Hulajnogi elektryczne walające się bezpańsko na chodnikach czy trawnikach to zmora. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie postanowił zrobić z tym porządek i rusza do boju z niechlujnymi użytkownikami wynajmowanych jednośladów.

Reklama

- ZDM Warszawa rozpoczął proces wyznaczania stref do parkowania e-hulajnóg - poinformowała Karolina Gałecka, zastępca dyrektora ZDM.

Elektryczne hulajnogi będą parkowane w specjalnych strefach

Wiadomo, że w pierwszym etapie powstanie 21 stref, a docelowo będzie ich 250. - Zostaną wdrożone w miejscach, gdzie jednośladów jest najwięcej. Chcemy, aby poprzez wyznaczenie stref, parkowanie w Warszawie było uporządkowane - uzasadniła Gałecka.

Reklama
Porzucone hulajnogi do wynajęcia w centrum Warszawy / dziennik.pl / Konrad Żelazowski
Strefa parkowania elektrycznych hulajnóg / ZDM Warszawa

Warszawski ratusz podpisał już porozumienie z pięcioma operatorami wypożyczającymi elektryczne hulajnogi. Określono w nim nowe zasady korzystania z jednośladów.

Gdzie parkować elektryczną hulajnogę?

Zgodnie z przepisami parkowanie elektrycznych hulajnóg jest dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a jeśli ich nie ma – na chodniku, równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Dzięki miejscom dla hulajnóg operatorzy dostarczą elektryczne jednoślady tylko w te miejsca. Również użytkownicy będą zachęcani do tego, by korzystać z takich miejsc i nie zostawiać jednośladu na chodniku.

Będzie mandat za złe parkowanie elektrycznej hulajnogi

Tym, którzy mimo wszystko zostawią e-hulajnogę w nieprawidłowym miejscu, grozi mandat od Straży Miejskiej.

Strefa parkowania elektrycznych hulajnóg / ZDM Warszawa
Strefa parkowania elektrycznych hulajnóg / ZDM Warszawa

Od 20 maja 2021 r. obowiązuje ustawa regulująca podstawowe zasady i definicje związane z e-hulajnogami, a od początku listopada – rozporządzenie regulujące warunki techniczne i wyposażenie dla tych pojazdów.

Hulajnoga elektryczna, czyli jaki mandat i za co?

  • Mandat 200 zł – za korzystanie podczas jazdy z telefonu (słuchawka lub mikrofon trzymane w ręku).
  • Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł.
  • Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 zł. 
  • Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 100 zł.
  • Osoba na hulajnodze elektrycznej, która będzie jechać chodnikiem szybciej niż pieszy czy nie ustąpi mu pierwszeństwa musi liczyć się z mandatem do 500 zł.

Sprawa w sądzie może skończyć się grzywną 5 tys. zł.

Hulajnoga elektryczna, czyli dozwolona prędkość i którą drogą można jechać?

Żeby nie podpaść policji jadąc hulajnogą elektryczną należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. A dopuszczalna prędkość to 20 km/h.

W przypadku gdy nie ma drogi dla rowerów czy pasa ruchu dla rowerów wtedy na hulajnodze elektrycznej można jechać po jezdni z maksymalną prędkością 20 km/h. Warunek – tylko wtedy, gdy na tej jezdni dozwolona prędkość nie większa niż 30 km/h.

Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a maksymalna dozwolona prędkość na jezdni jest wyższa niż 30 km/h. W takiej sytuacji jadąc hulajnogą na prąd po chodniku należy utrzymywać prędkość zbliżoną do prędkości pieszego, czyli ok. 6 km/h.

Jadący hulajnogą elektryczną po chodniku ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym.