- 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie rozporządzenia umożliwiające wydawanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej, umieszczanej na bagażniku zakrywającym tylną tablicę rejestracyjną - odpowiedział na pytania dziennik.pl resort infrastruktury i budownictwa kierowany przez ministra Andrzeja Adamczyka.

Reklama

Nowe przepisy pozwolą na zgodne z prawem i bezpieczne korzystanie z bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną - do tej pory groziło to mandatem w wysokości 500 zł.

Co, gdzie, za ile

Dodatkowa nowa tablica będzie miała ten sam numer rejestracyjny co samochód, na którym będzie zamontowany bagażnik. Na wniosek właściciela auta wyda ją urząd rejestrujący właściwy dla miejsca rejestracji pojazdu (z wyłączeniem motocykla).

- O wydanie dodatkowej tablicy będzie można wnioskować przy rejestracji pojazdu lub w późniejszym terminie, wtedy wystarczy okazać dowód rejestracyjny pojazdu. O wydanie dodatkowej tablicy może wnioskować każdy ze współwłaścicieli pojazdu - usłyszeliśmy też w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Resort podkreśla przy tym, że "dodatkowa tablica rejestracyjna powinna być umieszczana na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym i zgodna z obowiązującym wzorem".

Znowelizowane przepisy wskazują też warunki montażu bagażnika na haku holowniczym. I tak np. gdy bagażnik zasłania tylne światła pojazdu, to dozwolony jest wyłącznie uchwyt, który ma odpowiednie światła zewnętrzne i miejsce na tablicę rejestracyjną.

Obecnie, kiedy bagażnik nie ma odpowiednich świateł, a "konstrukcja" złożona z przewożonych jednośladów zasłania tylne oświetlenie auta, a przy okazji także tablicę rejestracyjną, policjant w trakcie kontroli może kierowcę ukarać mandatem od 100 do 200 zł (bez punktów karnych). Obowiązujące przepisy prawa nie zezwalają na demontaż tablicy rejestracyjnej z auta i przełożenie jej np. na bagażnik czy też własnoręczne wykonanie tablicy informacyjnej - jest to wykroczenie, za które grozi grzywna od 20 zł do nawet 500 zł.

Koszt wydania zalegalizowanej trzeciej tablicy rejestracyjnej do oznaczania bagażnika to 52,50 zł. W jej skład wchodzi opłata w wysokości 50 proc. opłaty za wydanie tablic samochodowych (40 zł) oraz opłata za wydanie kompletu nalepek legalizacyjnych (12,50 zł).

Sytuacje wyjątkowe

Nowe rozporządzenia określają także m.in. przypadki zwrotu dodatkowej tablicy. Ma to dotyczyć sytuacji przerejestrowania pojazdu (na wniosek nowego właściciela) czy też wyrejestrowania.

Ale właściciel auta może też zwrócić tablicę, kiedy tylko będzie chciał.

Dodatkowo pod uwagę wzięto też inne sytuacje, w tym np. kradzież czy zgubienie - w takim przypadku właściciel samochodu może złożyć oświadczenie o utracie trzeciej tablicy i wnioskować o wydanie nowej.

Ministerstwo po cichu zmieniło prawo

O tym, że zniknie uciążliwa luka w prawie i kierowcy będą mogli wyrobić trzecią tablicę rejestracyjną, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju mówiło już w maju 2015 roku. Wówczas ogłosiło, że stanie się to jeszcze przed wakacjami.

Teraz, kiedy po zmianach w rządzie zastąpił je resort infrastruktury i budownictwa, jego służby prasowe podkreślają, że są to rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Czyżby resort kierowany przez Marię Wasiak (której podpis widnieje w Dzienniku Ustaw) po cichu wprowadził nowe prawo i nie zdążył się tym pochwalić?