Redakcja "Auto Świat" w ramach plebiscytu „Złota Kierownica 2010" wyróżniła Fiat Auto Poland za szczególne zasługi na rzecz niepełnosprawnych kierowców. Wyróżnienie przyznano w związku z projektem "Kierowca bez barier", realizowanym we współpracy z Fundacją Integracja - nagrodę wręczył Pan Piotr Pawłowski, prezes tej fundacji.

Reklama

Od 1998 roku Fiat realizuje Program Autonomy, którego celem jest przywrócenie osobom niepełnosprawnym jednego z podstawowych praw ludzkich - prawa do samodzielnego poruszania się. Projekt dedykowany jest osobom o ograniczonej sprawności ruchu, ich rodzinom i opiekunom.

W ramach programu Autonomy, Fiat oferuje specjalnie przystosowane modele: Panda, 500, Grande Punto, Punto Evo, Linea, Bravo, Sedici, Qubo i Doblò. Istnieje również możliwość adoptowania aut marki Alfa Romeo i Lancia oraz samochodów dostawczych Fiat Professional. W 2009 roku sprzedaż samochodów Grupy Fiat w programie Autonomy wyniosła 319 sztuk a w tym roku spodziewana jest sprzedaż na poziomie 390 sztuk samochodów. Sieć sprzedaży Fiat Autonomy liczy sobie 17 wyspecjalizowanych w programie dealerów Fiat Auto Poland.

Inne

"Program Autonomy realizowany przez Fiat Auto Poland, to najstarsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. FAP od wielu lat wspiera osoby niepełnosprawne w zakupie samochodu, narzędzia ułatwiającego przemieszczanie się. Pragnie być partnerem zapewniającym swobodę poruszania się osobom o czasowo lub stale ograniczonej sprawności fizycznej. Fiat opracowuje, projektuje i produkuje szeroką gamę samochodów odpowiadających potrzebom osób niepełnosprawnych. Wyróżnienie jakie otrzymaliśmy od fundacji Integracja jest dowodem na to, że nasza praca pomaga łamać bariery - przynajmniej te związane z przemieszczaniem się." - mówi Piotr Wróbel, dyrektor sprzedaży specjalnej Fiat Auto Poland.

Fundacja Integracja jest profesjonalną, ogólnokrajową organizacją pozarządową, aktywnie działającą na rzecz osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i opiekunów. Integracja powstała z inicjatywy Piotra Pawłowskiego, twórcy magazynu o tej samej nazwie skierowanego do osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół.

Jak wynika z danych fundacji Integracja w Polsce żyje ponad 6 mln osób niepełnosprawnych, czyli prawie co ósmy Polak mieści się w tej grupie. Tylko 16 proc. spośród tych osób nie ma problemów związanych z aktywizacją zawodową, a aż 68 proc. w wieku produkcyjnym trwale pozostaje bez pracy. Wśród pracujących tylko 44 proc. jest zatrudnionych na pełen etat. Najważniejsze problemy wskazywane przez osoby z niepełnosprawnością w Polsce to: bariery architektoniczne (53 proc.), brak miejsc pracy (44 proc.), problemy finansowe (41 proc.), problemy transportowe (20 proc.).