PKN Orlen, jako pierwszy koncern paliwowy w Polsce, będzie sprzedawał BIO85 - paliwo pochodzenia naturalnego do samochodów z silnikami Flexifuel. Uruchomiony został pilotażowo pierwszy dystrybutor BIO85 na stacji Orlen przy ul. Wawelskiej w Warszawie.

Reklama

BIO85 to przyjazne środowisku paliwo zawierające 85 proc. bioetanolu oraz 15 proc. benzyny bezołowiowej, przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniki typu Flexifuel (FFV). Biopaliwo cechuje się niższą o ok. 25 proc. od paliw ropopochodnych emisją dwutlenku węgla. Cena paliwa na stacji Orlen to 4,87 zł za litr (o ok. 7 proc. mniej niż za Pb95).

Obecny na inauguracji uruchomienia dystrybutora wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił, że cieszy go, iż PKN Orlen sięga po nowoczesne, bezpieczne i naturalne paliwa. "Producenci podejmujący tego typu działania mogą liczyć na wsparcie rządu. W tym celu utworzony został Program Promocji Biopaliw i Biokomponentów" - zaznaczył.

Pawlak przypomniał też o wprowadzonych w listopadzie ub.r. zmianach w ustawie o podatku akcyzowym. Jak podkreślił, jej przepisy nie nakładają akcyzy na tego typu paliwa. "Wymaga to jednak notyfikacji i musimy czekać na akceptację Unii Europejskiej, żeby te biopaliwa nie były objęte akcyzą. (...) Wtedy to paliwo mogłoby być tańsze od tej ceny, która tu jest obecnie" - zaznaczył.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o podatku akcyzowym, od 1 maja do 31 grudnia 2011 r. możliwe będzie stosowanie ulg akcyzowych dla biopaliw ciekłych, które mają ponad 80 proc. biokomponentów, oraz obniżonych stawek akcyzy dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwa. Ulgi te będą mogły obowiązywać dopiero po ogłoszeniu pozytywnej decyzji KE ws. zgodności przepisów z prawem UE.

Obecny na uroczystości prezes PKN Orlen Jacek Krawiec podkreślał, że rozpoczęcie pilotażowego programu sprzedaży BIO85 to z jednej strony wyjście naprzeciw wymaganiom Narodowego Celu Wskaźnikowego, a z drugiej - sposób na poszerzenie oferty produktowej.

"W przyszłości ten rodzaj biopaliwa ma szansę wspierać naszą realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego, który nakłada na firmy paliwowe coraz bardziej restrykcyjne wymogi ilościowe dotyczące sprzedaży biokomponentów. Z drugiej strony branża motoryzacyjna jest coraz bardziej zainteresowana produktami przyjaznymi środowisku, które jednocześnie zapewniają pojazdom bardzo dobre osiągi. Cieszę się, że jesteśmy pierwszą firmą paliwową w Polsce, która wdraża ten innowacyjny produkt - zaznaczył.Samochody wyposażone w instalację Flexifuel dostępne są na polskim rynku od kilkunastu lat. Znajdują się w ofercie takich producentów jak np. Volvo czy Ford, jednak ze względu na brak możliwości zakupu paliwa BIO85 dotychczas nie cieszyły się taką popularnością jak w państwach Europy Zachodniej. W wielu krajach europejskich, posiadacze pojazdów wykorzystujących BIO85 mogą liczyć na zniżki podatkowe lub przywileje w ruchu drogowym, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność aut z systemem Flexifuel.

Założenia programu pilotażowego zakładają sprzedaż tego rodzaju paliwa na stacji PKN Orlen do końca września. W tym czasie koncern będzie badał zainteresowanie biopaliwem przez kierowców. Na podstawie zebranych w tym czasie informacji podjęta zostanie decyzja o dalszym rozwoju sieci dystrybucji BIO85.

Narodowy Cel Wskaźnikowy to minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, zużywanych przez przedsiębiorcę w transporcie w ciągu roku kalendarzowego (liczony według tzw. wartości opałowej). W tym roku jest to 6,2 proc.

Inne