Policjanci wybili szybę w samochodzie zaparkowanym w pełnym słońcu przed Dworcem Centralnym i wydostali dwóch chłopców ze śmiertelnej pułapki. W Szczecinie zmarło zamknięte w aucie dziecko, które matka zapomniała odwieźć do żłobka. Na najbliższe dni IMGW zapowiada falę upałów. Od środy temperatura maksymalna osiągnie nawet 36 stopni Celsjusza...

Reklama

– Mając na uwadze niedawne zdarzenia apelujemy o rozwagę. Kiedy widzimy, że pojeździe pozostawiono dziecko czy zwierzę, a temperatura jest bardzo wysoka, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy drzwi samochodu są na pewno zamknięte. Chwyćmy za klamkę i spróbujmy je otworzyć – powiedział dziennik.pl insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Dziecko lub pies w rozgrzanym aucie, co robić? Wybić szybę? Dzwoń na 112

Jeżeli będą zamknięte, nie mamy możliwości ich otworzyć, krzyknijmy, czy w pobliżu znajduje się osoba, która kierowała tym samochodem – wskazał.

Reklama

Przedstawiciel KGP podkreślił, że jeżeli będzie odzewu, a sytuacja nie pozwala na czekać dłużej na przyjazd służb ratunkowych lub policji (wcześniej należy zadzwonić na alarmowy numer 112), wówczas trzeba działać bardzo szybko.

Reklama

Czy za wybicie szyby w samochodzie grozi kara? Auto jak piekarnik

Nie obawiajmy się wybić szyby, działamy w stanie wyższej konieczności, ratując życie lub zdrowie. Polskie prawo przewiduje w takim wypadku zwolnienie od odpowiedzialności za zniszczenie lub uszkodzenie mienia – wyjaśnił Ciarka. – Samochód można porównać z piekarnikiem. Kiedy na zewnątrz panuje temperatura 20 st. Celsjusza to auto może nagrzać się nawet do 90 st. Celsjusza – zauważył.

Jak wybić szybę w samochodzie? To nie takie łatwe

Policjant wskazał aby wybijać szybę, która nie przylega bezpośrednio do tego miejsca, w którym siedzi dziecko lub znajduje się zwierzę.

– Należy rozbić szybę np. po przeciwnej stronie, by odłamki szkła nie poraniły ciała. Po otworzeniu drzwi należy wyjąć dziecko, przenieść je w zacienione lub chłodne miejsce, udzielić pomocy i wezwać służby ratunkowe – wyjaśnił.

W rozbiciu szyby najlepiej działają specjalistyczne narzędzia ratownicze. Jednak jeśli nie ma nic takiego pod ręką, skuteczne są też szpiczaste przedmioty z twardego materiału. Nieźle sprawdzają się np. klucze do kół, gaśnice i wkręcane zaczepy do holowania.

– Jeżeli uratowane dziecko oddycha, należy schronić się z nim w cieniu, podać mu do picia wodę oraz schłodzić jego czoło i kark np. zwilżoną chusteczką. Jeśli natomiast nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do resuscytacji i przeprowadzać ją do czasu przyjazdu pogotowia – powiedziała dziennik.pl Julia Langa, Yanosik.pl

Co grozi za pozostawienie dzieci w samochodzie na słońcu?

Policja ostrzega, że za nieodpowiedzialne zachowanie opiekunów prawnych dzieci kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.

IMGW zapowiada falę upałów. Od środy temperatura maksymalna osiągnie nawet 36 stopni Celsjusza... / ShutterStock

Kiedy włączyć klimatyzację w rozgrzanym aucie?

W upalny dzień temperatura w nagrzanej kabinie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza, a elementy tapicerki mogą się rozgrzać nawet do blisko 70 stopni Celsjusza, dlatego najlepiej parkować – o ile jest taka możliwość – w zacienionych miejscach – powiedział dziennik.pl Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Podkreślił jednoczenie, że niezależnie od tego, gdzie zaparkujemy auto, nie pozostawiajmy w jego wnętrzu dzieci ani zwierząt. Pobyt w rozgrzanym pojeździe może skończyć się dla nich tragicznie.

– Przed wejściem do nagrzanego auta należy je przewietrzyć, najlepiej otworzyć wszystkie szyby, a dopiero po ruszeniu schłodzić z pomocą klimatyzacji. Temperatura wewnątrz pojazdu powinna być tylko kilka stopni niższa niż na zewnątrz, by organizm nie doznał szoku termicznego – wskazał.

Jak temperatura powinna panować w samochodzie?

W ocenie Krupińskiego temperatura ma wpływ na sprawność motoryczną kierowcy, stąd jej optymalna wartość w samochodzie powinna wynosić od 20 do 22° Celsjusza.

– Komfort termiczny podczas prowadzenia i przebywania w aucie jest bardzo ważny. Wzrost temperatury wzmaga zmęczenie, senność i obniża koncentrację, a to z kolei sprawia, że wydłuża się czas reakcji kierowcy. Podróżując z dziećmi bądź osobami starszymi w upalne dni, warto robić częste postoje i chronić pasażerów przed promieniami słońca za pomocą rolet – dzieci mają zmniejszoną termoregulację, zaś osobom starszym mogą doskwierać dolegliwości związane z układem krążenia – wyjaśnił ekspert ITS.

Policja ujawniła nowe oznakowanie radiowozów i motocykli / Targi Kielce