Pierwsza grupa "SPEED" do walki z piratami drogowymi powstała w Komendzie Stołecznej Policji pod koniec 2018 r. W połowie lipca 2019 r. jako pierwsi poinformowaliśmy, że Komenda Główna Policji w każdym województwie utworzy specjalne grupy SPEED wyposażone w mocne BMW i inne oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. A jak skuteczni okazują się mundurowi i ich sprzęt?

Reklama

– Od lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. policjanci z grup "Speed" ujawnili niemal 443 tys. wykroczeń, w tym prawie 309 tys. związanych z przekroczeniem prędkości – powiedział dziennik.pl komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Niemal 19 tys. kierującym, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, zatrzymano prawo jazdy – wyliczył.

Wskazał, że drastyczne przekraczanie prędkości zazwyczaj łączy się z innymi, bardzo niebezpiecznymi zachowaniami m.in. takimi, jak wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, przejeżdżanie linii ciągłej, przejeżdżanie z dużą prędkością przez przejście dla pieszych.

Skoda Superb - nowy radiowóz grupy Speed / Skoda

– Każdego roku nadmierna prędkość jest przyczyną wielu zdarzeń drogowych, które generują ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych – wskazał policjant. – Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse jego przeżycia – powiedział.

A specjalistami od eliminowaniu niebezpiecznych zachowań na drogach są właśnie policyjne specgupy SPEED.

– W tych wyspecjalizowanych zespołach służbę pełnią najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego, stale podnoszący swoją wiedzę i umiejętności prowadzenia pojazdów podczas specjalistycznych szkoleń z zakresu doskonalenia techniki jazdy – wyjaśnił Opas. – Priorytetem ich działania jest ograniczenie liczby wypadków drogowych. Mają oni do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, w tym bardzo szybkie pojazdy, także z napędem 4x4. Radiowozy wyposażone są również w wideorejestratory – wyjaśnił.

Reklama

Na wideo można zobaczyć sytuacje, od których włos jeży się na głowie...

Przedstawiciel KGP podał też kilka przykładów rekordowej brawury kierowców...

– Zielonogórscy policjanci działający w specjalnej grupie "Speed" zatrzymali prawa jazdy kierowcom, którzy za nic mieli ograniczenia prędkości. Rekordziści, których skontrolował policyjny wideorejestrator mieli na liczniku 192 i 212 km/h – wyliczył.

Z kolei mundurowi z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali 28-letniego mieszkańca powiatu gorzowskiego, który passatem podczas wyprzedzania kolumny pojazdów jechał z prędkością 171 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie do 70 km/h. – Wyprzedzanie miało miejsce w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych – podał.

A policjanci z ząbkowickiej grupy "Speed" zatrzymali po pościgu nietrzeźwego motocyklistę. – Pędził w obszarze zabudowanym blisko 140 km/h. Mimo dawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych 42-latek nie chciał zatrzymać się do kontroli. Mężczyźnie może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności – powiedział.

Przestrzegaj ograniczeń prędkości

– W trosce o bezpieczeństwo na drogach przypominamy naszym kierowcom o obowiązującym na danej drodze ograniczeniu prędkości powiedziała dziennik.pl Julia Rachwalska, Yanosik.pl. Podróżujący z aplikacją Yanosik otrzymują nie tylko powiadomienia o utrudnieniach na drodze, ale również ostrzeżenia dźwiękowe i graficzne w razie przekroczenia dozwolonego limitu. Dzięki temu zapobiegamy niebezpiecznym sytuacjom w ruchu drogowym, a przy tym również i mandatom skwitowała.

Policja / dziennik.pl