Dacia Duster oferuje dużo za swoją cenę. Stąd od debiutu w 2010 roku rumuński model skusił już ponad 1,9 mln kierowców, a od 2 lat jest najchętniej kupowanym SUV-em przez klientów indywidualnych na rynkach europejskich. Także w Polsce Duster ma mocną pozycję. Jednak konkurencja nie śpi, stąd marka należąca do Renault wprowadza nową odsłonę tego auta. W ocenie projektantów zmiany są głębokie, a pod odmłodzoną karoserią kryją się nowinki techniczne i bogatsze wyposażenie. Czego mogą spodziewać się kierowcy?

Reklama

Duster po metamorfozie patrzy na świat przez nowe reflektory ze światłami do jazdy dziennej w kształcie litery Y. W ten sposób podąża śladem modeli Sandero, Sandero Stepway i Logan, w których debiutowała ta sztuczka stylistyczna. Jednocześnie stałe oświetlenie diodowe w przednich i tylnych lampach to standard. A odmłodzony SUV jest pierwszą Dacią wyposażoną w kierunkowskazy przednie LED. Światła mijania (z seryjną funkcją automatycznego włączania) i oświetlenie tablicy rejestracyjnej także jest diodowe.

Dacia Duster / Dacia
Dacia Duster / Dacia / JEAN-BRICE LEMAL0683664150jean

Rumuński SUV stał się też bardziej opływowy. Od nowa opracowany tylny spoiler, 17-calowe alufelgi czy łożyska kół mają przełożyć się na lepszą aerodynamikę. Dla kierowcy oznacza to mniejsze spalanie i niższą emisję CO2 oraz wyższy komfort podróżowania.

Dacia Duster – nowe wnętrze

We wnętrzu chirurg plastyczny ciął jeszcze głębiej. Tapicerka siedzeń jest w 100 proc. nowa, a gatunek użytych materiałów powinien zapewnić więcej komfortu i skuteczniejsze podparcie ciała. Z kolei cieńsze zagłówki to lepsza widoczność. Nowinką jest również środkowa konsola z podłokietnikiem przesuwanym na długości 70 mm. Skrywa zamykany schowek o pojemności 1,1 litra oraz dwa porty USB dla pasażerów tylnej kanapy.

Dacia Duster / Dacia / PRODIGIOUS Production,, CURTET, Patrick
Dacia Duster / Dacia
Dacia Duster / Dacia

Standardowe wyposażenie Dacii Duster po liftingu to m.in. komputer pokładowy z ekranem, automatyczne włączanie świateł mijania, asystent podjazdu pod górę, ogranicznik prędkości z podświetlanymi przyciskami sterowania w kierownicy, opony o obniżonym oporze toczenia (4x2) i ogumienie wielosezonowe z oznaczeniem 3PMSF (dla 4x4). Oprócz audio Plug & Music (radio, MP3, USB i Bluetooth) dostępne są dwa nowe systemy multimedialne (Media Display i Media Nav) z większym 8-calowym ekranem.

Dacia Duster / Dacia / Jean-Brice Lemaljeanbrice@gmail
Dacia Duster / Dacia

W przypadku Media Display zestaw obejmuje 6 głośników (w tym dwa boomery i dwa głośniki wysokotonowe z przodu), radio cyfrowe DAB, złącze Bluetooth, dwa porty USB i przewodowe klonowanie ekranu smartfona kompatybilne z Apple CarPlay i Android Auto. Obsługę głosową asystenta iOS lub Google w smartfonie umożliwiają przyciski sterowania w kierownicy. Z kolei Media Nav jest bogatszy pokładową nawigację i łączność bezprzewodową Wi-Fi kompatybilną z Apple CarPlay i Android Auto.

Duster z napędem na cztery koła zyskał system 4x4 Monitor. Ten widok ekranu pozwala kierowcy śledzić wskazania miernika przechyłów bocznych i wzdłużnych, busoli oraz wysokościomierza czy sprawdzać raporty z przejechanych tras.

Dacia Duster / Dacia
Dacia Duster / Dacia
Dacia Duster / Dacia / Jean-Brice Lemaljeanbrice@gmail

Dacia Duster - silniki, skrzynia biegów i LPG

Silniki? Tu Dacia stawia na benzynowe jednostki 1.0 TCe o mocy 90 KM i 100 KM oraz 1.3 TCe (130 KM lub 150 KM). Diesel jest jeden - 1.5 dCi/115. Napęd 4x4 można mieć w aucie z silnikiem wysokoprężnym lub najmocniejszą jednostką 1.3 TCe. Alternatywą dla sześciobiegowej skrzyni manualnej jest dwusprzęgłowy automat EDC z 6 przełożeniami.

Na osobny akapit zasługuje Duster Eco-G 100 z instalacją LPG (silnik 1.0 TCe/100 KM). Dwa zbiorniki zabierają na pokład niemal 100 l paliwa: 50 l benzyny i 50 l gazu (bak o całkowitej pojemności 62 l). Większy o 16,2 l zbiornik LPG (w porównaniu do Dustera LPG poprzedniej generacji) wydłużył zasięg o ponad 250 km. Teraz producent deklaruje ponad 1235 km jazdy do kolejnego tankownia benzyny i LPG.

Dacia Duster / Dacia / Jean-Brice Lemaljeanbrice@gmail
Dacia Duster / Dacia
Dacia Duster / Dacia

Dacia Duster - wyposażenie z droższych aut

Lista dodatków obejmuje m.in. system monitorowania martwego pola (działa w zakresie od 30 do 140 km/h), wspomaganie parkowania (cztery czujniki i tylna kamera także z dynamicznymi liniami pomocniczymi), asystenta zjazdu (wspiera kierowcę przy prędkości od 5 do 30 km/h). Ale to jeszcze nie wszystko.

Dacia Duster podkradła też rozwiązanie znane z droższych samochodów. Teraz system czterech kamer Multiview na ekranie centralnym pokaże kierowcy otoczenie auta (obiektywy wbudowane w lusterka boczne oraz z przodu i z tyłu). Rozwiązanie powinno przydać się na parkingach czy trasach offroadowych (wyłącza się automatycznie powyżej 20 km/h).

Dacia Duster / Dacia / Jean-Brice Lemaljeanbrice@gmail
Dacia Duster / Dacia
Dacia Duster / Dacia

Dacia Duster – kiedy ceny w Polsce?

Dacia Duster w nowej odsłonie w Polsce pojawi się we wrześniu. Do tego czasu ceny pozostają tajemnicą.

Dacia Duster - dane techniczne

POJEMNOŚĆ BAGAŻNIKA Napęd na przód 4x4
Pojemność bagażnika 478 l (471 l z silnikiem dCi 115) 467 l
Pojemność bagażnika (zgodnie z normą VDA) 445 dm3 411 dm3
Maksymalna pojemność (do wysokości oparć siedzeń) – po złożeniu tylnej kanapy 1623 l 1614 l
WYMIARY (mm) Napęd na 2 koła 4x4
Długość całkowita 4341
Rozstaw osi 2673 2676
Przedni zwis 842 841
Tylny zwis 826 824
Szerokość całkowita ze złożonymi/ rozłożonymi lusterkami bocznymi 1804 / 2052
Rozstaw kół przednich (mierzony po podłożu) 1563
Rozstaw kół tylnych (mierzony po podłożu) 1570 1580
Wysokość z i bez poprzeczek dachowych 1633 / 1693 1621 / 1682
Wysokość pojazdu nieobciążonego z otwartą klapą 2020
Wysokość progu bagażnika pojazdu nieobciążonego 782 764
Prześwit pojazdu nieobciążonego / obciążonego 217 / 183 214 / 182
Promień na wysokości kolan w drugim rzędzie 170
Szerokość nad przednimi podłokietnikami 1403
Szerokość nad tylnymi podłokietnikami 1416
Szerokość na wysokości barków z przodu 1383
Szerokość na wysokości barków na miejscach tylnych 1379
Wysokość od siedzenia do dachu na przednich miejscach 900
Wysokość od siedzenia do dachu w drugim rzędzie 892
Szerokość maksymalna otworu bagażnika 980
Szerokość wewnętrzna między wnękami kół 977
Długość załadunku po złożeniu tylnej kanapy 1792
Dacia Duster / Dacia / Jean-Brice Lemaljeanbrice@gmail
Dacia Duster / Dacia
Dacia Duster / Dacia
Dacia Duster / Dacia
Dacia Duster / Dacia / Jean-Brice Lemaljeanbrice@gmail
Dacia Duster / Dacia / Jean-Brice Lemaljeanbrice@gmail
Dacia Duster / Dacia