Czy można pić alkohol w samochodzie?

Tak.
Wykroczenia dopuszczają się jedynie osoby, które spożywają alkohol wbrew zakazom wymienionym w art. 14 ust. 1 i 2a–6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zawarte tam przepisy zabraniają picia alkoholu, m.in. w środkach komunikacji publicznej czy miejscach publicznych. Wymienione w przepisach zakazy nie odnoszą się do spożywania alkoholu przez pasażerów w prywatnym aucie. Nie mogą oni jednak swoim zachowaniem wkraczać w sferę publiczną.

Reklama

Warto przy okazji wskazać, że osoba nietrzeźwa może siedzieć za kierownicą zaparkowanego samochodu i to nawet wtedy, gdy kluczyki są w stacyjce. Pojazd taki nie może znajdować się jednak w ruchu ani mieć uruchomionego silnika. Pod wpływem alkoholu nie można także prowadzić po drodze publicznej holowanego pojazdu.

PODSTAWA PRAWNA
• art. 431 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2137 z późn. zm.)

Czy wiesz, że alkohol przyczynia się do śmierci ponad 3 milionów osób rocznie na całym świecie? Bądź rozważny, zachowaj umiar. Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>SPRAWDŹ alkotest on-line