Luksusowe auta odzyskane przez Straż Graniczną. To międzynarodowy sukces

Takich aut nie odzyskuje się codziennie. Dzięki sprawnej pracy służb z Polski i Włoch, luksusowe, sportowe auta wrócą do prawowitych właścicieli. Czynności śledcze prowadzili funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

W tym przypadku o ponadnarodowej współpracy można mówić również w przypadku oszustów. Członkowie międzynarodowej grupy przestępczej również pochodzili z Polski i Włoch. W jaki sposób działali przestępcy, którzy w garażach ukrywali skarby warte miliony?

Reklama

Porsche, Maserati, BMW. Auta za miliony odzyskane

Z informacji, których udzieliła Straż Graniczna wynika, że metoda nie była szczególnie wyrafinowana. Sprawcy płacili za zakupione pojazdy podrobionymi czekami bez pokrycia, a następnie samochody przekazywali polskiemu członkowi grupy, który nabywał je od włoskich współpracowników i sprzedawał na terenie Polski. Samochody były oczywiście odpowiednio zmodyfikowane tak, by ich identyfikacja była utrudniona. Chodzi m.in. o ingerencję w numery nadwozia.

Kradziony Lotus Evora / Materiały prasowe / Straż Graniczna
Reklama

Dzięki sprawnej akcji służb odzyskano między innymi sześć pojazdów marki Porsche, dwa BMW, Maserati, Mercedesa, Audi, Teslę i Land Rovera. Wśród łupów widocznych na zdjęciach znalazł się nawet Lotus Evora - prawdziwa rzadkość. Samochody zostały już zwrócone pokrzywdzonym. Było to możliwe dzięki współpracy z Prokuraturą w Busto Arsizio, Oddziałem Carabinieri w Udine oraz Guardia di Finanza, za pośrednictwem EUROJUST (Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych) w ramach międzynarodowego zespołu śledczego JIT.

Złodzieje aut zatrzymani. Kradli auta za miliony

Prokurator skierował wobec jednego z Polaków akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Krakowie. Lista zarzutów jest imponująca i nie skończy się na kradzieży samochodów. Chodzi o 21 przestępstw, takich jak udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, oszustwo, pranie pieniędzy oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków (320 kg marihuany, 4 kg kokainy oraz 25 litrów płynnej amfetaminy). W tle jest więc cały szereg ciężkich przestępstw.

Służby zapowiadają, że to nie koniec działań. Kolejne, również przeprowadzane na terenie Włoch i Polski, są planowane na najbliższe tygodnie i miesiące.

Kradzione auta odzyskane

Funkcjonariusze Straży Granicznej mogą pochwalić się znakomitą skutecznością, bo tylko w pojedynczych oddziałach liczba odzyskanych aut pochodzących z kradzieży sięga rocznie 150-200 sztuk.Tylko jeden, Bieszczadzki Oddział odzyskał w 2024 roku samochody warte łącznie blisko 20 milionów złotych. Łupem złodziei często padają drogie, luksusowe i nowe auta, dlatego tak imponujące liczby nie dziwią. Kolekcja kilkunastu samochodów pochodzących z wyłudzeń na terenie Włoch zapowiada, że w placówkach SG szykuje się kolejny owocny rok działań. Choć liczba kradzieży aut na terenie Polski systematycznie maleje, pochodzące z łupu auta często przekraczają granice Polski gdzie trafiają na sprzedaż lub są rozmontowywane na części.

Kradzione Porsche 911 / Materiały prasowe / Straż Graniczna