Od 12 października 2018 roku benzyna kojarzyć się będzie z kółkiem, olej napędowy z kwadratem a gaz z rombem.
Nowe etykiety pojawią się nie tylko na dystrybutorach na stacjach, ale też przy wlewach paliwa i instrukcjach obsługi nowych pojazdów, które będą rejestrowane po 11 października br.
W ocenie unijnych urzędników wprowadzane przez nich oznaczenia mają ułatwić kierowcom w całej UE wybór odpowiedniego paliwa. Nie jest wykluczone, że dzięki temu więcej osób uniknie problemów, które pojawiają się po zatankowaniu niewłaściwego paliwa.
A tak będą wyglądać nowe symbole, które do października mają stopniowo pojawiać się na wszystkich stacjach?
Benzyna w kółku, czyli E5, E10 lub E85
Symbol z kółkiem przewidziano dla benzyny. Wewnątrz pojawi się oznaczenie E5, E10 lub E85. Litera "E" oznacza etanol. A liczba określi maksymalną zawartość procentową etanolu w paliwie, która jest bezpieczna dla pojazdu.
Diesel w kwadracie. Tankujesz B7, B10 albo XLT
Jeśli chodzi o olej napędowy, to dla tego paliwa zastrzeżono kwadrat. A w jego środku będą wpisywane symbole B7, B10 lub XTL. "B" należy odczytywać jako biodiesel. Wartość obok to maksymalna zawartość procentowa biodiesla w paliwie, która jest dopuszczalna do użycia w pojeździe.
Oznaczenie XLT wpisane w kwadrat przewidziano dla parafinowego oleju napędowego uzyskiwanego z innych niż ropa naftowa surowców odnawialnych lub kopalnych.
Gaz zamknięty w rombie
H2, CNG, LPG lub LNG wpisane w rombie określa, czy pojazd może być zatankowany wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub najpopularniejszym w Polsce gazem płynnym (LPG; mieszanina propanu i butanu).