Ceny benzyny i oleju napędowego w przyszłym tygodniu od 21 marca mają być niższe – zapowiadają analitycy. Jakie kwoty powitają kierowców na stacjach?

Reklama

Benzyna w mijającym tygodniu średnio kosztowała 6,79 zł za litr, czyli o 7 groszy mniej niż tydzień wcześniej. Olej napędowy zdrożał do 7,59 zł/litr. W przypadku gazu LPG skok był największy - cena wzrosła z poziomu 3,29 do 3,79 zł za litr.

Ceny paliw w przyszłym tygodniu, czyli w pierwszy dzień wiosny

W poniedziałek 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny, ceny paliw mają topnieć. Ale nie wszystkich...

Benzyna Pb95 powinna średnio kosztować 6,47-6,62 zł/l - wynika z prognozy e-petrol.pl. Benzyna 98-oktanowa to ceny na poziomie 6,89-7,04 zł/l.

Reklama

- W przypadku diesla ceny nadal będą wyraźnie wyższe od benzyn i tu widełki cenowe wyniosą 7,31-7,52 zł/l. Autogaz, który w dostawach do stacji ostatnio drożał może kosztować 3,74-3,84 zł/l - zapowiedział Jakub Bogucki z e-petrol.pl. Czyli gaz LPG wspina się do granicy 4 zł za litr.

Orlen obniża ceny paliw na swoich stacjach

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, o drugiej w tym tygodniu obniżce cen paliw. Litr oleju napędowego staniał o 20 groszy i kosztuje średnio 7,35 zł, a litr benzyny - o 15 groszy do średnio 6,64 zł. Wcześniej ceny na stacjach PKN Orlen zostały obniżone o 34 gr na litrze oleju napędowego i o 20 gr na litrze benzyny.

W ocenie analityków rynku taki ruch będzie pociągał za sobą analogiczne zmiany wśród konkurencji. - Przestrzeń do takich zmian pojawiła się w konsekwencji wyraźnych obniżek na rynku hurtowym i wydaje się, że - o ile nie nastąpi wyraźny skok na rynku międzynarodowym - kierunek zmian może dla benzyn nadal pozostać spadkowy - zauważył Bogucki.

Dystrybutor na stacji paliw ORLEN / dziennik.pl / Konrad Żelazowski

Ceny paliw w Polsce i wojna w Ukrainie

Z kolei Biuro Maklerskie Reflex zauważa, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę do 10 marca ceny benzyny w detalu wzrosły średnio o 1,50 zł/l, a oleju napędowego o ponad 2,30 zł/l.

W tym tygodniu cena benzyny Pb95 spadły póki co średnio o 39 gr/l, Pb98 o 50 gr/l, oleju napędowego o 51 gr/l. Na większe obniżki cen na stacjach musimy zaczekać – zauważa Urszula Cieślak z BM Reflex.

Za benzynę bezołowiową 95 płacimy 6,67 zł/l, bezołowiową 98 – 7 zł/l, za olej napędowy – 7,43 zł/l i gaz LPG – 3,80 zł/l.

Jednym paliwem, które drożeje także w tym tygodniu jest gaz LPG. Jego cena jest wyższa niż przed tygodniem o 15 gr/l.

– W wyniku spadku cen w hurcie ceny paliw na stacjach powinny jeszcze spadać w kolejnych dniach, jednak nie wrócimy do poziomów cen sprzed inwazji na Ukrainę. Powinna się jednak zmniejszać różnica w cenach poszczególnych paliw w zależności od operatora – zauważa Cieślak.

Reklama

Dlaczego ceny paliw nie spadają szybciej?

Ktoś może pytać: Dlaczego na niektórych stacjach ceny pozostają na poziomach dużo powyżej średniej krajowej?

Zdaniem Cieślak jedną z przyczyn jest mniejsza sprzedaż paliw w porównaniu do sprzedaży w pierwszych dniach po inwazji na Ukrainę.

– Wówczas zwiększony popyt na paliwa wpływał na szybką rotację paliwa w zbiornikach stacji, a każda kolejna dostawa paliwa była znacząco droższa windując ceny do rekordowych poziomów – oceniła przedstawicielka BM Reflex. Obecnie sytuacja jest odwrotna. Ceny paliwa zaczęły spadać, ale wiele stacji ma zatankowane zbiorniki.

– Dzisiaj, mimo że ceny są korzystniejsze niż 10 marca, właściciele stacji nie są często w stanie wyprzedać konkretnej dostawy paliwa w ciągu jednego czy dwóch dni. By sprzedać tę samą ilość paliwa, trzeba więcej czasu, a to powoduje, że ceny paliw na stacji nie spadają proporcjonalnie do obniżek w hurcie – wyjaśniła.

Tankowanie na stacji paliw / dziennik.pl / Konrad Żelazowski