Zdaniem posłów nadużycia w tym obszarze są nagminne.

Jak zauważył Marek Plura na środowej konferencji prasowej w Sejmie, obecnie w użyciu znajduje się ok. 650 tys. kart parkingowych wystawionych na osoby niepełnosprawne (są wystawiane przez starostwa). Jak podkreślił, karty są nieraz wykorzystywane przez osoby pełnosprawne, a jednym ze stosowanych sposobów jest korzystanie z karty wystawionej na osobę, która nie żyje.

"Kolejną metodą nadużycia jest metoda +na wnuczka+" - zaznaczył. Według posła polega ona na tym, że wnuki posługują się kartami wystawionymi na dziadka, czy babcię.

"Rozwój techniki sprawia, że upowszechnia się +metoda drukarkowa+" - dodał Plura, wyjaśniając, że chodzi o fałszowanie obowiązujących obecnie wzorów kart parkingowych.

"Chcemy zaapelować do wszystkich Polaków, by - szczególnie w okresie urlopowym - mieli na uwadze miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych" - zaznaczył Plura.

Sławomir Piechota tłumaczył, że wprowadzenie w całym kraju jednolitego wzoru Europejskiej Karty Parkingowej umożliwi skuteczniejsze eliminowanie przypadków nieuprawnionego korzystania z tych kart.

"Taki system powinien być powiązany z systemem PESEL. Jeżeli w systemie PESEL pojawia się (informacja), że dana osoba nie żyje, to automatycznie byłoby to odnotowane w systemie kart parkingowych. Chcemy też wprowadzić ograniczenie czasowe, by taką kartę wydawać na okres pięciu lat" - dodał. Piechota zaznaczył, że obecne karty są wydawane bezterminowo, co jest sprzeczne z unijnymi zaleceniami.

"Proponujemy wprowadzenie w Kodeksie wykroczeń dodatkowej sankcji za posługiwanie się kartą przez osobę nieuprawnioną, albo kartą wydaną na osobę zmarłą" - dodał.

"Chcemy stworzyć centralny rejestr takich kart na podobieństwo centralnych rejestrów dowodów rejestracyjnych, czy centralnego rejestru praw jazdy" - zapowiedział. Jego zdaniem ma to pomóc w weryfikacji, czy osoba posługująca się kartą jest faktycznie do niej uprawniona.

Projekt nowelizacji przepisów ruchu drogowego został pozytywnie oceniony 24 lipca przez sejmową podkomisję ds. osób niepełnosprawnych. Według Plury projekt powinien zostać formalnie złożony jako propozycja sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Obowiązujący od początku czerwca nowy taryfikator punktów karnych podwyższył karę za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych; wcześniej karane było to tylko mandatem, ale bez punktów karnych, teraz - do pięciu punktów.