicy ruchu przestrzegają prędkość, stosują się do zakazów wyprzedzania, trzymają odpowiednią odległość pomiędzy pojazdami, a podczas jazdy nie korzystają z telefonu komórkowego i mają zapięte pasy.

Akcję zainicjowali funkcjonariusze z komisariatu autostradowego oraz ruchu drogowego z Bytomia, Katowic, Zabrza i Rudy Śląskiej. Będą wspomagani przez kolegów z województwa małopolskiego i opolskiego. Do akcji włączyły się nieoznakowane radiowozy grupy SPEED, które będą nagrywać poczynania kierowców. Na niebie pojawi się policyjny dron, który pomoże dokumentować niektóre wykroczenia.

Autostrada A4 będzie dziś monitorowana z powietrza przy pomocy policyjnych dronów. Funkcjonariusze wezmą pod lupę wyprzedzanie z niedozwolonych miejscach, uporczywą jazdę lewym pasem i brak odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami / Policja
Policja coraz częściej wykorzystuje drony. Po zatrzymaniu do kontroli wielu kierowców jest zaskoczonych, że ich występki drogowe zostały zarejestrowane z lotu ptaka / Policja
Reklama

Zorganizowana akcja to efekt przerażających statystyk, które dotyczą śląskiego odcinka autostrady A4. W ubiegłym roku doszło do 19 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 30 zostało rannych. Pierwsze siedem miesięcy tego roku nie były zbyt pomyślne w kwestiach bezpieczeństwa na drodze A4. Jak dotąd odnotowano 16 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 16 zostało rannych. Stąd decyzja funkcjonariuszy o podjęciu natychmiastowych działań prewencyjnych.

Trasa A4 jest najdłuższą autostradą w Polsce, a do tego najniebezpieczniejszą. W 2021 roku na całej długości A4 doszło do 144 wypadków, w których śmierć poniosły 34 osoby, a 214 osób odniosło obrażenia.

Reklama

Licząca ponad 670 km trasa szybkiego ruchu biegnie od granicy z Niemcami przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Małopolskę i Podkarpacie. Duża liczba wypadków to nie tylko kwestia kierowców łamiących przepisy, ale często jest spowodowana bardzo dużym natężeniem ruchu oraz przestarzałą infrastrukturą na niektórych odcinkach. Niechlubnym przykładem jest odcinek z Wrocławia w kierunku Niemiec.

CUPRA Leon: policja ma nowy nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem / Policja
Skoda Superb: policja ma nowy nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem / Policja
Nieoznakowany radiowóz policyjny BMW / BMW