Reklama

Policja od dziś mobilizuje siły na majowy weekend. Od 29 kwietnia do 3 maja będzie czujnie przyglądać się kierowcom, pieszym, rowerzystom i motocyklistom.

– W majowy weekend policja podejmie wzmożone działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa m.in. w miejscach gdzie będzie dochodziło do koncentrowania się ruchu turystycznego – powiedział dizennik.pl kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. – W związku z tym będziemy zwracać szczególną uwagę na drogi o większym zagrożeniu bezpieczeństwa. Szczególnie osoby, które wyjeżdżają w piątek 29 kwietnia oraz wracać będą we wtorek i środę (3 i 4 maja) powinny spodziewać się dużego natężenia ruchu na drogach i dostosować się do tej sytuacji – wskazał.

Majówka to więcej nieoznakowanych radiowozów grup SPEED

Kierowcy przez całą majówkę powinni spodziewać się znacznie większej obecności policji. – Nie będą to tylko patrole oznakowane, ale także policjanci na motocyklach i w radiowozach nieoznakowanych. W tym na trasy wyjedzie znacznie więcej funkcjonariuszy policyjnych grup SPEED zapowiedział Opas.

Reklama

Policjant podkreślił, że priorytetem funkcjonariuszy będzie niesienie pomocy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego w bezpiecznym dotarciu do celu i zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju. W miejscach występowania znacznych spowolnień i utrudnień można spodziewać się ręcznego kierowania ruchem.

Policja ujawniła nowe oznakowanie radiowozów i motocykli / PAP / Piotr Polak

Łatwiej stracić prawo jazdy, policja przypilnuje kierowców i pieszych

– Policjanci będą również egzekwować od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości, zwrócą uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. Będą reagować na wszelkie wykroczenia uczestników ruchu drogowego, w tym szczególnie zwrócą uwagę na nieprawidłowe zachowanie kierujących wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego – przestrzegł przedstawiciel KGP.

Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na oznakowane przejścia dla pieszych, ponieważ tam zdarzeń jest więcej niż rok wcześniej. – Będziemy też zwracać uwagę na rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi i innymi urządzeniami transportu osobistego czy urządzeniami wspomagającymi ruch – wymienił.

Policja kontra motocykliści w majowy weekend

Na celownik drogówki trafią też motocykliści. Wraz z pojawieniem się dużej ilości jednośladów będziemy reagować na wykroczenia kierujących motocyklami oraz intensyfikować kontrole tej grupy uczestników ruchu. Ostatni weekend był szczególnie niebezpieczny jeśli chodzi o motocyklistów. Tylko w minioną niedzielę zginęło troje motocyklistów, a poważnie ranna została jedna z pasażerek – podkreślił Opas. Policjanci będą też prowadzić kontrole trzeźwości i stanu psychofizycznego kierujących pojazdami.

Policjant wypisuje mandat / policja.pl

11 najbardziej kontrolowanych dróg krajowych w Polsce

Listę dróg najbardziej kontrolowanych przez policję przygotowali eksperci Yanosika na podstawie zgłoszeń kierowców. Przeanalizowano dni weekendowe (piątki, soboty i niedziele):

Droga krajowa Liczba kontroli prędkości na 1 km trasy
DK 80 14,2
DK 97 14,2
DK 47 11,3
DK 17 10,1
DK 6 10
DK 86 9,1
DK 81 8,9
DK 10 8,2
DK 67 7,9
DK 84 7,5
DK 89 6,8

Kontrole prędkości z podziałem na województwa

Kierowcy podróżujący drogami Małopolski i Podkarpacia powinni najbardziej spodziewać się kontroli prędkości.

Województwo Liczba kontroli prędkości na 1 km trasy
Małopolskie 10,8
Podkarpackie 10
Zachodniopomorskie 8,9
Lubelskie 8,8
Kujawsko-Pomorskie 8,6
Śląskie 8,6
Wielkopolskie 7,4
Pomorskie 7,3
Podlaskie 6,8
Świętokrzyskie 6,6
Mazowieckie 6,4
Łódzkie 6,3
Dolnośląskie 5,7
Warmińsko-Mazurskie 5,7
Lubuskie 5,4
Opolskie 5,1

Pierwsza majówka z nowym taryfikatorem mandatów, będzie drogo

Tegoroczna majówka jest pierwszą z nowymi, zaostrzonymi przepisami. Taryfikator 2022 wprowadził znacznie wyższe mandaty za przekroczenie prędkości. Co istotne od 17 września wejdzie w życie przepis o recydywie drogowej za najcięższe wykroczenia. Nowe zasady dotyczące punktów karnych także zaczną obowiązywać od jesieni. W efekcie ponowny występek tego samego typu w ciągu 2 lat od ostatniego przewinienia będzie skutkował dwukrotnością kary.

Wyjeżdżającym na majowy weekend warto przypomnieć, że nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości wyglądają następująco:

 • Przekroczenie prędkości do 10 km/h: mandat 50 zł;
 • od 11 km/h do 15 km/h: 100 zł i 3 punkty karne;
 • od 16 km/h do 20 km/h: 200 zł i 3 punkty karne;
 • od 21 km/h do 25 km/h: 300 zł i 6 punktów karnych;
 • od 26 km/h do 30 km/h: 400 zł i 6 punktów karnych;

Mandat za przekroczenie prędkości, czyli nawet 5 tys. zł w recydywie

Stawki mandatów szybują od przekroczenia prędkości o ponad 30 km/h.

W myśl taryfikatora od 1 stycznia 2022 roku za złamanie ograniczenia o 31 km/h niezależnie od rodzaju drogi (w obszarze zabudowanym, jak i poza miastem) grozi 800 zł mandatu.

Ponowne wykroczenie tego samego typu w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania będzie skutkowało dwukrotnością kary (od 17 września 2022 roku).

Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h: mandat 800 zł i 10 punktów (recydywa: 1600 zł);

 • o ponad 40 km/h: mandat 1000 zł i 13 punktów karnych (2000 zł zł w przypadku recydywy);
 • o ponad 50 km/h: mandat 1500 zł i 15 punktów karnych (recydywa: 3000 zł);
 • o ponad 60 km/h: mandat 2000 zł (4000 zł przy recydywie);
 • o ponad 70 km/h: mandat 2500 zł (recydywa: 5 tys. zł).
Policja / Policja / KWP GORZOW

1500 zł to mandat dla kierowcy w 10 sytuacjach

Nawet 1500 zł to minimalna grzywna dla kierowcy za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. Od 17 września 2022 roku jeśli sprawca w ciągu 2 lat ponownie popełni takie naruszenie, to kara grzywny wzrośnie dwukrotnie i wyniesie nie mniej niż 3 tys. zł (recydywa). W przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdu.

Przepisy przewidują 10 sytuacji, w których policjant może wypisać taki mandat:

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście;
 • Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania;
 • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej;
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem;
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
 • Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

5 tys. zł maksymalny mandat od policjanta

W myśl nowych przepisów policjant na miejscu może ukarać kierowcę mandatem maksymalnie do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna może okazać się słona.

Grzywna w sądzie do 30 tys. zł

Sześć razy wzrosła wysokość maksymalnej kary finansowej nakładanej przez sąd. A to oznacza, że kiedy sprawa kierowcy trafi przed oblicze przedstawiciela Temidy wówczas grzywna może sięgnąć nawet 30 tys. zł, a nie do 5 tys. zł jak wcześniej.

Policja / Policja / KWP GORZOW

Czego spodziewać się na drogach w majowy weekend?

Policja zapowiada, że przyjrzy się kierowcom w największych punktach koncentracji ruchu turystycznego. W których częściach Polski będzie można najczęściej spotkać patrole drogówki? Odpowiedź niesie najnowszy raport ekspertów Yanosik.

– W trakcie długiego weekendu majowego bardzo dużą popularnością cieszy się południe naszego kraju, czyli obszary górskie, ale również wschodnia część, do której przyciąga turystów przede wszystkim Warmia i Mazury. Oczywiście nie zabrakło również wyjazdów nad polskie morze, które nawet w zimniejsze dni cieszy się zainteresowaniem Polaków – powiedziała dziennik.pl Julia Langa, Yanosik

Największą popularnością w okresie długiego weekendu majowego cieszą się zwykle obszary górskie, nadmorskie oraz wschodnia część kraju otoczona dziką przyrodą.

– Zgodnie z naszymi danymi więcej osób wyjeżdża z miasta na weekend majowy, zwłaszcza mieszkańcy dużych miejskich aglomeracji. Porównując stosunek wyjazdów z wybranych polskich miast do przyjazdów do nich widzimy dużą różnicę. Mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi czy Wrocławia zdecydowanie preferują udać się na odpoczynek poza granice swojego miasta, a i niewielu turystów decyduje się na spędzenie weekendu majowego w mieście – wskazuje Langa.

Majówka i zagęszczenie turystów / Yanosik

Majówka 2022, czyli więcej samochodów na drogach

– Analizując dane z ubiegłego roku, wiemy że kierowcy największą liczbę kilometrów pokonali w piątek, który jest najlepszym dniem wyjazdowym na długi weekend. W niedzielę z kolei średnia dzienna liczba kilometrów użytkowników spada poniżej średniej ze zwykłej niedzieli – w tym dniu kierowcy raczej wrzucają na luz i cieszą się możliwością odpoczynku. Umiarkowany wzrost liczby km użytkowników występuje w sobotę oraz w poniedziałek, co daje nam wniosek, że niektórzy z nich później wyjeżdżają na weekend majowy wybierając jazdę w sobotę, a niektórzy szybciej kończą urlop, decydując się na powrót już w poniedziałek – wyjaśniła.

Tam będzie największy ruch, czyli dokąd Polacy jeżdżą na majówkę?

Polacy na majówkę w 2021 roku najchętniej wybierali się w okolice powiatu tatrzańskiego w województwie małopolskim, tu zaobserwowano największy stosunek przyrostu przyjazdów do wyjazdów (542 proc.). Równie popularny jest kierunek w okolice powiatu jeleniogórskiego w dolnośląskim (464 proc.), powiatu Leskiego w województwie podkarpackim (455 proc.), a także piskiego w warmińsko-mazurskim (404 proc.).

Polak na majówce / Yanosik

Znacznie mniej Polaków decydowało się na wyjazd w kierunku północnym. Analitycy odnotowali największy wzrost przyjazdów w okolice nadmorskie w powiecie koszalińskim (262 proc.) i kołobrzeskim (230 proc.) w zachodniopomorskim oraz w puckim w pomorskim (206 proc.).

Największe korki na autostradach A1 i A4 oraz drogach S11 i S3

– Zweryfikowaliśmy natężenie ruchu na wybranych polskich autostradach oraz drogach szybkiego ruchu pod kątem powrotów z weekendu majowego – powiedziała Julia Langa. – Do próby wzięliśmy niedzielę 3 maja w 2021 roku i porównaliśmy ją z niedzielą 9 maja w 2021 roku. Z naszych danych wynika, że największe korki mogą spotkać podróżujących przez S11 w okolicach Szczecinka, S3 w obszarze gminy Skąpe i Pyrzyce. Z większym natężeniem ruchu muszą się również liczyć ci, którzy będą podróżować A1 w okolicy gmin Łanięta, Gostynin i Płużnica, a także A4 przy Zabierzowie – skwitowała.

Które drogi mogą się najmocniej zakorkować? / Yanosik