Zakup auta

Najlepiej kierować się od razu do Nowego Jorku. Jak szukać samochodów? Najbardziej pomocny jest internet, choćby portal aukcyjny www.motors.shop.ebay.com. Oferty znajdziemy też w polonijnym "Nowym Dzienniku". W gazecie ogłaszają się również firmy, które pomogą nam wysłać auto do kraju. Zajmują się całą papierkową obsługą, a niektóre dostarczają samochód pod sam dom.

Pomoc w kupnie i sprowadzeniu auta oczywiście kosztuje. Pośrednicy liczą sobie za samą usługę co najmniej 800 dolarów. "Wszystko zależy od rodzaju zamówienia, auta, jego ceny i miejsca zakupu" - tłumaczy Andrzej Szafraniec z Lublina, zajmujący się importem samochodów z USA. "Wyszukujemy je na aukcjach, giełdach, zwykle są to młode roczniki, dwu-, trzyletnie, ze świetnym wyposażeniem."

Transport do Polski.

Samochody transportuje się drogą morską. Najczęściej nadawane są w New Jersey koło Nowego Jorku. Zwykle po 25 dniach docierają do portu w Gdyni. Transport auta w kontenerze zbiorczym kosztuje 800 - 1200 dol. (mieszczą się w nim 3 - 4 pojazdy średniej klasy). Wysyłając samochód z odleglejszych miast Ameryki, trzeba się liczyć z dopłatą - jedna mila dowozu do portu w USA kosztuje dolara. Za miejsce w kontenerze na statku odpływającym z Los Angeles zapacimy 3200 dolarów.

Opłaty i podatki w Polsce.

Auta zza Oceanu są obciążone cłem, podatkiem VAT i akcyzą. Stawka celna wynosi 10 proc. Liczy się ją od wartości zakupu powiększonej o koszty transportu pojazdu do granic Unii. Do tego akcyza (zależy od pojemności silnika): do 2000 ccm - 3,1 proc., powyżej 2000 ccm - 13,6 proc. Na koniec do całości doliczamy 22 proc. VAT. W przypadku auta, które kosztowało nas w USA 5 tys. dolarów (12 300 zł), musimy się przygotować na 5,8 tys. zł opłat podatkowych.
Dochodzą jeszcze opłaty rejestracyjne: tablice, karta pojazdu, badania techniczne, opłata recyklingowa, tłumaczenia dokumentów. Razem - około 1 tys. zł.
W tabeli zestawiamy ceny pojazdów w USA i w Polsce. Braliśmy pod uwagę modele o zbliżonym wyposażeniu, ceny pochodzą z salonów samochodowych (nowe auta) i z komisów (używane).