Najsłynniejszy polski samochód pancerny znowu jeździ. Oto Kubuś z Powstania Warszawskiego
1 Rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego Andrzej Tułowiecki podkreślił, że "Kubuś" jest "perłą" w zbiorach muzeum. Renowację przeprowadzili Jakub Nowicki i Artur Marciniak z Łodzi. Jak podkreślają pasjonaci chodziło o to, aby przywrócić pojazd do stanu jak najbliższego oryginałowi. Przede wszystkim zostało odnowione wnętrze, zdarto wszystkie warstwy farby, wymieniono zardzewiałe elementy, usunięto dodatkowe elementy tylnej osi, które pojawiły się w latach 60. Zamontowano 2 fotele takie, jak w trakcie powstania - z Fiata 508 z lat 30. Powstał od nowa układ hamulcowy i zrekonstruowano silnik - tak, że "Kubuś może jeździć.
PAP / Tomasz Gzell
2
"Kubuś" to auto powstało na bazie jednej ciężarówek Chevroleta. Elektrownia przekazała powstańcom chevroleta 155, którego przedsiębiorstwo kupiło tuż przed wojną...
"Z racji kabiny nad silnikiem i krótkiego nosa samochód nazywany był przez kierowców buldogiem" - wspominał ówczesny pracownik elektrowni Mieczysław Skorupiński. 10 sierpnia 1944 r. w warsztacie na Tamce inż. Jan (inż. Walerian Bielecki) rozpoczął projektowanie pancerki. Budował ją wraz z zespołem plutonowy "Globus" (Józef Fernik), który przed wojną był majstrem Wydziału Mechanicznego PZL-Okęcie.
Chevrolet
3 Samochód miał osłonić powstańców szturmujących Uniwersytet Warszawski. Atak na Uniwersytet dowództwo grupy "Krybar" zaplanowało na 23 sierpnia i do wczesnych godzin rannych tego dnia trwały prace przy samochodzie. Na pancerzu wymalowano białą farbą nazwę "Kubuś", na cześć poległej żony "Globusa". Atak nie powiódł się, podobnie jak kolejny, 2 września.
Chevrolet
4 "Kubuś" wróci do Muzeum Wojska Polskiego . Po renowacji zostanie oficjalnie zaprezentowany 13 września, podczas Biegu Rotmistrza Pileckiego na Żoliborzu. Natomiast replika "Kubusia" jest eksponowana w Muzeum Powstania Warszawskiego.
PAP / Tomasz Gzell
5
PAP / Tomasz Gzell
6
PAP / Tomasz Gzell
7
PAP / Tomasz Gzell
8
Chevrolet
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję