- Wniosek dotyczy posła Jacka Żalka, który popełnił wykroczenie jeszcze w czasie trwania VII kadencji Sejmu - poinformowało nas Biuro Prasowe Kancelarii.

Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk informuje w rozmowie z dziennik.pl, że wniosek o uchylenie immunitetu został wysłany z Prokuratury Generalnej 24 listopada, na uprzedni wniosek Komendanta Głównego Policji.

Reklama

- Powodem jest przekroczenie prędkości - mówi nam Martyniuk. - Chodzi o wykroczenie, do jakiego doszło 21 czerwca 2015 roku na drodze krajowej (ograniczenie do 90 km/h) w miejscowości Krajewo Budziły w powiecie zambrowskim. Poseł Żalek przekroczył dozwoloną prędkość o 25 km/h - wyjaśnia rzecznik prokuratury.

Za takie wykroczenie kodeks przewiduje 4 punkty karne i mandat w wysokości do 200 złotych. Dzwoniliśmy do posła Jacka Żalka, ale po przedstawieniu sprawy połączenie się urwało. Parlamentarzysta nie odbiera telefonu, nie odpowiada również na SMS-owe prośby o komentarz.

Reklama
Newspix / KRZYSZTOF BURSKI

Sytuacja wiceszefa klubu parlamentarnego PiS przypomina sprawę premier Beaty Szydło, która będąc jeszcze posłanką, przekroczyła dozwoloną prędkość o 27 km/h. Wtedy jeszcze kandydatka PiS na szefową rządu pędziła 97 km/h w miejscu, gdzie można jechać maksymalnie 70 km/h.

Pod koniec lipca 2015 roku Główna Inspekcja Transportu Drogowego przesłała wniosek w sprawie Beaty Szydło do Prokuratury Generalnej, a ta przekazała go do Kancelarii Sejmu. Na początku września sprawa trafiła do komisji regulaminowej i spraw poselskich. W połowie miesiąca posłanka ogłosiła na Twitterze:

"Zrzekłam się immunitetu, żeby zapłacić mandat za przekroczenie prędkości. Kierowcy może się to przytrafić, ale trzeba uważać:)".