viaTOLL to system płatności za drogi, który nie działa od września 2021 roku. Przestępcom to jednak nie przeszkadza w żerowaniu na kierowcach. Służba Celno-Skarbowa ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail podpisanymi przez "Zespół viaTOLL".

Reklama

Cyberprzestępcy w takim spreparowanym mailu przypominają o płatności w ramach umowy w systemie viaTOLL i podają link odsyłający do fałszywej strony internetowej. Kierowca klikając w przesłany adres ściąga na siebie poważne kłopoty - złodzieje mogą przejąć dane logowania oraz autoryzacji w banku.

Kierowca może stracić pieniądze z konta bankowego

- Przechwycone w ten sposób informacje mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary - przestrzega Służba Celno-Skarbowa i radzi by w przypadku otrzymania podejrzanego maila, który dotyczy usługi viaTOLL, przesłać zgłoszenie na adres incydent@mf.gov.pl

Reklama

e-TOLL zamiast viaTOLL

e-TOLL od 1 grudnia 2021 roku stał się jedynym systemem do płatności za przejazd autostradą A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Kierowcy samochodów osobowych myto na państwowych odcinkach mogą opłacać na trzy sposoby: kupując e-bilet autostradowy lub korzystać z aplikacji e-TOLL PL bądź urządzeń lokalizacyjnych dopuszczonych przez Krajową Administrację Skarbową. Z e-TOLL muszą też korzystać kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów czy samochodów dostawczych.

Być może przestępcy podszywając się pod "Zespół viaTOLL" liczą, że kierowca pomyli systemy i w obawie przed karą kliknie w link do strony przejmującej login i hasło bankowe.

500 zł mandatu nie tylko za brak opłaty

Reklama

Za brak opłaty w przypadku aut osobowych grozi mandat 500 zł płatny w ciągu 14 dni. Kwota takiej opłaty dodatkowej spadnie do 400 zł, jeśli zapłacimy do 7 dni. Obowiązek wniesienia opłaty za przejazd autostradą spoczywa na właścicielu, posiadaczu lub użytkowniku pojazdu. Kara nie jest pobierana, jeżeli w terminie 3 dni od dnia zakończenia przejazdu autostradą lub jej odcinkiem, zostanie wniesiona opłata za przejazd.

Mandat 500 zł można też dostać za:

  • przejazd pojazdem, którego tablice są zakryte (ciągle jeszcze zdarzają się kierowcy korzystający z bagażników rowerowych bez trzeciej tablicy) lub który ma z przodu auta znaki, napisy lub przedmioty, które ograniczają czytelność tych tablic lub którego tablice rejestracyjne są umieszczone w innych miejscach niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone;
  • przejazd pasem dedykowanym dla użytkowników systemu e-TOLL bez prawidłowo funkcjonującego urządzenia lub systemu zapewniającego przekazywanie danych geolokalizacyjnych (gdy nie wniesiono opłaty lub aplikacja zawiodła);
  • brak wystarczających do opłaty przejazdu środków na koncie - jeśli kierowca zarejestrowany w systemie e-Toll rozlicza się w przedpłatą.

Kierowcy ciężarówek za podobne przewinienia muszą liczyć się z karą sięgającą 1500 zł.

- W przypadku osób, które często podróżują płatnymi odcinkami autostrad, każdorazowy zakup e-biletu może nie być wygodnym rozwiązaniem - powiedziała dziennik.pl Julia Langa, Yanosik. - W takiej sytuacji można skorzystać z naszych urządzeń. Użytkownicy Yanosik XS, S-clusive oraz GTR mogą dodać urządzenie do e-TOLL poprzez aplikację Y24. Po prawidłowej konfiguracji nie muszą się już martwić o pobór opłat. KAS naliczy i pobierze je automatycznie z konta rozliczeniowego, trzeba jedynie pamiętać o tym, aby wpłacić na nie odpowiednią kwotę. Samo korzystanie z e-TOLL w urządzeniach Yanosik jest całkowicie bezpłatne i polecamy je zarówno kierowcom aut osobowych, jak i ciężarowych - podkreśliła.