Reklama

Kia EV9 przechodzi ostatnie szlify przed uruchomieniem produkcji seryjnej. Koreańczycy chwalą się, że nowy SUV został opracowany w 44 miesiące (3,7 roku; Izera powstaje od 2016 roku). A teraz jest w finalnej fazie testów w głównym centrum badawczo-rozwojowym Namyang w Korei.

EV9 dostaje tam w kość w każdy możliwy sposób. Podjazdy i wyboisty tor mają sprawdzić dzielność terenową oraz sprawność elektrycznego napędu 4x4. Krótkie zwisy, duże koła i porządny prześwit to kombinacja, która przełoży się na dobry wykrzyż na wertepach.

Reklama

Kia EV9 i test dzielność w terenie oraz brodzenia wodzie

Jeśli ktoś za kierownicą EV9 zabrnie daleko od szosy, to głębokie brody zalane wodą nie powinny stanowić przeszkody. Nie ma co się bać o akumulator – zabezpieczono go w szczelnej kapsule, ma też specjalny obwód nagrzewnia i chłodzenia.

Jazda z dużą prędkością, testy precyzji prowadzenia i sprawdziany na matach poślizgowych mają sprawdzić każdy element układu jezdnego EV9. Z kolei bruk, który imituje belgijskie drogi, umożliwia kontrolę komfortu resorowania i jakości wykonania całego auta.

Reklama

Seryjna EV9 utrzyma wymiary i proporcje prototypu z 2021 roku. Samochód powstał na specjalnie opracowanej platformie z akumulatorem w środku. Stąd imponujący rozstaw osi (ponad 3 m) oraz koła rozstawione niemal na rogach 5-metrowej karoserii. Kształtem przypomina auto zbudowane przez dziecko z klocków Lego, ale to poważna inżynierska robota.

Kia EV9 jako prototyp zadebiutowała jesienią 2021 roku w Los Angeles. System kamer nowej generacji zastąpił tradycyjne lusterka boczne / KIA
Kia EV9 przechodzi ostatnie testy przed debiutem. Model seryjny na szczęście ma tradycyjne lusterka boczne / KIA

Kia EV9, moc, zasięg, przyspiesznie i czas ładowania akumulatorów

Elektryczny napęd 4x4 sprawi, że EV9 od 0 do 100 km/h przyspieszy w 5 sekund. Nowy SUV, wzorem EV6, zaoferuje możliwość szybkiego ładowania prądem o napięciu 400 V i 800 V, bez potrzeby dodatkowych komponentów lub adapterów. Stąd elektrony w akumulatorze będzie można uzupełnić z dużą prędkością – już po 6 minutach pod kablem przybędzie energii na 100 km. Zasięg na poziomie 540 km także imponuje. Technologia Vehicle to Load (V2L) pozwoli podzielić się prądem z innym autem czy zasilić domową instalację. Na tym jednak nie koniec...

Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA

Kia EV9 wyposażenie i wnętrze

Kia EV9 jako pierwsza dostanie technologię autonomicznej jazdy AutoMode (tryb Highway Driving Pilot umożliwi jazdę autostradą bez interwencji kierowcy) oraz usługi OTA (Over the Air) i FoD (Feature on Demand). Dwie ostatnie opcje pozwolą zdalnie aktualizować oprogramowanie auta czy dokupić nowe funkcjonalności. Od 2025 roku wszystkie nowe modele Koreańczyków zyskają takie rozwiązania.

Kia EV9 - siedzenia można składać, obracać i przesuwa / KIA
Kia EV9 / KIA

Samochód seryjny, wzorem prototypu, zaoferuje niesamowicie obszerne i podatne na aranżację wnętrze. Totalnie cyfrowe miejsce kierowcy obejmuje 27-calowy, konfigurowalny ekran systemu informacyjno-rozrywkowego. Wiele elementów w kabinie – fotele, podsufitka, tapicerka drzwi, podłoga – wykonano z użyciem ekologicznych materiałów, przetworzonych sieci rybackich czy plastikowych butelek. Kia we wszystkich swoich samochodach planuje stopniowo ograniczać stosowanie skóry zwierzęcej, stąd w EV9 zastosowano skórę wegańską.

Kia EV9 / KIA
Kia EV9. Obsługa wszystkich funkcji multimedialnych, systemu klimatyzacji oraz poprawiających komfort została zintegrowana w interaktywnym 27-calowym szerokim wyświetlaczu. Podświetlane dotykowe pola zamiast fizycznych przycisków i kierownica o nietypowym kształcie, to tylko szczypta odważnych rozwiązań / KIA

Kia EV9 w Polsce i wysyp nowych modeli

Mimo kwadratowej sylwetki aerodynamikę doszlifowano do perfekcji. Nawet słynny tygrysi nos zmienił kształt i został tak wkomponowany w nadwozie żeby zmniejszyć opory powietrza - przypomina chromowaną ramę. Do tego są jeszcze automatycznie wysuwane relingi dachowe, które dla płynnego przepływu powietrza znikają w dachu gdy nie są potrzebne.

Kia EV9 oficjalnie zadebiutuje w pierwszym kwartale 2023 roku. W Polsce pojawi się w połowie 2023 roku. Po niej nastąpi wysyp nowych modeli EV...

Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA

Kia zwiększa gamę do 14 aut elektrycznych, dwa pikapy EV

Kia planuje co roku wprowadzić na rynek przynajmniej dwa nowe modele elektryczne. W efekcie na przestrzeni najbliższych pięciu lat powstanie gama 14 różnych BEV. Jeszcze przed rokiem plan mówił o 11 elektrykach do 2026 roku. Teraz stawkę podbiły m.in. dwa elektryczne pickupy!

Koreańczycy zapowiedzieli też obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnej poprawie parametrów aut. Planują zwiększyć gęstość energii baterii o 50 proc. do 2030 roku i ściąć wydatki o 40 proc. Zmodernizowana technologia akumulatorów ma sprostać popytowi, który ich daniem wzrośnie z 13 GWh do 119 GWh na koniec tego dziesięciolecia.

Ofensywa nowych modeli ma sprawić, że słupki sprzedaży poszybują. Jak wysoko? W tym roku prognoza mówi o sprzedaży 160 tys. e-aut. Jednak już za cztery lata Kia zamierza wypuścić na drogi 807 tys. EV sztuk, by w 2030 roku osiągnąć 1,2 mln samochodów. To o 36 proc. więcej w stosunku do celu ogłoszonego w 2021 roku.

EV9 będzie flagowym modelem Kia / KIA
Kia stawia wszystkie karty elektryczną rewolucję. Nowy cel to aż 14 modeli elektrycznych / KIA

Kia chce produkować EV w Europie

Kia przewiduje, że ponad 80 proc. jej elektrycznych samochodów w 2030 roku znajdzie chętnych w Korei, Ameryce Północnej, Europie i Chinach (przy 45 proc. udziale EV na tych rynkach). Żeby sprostać zapotrzebowaniu firma zamierza też zmienić strategię produkcji. Korea oczywiście pozostanie globalnym centrum badań, rozwoju, produkcji i dostaw aut. Jednak fabryki rozsiane na świecie będą wytwarzać samochody najważniejsze na danym rynku. Stąd od 2025 roku w Europie będą produkowane małe i średnie auta elektryczne. Czyli można spodziewać się, że słowacka fabryka Kia dostanie nową misję.

Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA
Kia EV9 / KIA